head

Bolesti krížov, príčiny, prevencia a liečba - Povedzte nie bolestiam!

V mnohých prípadoch nie sú bolesti krížov príznakom ochorenia pohybového ústrojenstva, ale iných ochorení
V mnohých prípadoch nie sú bolesti krížov príznakom ochorenia pohybového ústrojenstva, ale iných ochorení
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Bolesti krížov sú veľmi časté ochorenie pohybového ústrojenstva, počas svojho života je týmto ochorením postihnutých je 80 % obyvateľstva. V prvom rade sa to dotýka vekovej kategórie nad 30 rokov, vo väčšej miere ide o ženy. Hoci ide o civilizačné ochorenie, trochou pozornosti je možné bolestiam krížov predchádzať v mnohých prípadoch, rovnako môže v liečbe pomôcť aj zmena životného štýlu.

Už zasa ma bolia kríže - pomaly sa táto veta stáva priam príslovím, tak často a tak veľa ľudí ju vyslovuje. Skutočnosťou je, že bolesti krížov sú civilizačným ochorením, nad ktorým mávnu rukou iba tí, ktorí sa s bolesťami tohto druhu nestretli, alebo ak aj áno, iba v minimálnej miere. Pretože naozaj existuje chvíľková, rýchlo ustupujúca, skôr nepríjemná forma tejto bolesti. Bohužiaľ, bolesti krížov nie sú takéto ústretové, ba naopak, sú nemilosrdné, dlhotrvajúce a doslova strpčujú život. Okrem toho, že spôsobujú fyzické problémy, neustály strach a neistota spôsobujú aj duševnú záťaž, pretože pacient nikdy nevie dopredu, kedy sa objaví ďalšia bolesť.
Navyše, toto ochorenia môže mať niekoľko vyvolávajúcich príčin, a nie je zriedkavá situácia, kedy bolesti krížov nie sú “iba obyčajnými” bolesťami krížov: môže sa stať, že na pozadí týchto bolestí je iné, vážnejšie ochorenie, takže bolesti krížov sú iba jedným zo sprievodných prejavov iných zmien. V jednom sa však zhodnú všetci, že ide o veľmi nepríjemný a bolestivý stav, ktorý v mnohých prípadoch obmedzuje každodenný bežný pohyb, následkom čoho sa značne zhoršuje aj kvalita života.

 

 

Bolesti krížov môžeme rozdeliť do troch väčších skupín

  • Akútne bolesti krížov, ktorých priebeh nie je dlhší ako 4 týždne.
  • Subakútne bolesti krížov, kedy príznaky pretrvávajú 4 - 12 týždňov.
  • Chronické bolesti krížov, kedy sa príznaky ohlasujú trvale, v období dlhšom ako 3 mesiace.

Bolesti krížov, príčiny

Príležitostné bolesti krížov, ktoré sa neopakujú, vznikajú vo väčšine prípadov následkom nesprávneho pohybu, alebo preťaženia, tiež ako dôsledok nesprávneho držania tela, napr. keď sa ráno prebudíme “dolámaní”, z dôvodu zlej polohy v spánku. Sem možno zaradiť sedavý spôsob života, kedy sa v podstate hrbíme v sede celý deň. Veď sa len zamyslime nad tým, že pokiaľ celý deň sedíme, váha hornej časti tela zaťažuje kríže, driekovú oblasť! Táto zmena sa nazýva ischias, konkrétne sa týka sedacieho nervu - nervus ischiadicus.
Typickým problémom je “syndróm” natiahol som si kríže, avšak bolesti krížov môže spôsobiť aj prenášanie ťažkých bremien, či pracovný úraz. V mnohých prípadoch bolesti krížov spôsobuje nesprávne držanie tela.
Vo väčšine prípadov bolesti krížov pominú samé, avšak v niektorých prípadoch je príčinou niečo, čo sami nedokážeme odstrániť, bolesti iba silnejú, až sa stávajú chronickými. Jednou z takýchto príčin môže byť artróza, alebo vysunutá platnička: v takýchto prípadoch je operačný zákrok väčšinou nevyhnutný. Vo väčšine prípadov spôsobuje chronické bolesti krížov to, že dochádza k úbytku až strate chrupavky na kĺboch. Artróza sa môže objaviť na ktoromkoľvek mieste v tele, avšak jej prítomnosť sa najčastejšie koncentruje v oblasti krížov. Bolesť následkom odpočinku poľaví, avšak ráno sú svaly stuhnuté, pohyb pacienta je sťažený, potrebuje aspoň 15 - 20 minút na rozhýbanie stuhnutých svalov, tela. Rovnako možno medzi vyvolávajúce príčiny zaradiť a stuhnuté, kŕčovito stiahnuté svalstvo v oblasti drieku, ako aj osteoporózu.

Našťastie zriedkavo, ale bolesti krížov môže spôsobiť aj zúženie miechového kanálu, kedy sa kanál, pozostávajúci zo stavcov chrbtice, obklopujúci miechu a nervové vlákna, zúži. Následkom toho zväčšené kosti (stavce) vyvíjajú tlak na miechu.
Môže sa stať, že bolesti krížov vyvoláva napríklad aj “opotrebenie” chrbtice, čo je príznačné pre staršiu vekovú kategóriu. Sem patrí spondylóza (degeneratívne ochorenie chrbtice) a spondylartróza (zápal medzistavcových kĺbov).
Bolesti krížov môže spôsobiť aj cauda equina, zápal miechových koreňov, ktoré sa nachádzajú pod miechov, ale aj nádor vzniknutý na mieche.

V mnohých prípadoch je vyvolávajúcou príčinou zápal. Najčastejšie ide o zápal bakteriálneho pôvodu: kedy sa patogén dostane do krvného obehu, môže sa dostať až ku tkanivám chrbtice, kde následne vyvolá zápalový proces. Zápal však môže byť aj sterilný - napr. sacroileitída, kedy príčinou nie je baktéria.

V ostatných prípadoch, ako sme už spomínali, sú bolesti krížov sprievodným príznakom iného ochorenia, než pohybový aparát, kedy už vzniknuté ochorenie sústreďuje a vystreľuje bolesť do oblasti drieku. Bolesti môžu vyvolať menštruačné ťažkosti - napr. dysmenorrea, gynekologické ťažkosti (cysty, karcinómy atď.), problémy urologického charakteru, ako napr. piesok v obličkách, či obličkové kamene. To tejto skupiny patria aj niektoré poruchy tráviaceho systému, v prvom rade chronická zápcha, IBS, o ktorých sa podrobnejšie zmieňuje DrNatura.

Rizikové faktory zvyšujúce vznik bolesti krížov

Ako možno vidieť, bolesti krížov môže vyvolať mnoho problémov, ťažkostí. Pozrime sa teraz na to, ktoré sú najdôležitejšie rizikové faktory (bez potreby úplnosti):

  • Chorobná nadváha môže vyvíjať zvýšený tlak na stavce, spôsobiac aj vysunutie platničky.
  • Silné fajčenie, ktoré okrem iného môže urýchliť proces osteoporózy.
  • Sedavý životný štýl s minimálnym pohybom.
  • Prehnaná fyzická záťaž, ako napr. nosenie ťažkých bremien nesprávnym spôsobom. Tu je potrebné poznamenať, že toto prenášanie a presilenie ohnutej chrbtice. Dvíhanie ťažkých bremien sa má vykonávať z drepu, postupným vyrovnaním nôh pri vzpriamení a zdvihu.
  • Sústavné nosenie nepohodlnej obuvi a obuvi na vysokom opätku.
  • Všeobecný zlý zdravotný stav.
  • Sústavné a nesprávne držanie tela.
  • Nesprávny, napr. príliš mäkký, alebo vyležaný matrac.
  • Menšie úrazy.
  • Vznik kladivkových prstov na troch prostredných prstoch nôh.
  • Gravidita.
  • Ochorenia, kedy je pacient pripútaný k lôžku.
  • Príliš nízka teplota, alebo náhla zmena teploty.
  • Stupňujúce sa stresové stavy.

Bolesť sa môže objaviť na mnohých miestach

I napriek tomu, že vravíme “bolia ma kríže”, v skutočnosti môžeme hovoriť o niekoľkých druhoch bolesti krížov. Závisí to hlavne od toho, aká je ich príčina a aký je stav vážny.

  • Mnohí pociťujú ráno po prebudení silnú bolesť, ktorá v priebehu dňa, vplyvom neustáleho pohybu, poľaví, preukazuje tendenciu zlepšenia.
  • Môže sa stať, že bolesť sa ohlási iba pri niektorých pohyboch, napr. obrátenie sa na bok.
  • V niektorých prípadoch pociťujeme bolesti krížov vtedy, pokiaľ dlhší čas nezmeníme polohu tela: sedíme, alebo stojíme dlho v nezmenenej polohe.   

Bolesti krížov nemusia spôsobovať bolesti iba uprostred driekovej oblasti. Často sa týka iba pravej, alebo ľavej strany, ale bolesť sa môže rozšíriť aj do oblasti zadku, alebo stehien. Ba čo viac, nie je zriedkavé aj to, že sa bolesť rozšíri až po oblasť lýtok. Intenzita a množstvo bolesti sa môže meniť: sú pacienti, ktorí pociťujú sústavný tlak, u iných to môže byť až pálivý pocit. V horších prípadoch sa bolesti ohlasujú striedavo. Typickým príznakom je tzv. mravčenie, alebo tŕpnutie jednej, alebo oboch nôh. Môže sa objaviť pocit prehnanej únavy končatín, ich celková slabosť. Pokiaľ bolesti krížov nevyvoláva problém pohybového ústrojenstva, ale iné orgánové zmeny, ochorenia, môžeme spozorovať aj iné príznaky, ako napr. horúčka, zápcha, problémy s močením, bolesti v oblasti podbruška.       

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Čo je snáď najdôležitejšie, aby sme sa aj v prípade akútnej - príležitostnej bolesti krížov obrátili na lekára, pokiaľ sa táto ohlási častejšie a nie je nejako odôvodnená. Je lepšie báť sa, ako sa naľakať, napokon na pozadí týchto ťažkostí môže byť hoci aj vážne ochorenie, či vznikajúca zmena pohybového aparátu. Je to pravda aj v tom prípade, pokiaľ ťažkosti ustúpili aj samé. Dôkladným vyšetrením môžeme iba získať.

Situácia je ešte jednoznačnejšia, pokiaľ nás trápia chronické bolesti krížov, resp. pokiaľ sa akútne bolesti vracajú čoraz častejšie. V takomto prípade neplatia žiadne výhovorky, je potrebné čo najskôr navštíviť odborníka, pretože takto je veľká šanca predísť vážnejším problémom, resp. odhaliť príčinu bolestí včas. Teraz nemáme na mysli rôznych chiropraktikov, pretože i keď by mohli pomôcť, pre určenie presnej diagnózy je odborný lekár dôležitý.

Väčšina vyšetrení nie je vôbec nepríjemná, nepohodlná: odborný lekár najprv preštuduje anamnézu pacienta. Je to preto, aby odhalil, či pacient netrpel nádorovým ochorením, alebo niekto z príbuzných, či pacient neutrpel nejaký úraz, či nemá nejaké vrodené problémy. Následne lekár prejde k fyzickému vyšetreniu, vyšetrením moču možno vylúčiť ochorenia močových ciest, v prípade žien je cieľom odhalenie gynekologických problémov. Pokiaľ z výsledkov vyšetrení nie je jasná príčina bolestí krížov, pacient je odoslaný na obrazové vyšetrenia (CT, MRI, röntgen).

Ako možno docieliť úspešnosť liečby bolesti krížov?

Pri liečbe sa otvárajú možnosti aplikácie niekoľkých spôsobov terapie, v závislosti od toho, čo je príčinou bolestí krížov a ktoré sú trvalé príznaky. Pokiaľ stav nie je vážny, rehabilitačné cvičenia skoro určite zmiernia bolesti, ba čo viac, môžu odstrániť aj vyvolávajúcu príčinu, pokiaľ sa týka pohybového aparátu. Čo je veľmi dôležité, vyhýbajme sa odhodlaniu “urob si sám”, pretože cviky na bolesti krížov si vyžadujú odborný prístup, jeden zlý pohyb a môžeme si skôr uškodiť, ako pomôcť. Pokiaľ už prežívame stav akútnej bolesti krížov (napr. podvrtnutie), najlepšou liečbou je odpočinok na lôžku, aby sme odbremenili chrbticu. Podľa možnosti zvoľme tvrdý povrch - pod mäkký matrac umiestnime širšiu hrubú dosku. V prípade silnej bolesti je zmiernenie bolesti často nevyhnutná.Často sú analgetiká nevyhnutné pri bolesti

Toto je možné pomocou analgetík, ale k dispozícii máme aj mnoho prírodných alternatív. Pokiaľ sa bolesť sústrďuje iba v oblasti drieku, to znamená, že sa nerozširuje do stehien, rozkroku, alebo nôh, môžeme použiť aj zábaly na postihnuté miesto. Termonáplasti a pásy môžu byť vynikajúcim riešením: zmierňujú bolesť a majú veľký relaxačný účinok na svalstvo. Pokiaľ bolesť nie je lokalizovaná, môže pomôcť liečba podaním niekoľkých injekcií, alebo infúzie.
Akonáhle bolesť začína poľavovať, pomaly môžeme začať s mobilizáciou. Vyslovene sa odporúča najmä fyzioterapia, rehabilitačné cvičenia, kúpeľná terapia, avšak ktorýkoľvek spôsob si vyberieme, cvičenia vykonávajme výlučne pod dohľadom špecialistu!

Oplatí sa spomenúť aj o chronických zápaloch v oblasti drieku, ktoré môžu byť vyvolávajúcou príčinou a následkom bolestí krížov. Tieto je pomerne ťažké liečiť, navyše niektoré protizápalové lieky môžu mať nežiaduce vedľajšie účinky.
Smelo si vyberajme z prírodnej lekárne. Vynikajúcou liečivou rastlinou v prípade bolestí krížov je zázvor, zelený čaj, kurkuma, alebo Cayenské korenie. Pomáhajú zmierniť ťažkosti. O liečivých rastlinách a liečivých čajoch, vhodných pri liečbe zápalov si môžeme prečítať na mnohých portáloch.

Holistic Health Herbalist odporúča vyslovene pri bolestiach svalov a zlomeninách tinktúru z arniky horskej. Okrem toho, že zmierňuje bolesť a zabraňuje zápalu, podporuje aj prietok lymfy, krvi, ako aj mozgovo-miechového moku. V prípade lymfy je to dôležité preto, lebo v niektorých prípadoch spôsobuje bolesti práve spomalený priechod týchto tekutín. Holistic Health Herbalis doporučuje ešte niekoľko ďalších liečivých rastlín proti bolestiam chrbta.
A niečo iné: enzým
serrapeptáza eliminuje zápalové uzliny , ktoré sa v tele vytvorili, odstraňuje odumreté tkanivá a opuchy, ktoré spôsobujú problémy, ako aj zmierňuje bolesť - uvádza.

Predchádzanie bolestiam krížov

V prípade úrazu, dedičnej predispozície, vrodenej poruchy je prevencia bolesti v krížoch ťažká úloha - hoci nie nemožná, avšak v takomto prípade je väčšia šanca skôr na zmiernenie ťažkostí. Iná je situácia v tom prípade, pokiaľ ide o zlé držanie tela, nesprávny životný štýl, prípadne chronický zápal, ktorý sa vytvoril.

Najdôležitejšie je posilnenie chrbtového svalstva, udržanie jeho správnej konzistencie. Pokiaľ vykonávame sedavé zamestnanie, naučme sa správne sedieť! Vyberme si takú stoličku, ktorá udrží náš chrbát vzpriamene a bezpečne, ako aj podoprie nohy. V prípade potreby môže pomôcť aj vankúš na podopretie chrbtice. Treba však dohliadať na to, aby bola udražaná tzv. pozícia v strede. Toho podstatou je, aby bola panva čo najbližšie k operke, a chrbát vyrovnaný. Požadované dosiahnutie vzpriameného a správneho sedu môžeme dosiahnuť ešte jednoduchšie umiestnením valcového vankúša vo výške drieku.

Odporúčanie Cleveland Clinic za zameriava aj na to, aby v polohe v sede koleno nebolo v nižšej polohe ako panva, v jednej polohe zotrvajme maximálne 30 minút, pokiaľ sa však chceme obrátiť na bok, nekonajme tak “vytočením”, ale celým telom - dočítame sa na stránke Cleveland Clinic. Účinným spôsobom prevencie bolestiam krížov je sedenie na lopte: k tomu potrebujeme iba jedni väčšiu fitloptu, pokiaľ na nej sedíme, svalstvo chrbta sa posilňuje tým najúčinnejším spôsobom, a to bez akejkoľvek námahy. Rovnaký účinok môžeme dosiahnuť dynamickým vankúšom na sedenie, ktorý podniecuje svaly na sústavné udržanie rovnováhy. Tieto mikropohyby navyše zvyšujú vo veľkej miere aj zásobovanie medzistavcových platničiek kyslíkom a živinami.

O správnom lôžku už bola reč, k tomu sa oplatí dodať ešte toľko, že pokiaľ ležíme na bruchu, oplatí sa jednu nohu pritiahnuť si k telu, čím sa znižuje zaťaženie chrbtice.
Proti bolesti v krížoch môžeme vyskúšať aj niektoré nasledovné domáce cviky. Môžu priniesť úľavu aj v prípade bolestí.

Ležanie nie je dobré v každom prípade

Pokiaľ ma bolia kríže, ľahnem si - mnohí nasledujú túto myšlienku, pritom sa lekári už domnievajú, že by sme tak nemali konať. Univerzita v Harvarde doporučuje, aby sme aj v prípade veľmi silnej bolesti podľa možnosti skrátili čas ležania, namiesto toho sa radšej hýbme. Pri rekonvalescencii môže pohyb veľa pomôcť - hlavne v prípade uvoľnenia stuhnutých svalov - uvádza sa na stránke univerzity.

Bolesti krížov a nadváha

Stravujme sa zdravo a doprajme si pravidelný pohyb, podľa možnosti minimálne 5-krát do týždňa aspoň tridsať minút. Takto vieme uvoľniť nielen stuhnuté “lenivé” svalstvo, zmierniť bolesti krížov, ale môžeme mať aj dohľad nad prípadnou nadváhou. Nezabúdajme: veľmi často sú bolesti krížov následkom práve nadváhy!Proti bolesti krížov bojujme pravidelným pohybom

Intenzívna chôdza, výstup po schodoch, Nordic Walking, rekreačný beh, či jazda na bicykli úplne postačia, podstatné je aby sme tieto činnosti vykonávali pravidelne a intenzívne. Britská Medzinárodná zdravotnícka organizácia (NHS) prišla s ešte jednoduchším návrhom. Podľa návrhu popri 5x30 minútovom aeróbnom pohybe vykonávajme aj posilňujúce cviky aspoň dva dni, tieto cviky rozhýbu hlavné svaly - píše sa na oficiálnej stránke organizácie, kde sa môžeme dočítať aj o ďalších návrhoch na dodržanie potreby pohybu.

Zdroj:
https://www.health.harvard.edu/pain/home-remedies-for-low-back-pain
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/4485-back-health--posture
https://www.nhs.uk/live-well/exercise/
https://pavolkostka.blog.sme.sk/c/484378/trapia-vas-bolesti-chrbta.html
https://www.detoxikacia-organizmu.com/
https://www.detoxikacia-organizmu.com/syndrom-drazdiveho-hrubeho-creva

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu