head

Mikrovlnka: jedine na zohriatie jedla!

Mikrovlnka: jedine na zohriatie jedla!
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravý životný štýl

Mikrovlnka funguje na zásade vytvorení premenných magnetických polí, ktoré rozmietajú molekuly vody, čo spôsobí vznik tepla. To samo o sebe by nemal byť problém, ale v prípade, že náhle ohriatie trvá dlhšie a je nadmierné – napr. pri pečení alebo varení - môžu sa vytvoriť zlúčeniny pôsobiace alergie,  zlúčeniny zdraviu škodlivé a môžu sa vytvoriť dokonca rakovinotvorné bunky.

 

Strata živín

Aj keď je nesporné, že dôsledkom tepla sa v každom prípade mení štruktúra potravín, mikrovlnka obzvlášť ničí vitamíny. Spôsobuje napríklad rozpad aminokyselín vitamínov,  hlavne vitamínov citlivých na teplo.

 

Zachovajte mieru: 300 watt je maximum

Počas použitia mikrovlnky sa jedlo a pitie priamo zohrieva, zatiaľ čo použitím bežných metód vždy je v kontakte so zdrojom tepla sprostredkovací materiál, napr. panvica, misa či iná nádoba. Mikrovlnka pôsobí len na niektoré body potravín, ktoré sa prehrejú, čím sa zmení prirodzená štruktúra potravín/nápojov.

Zariadenie však nemusíte vyhodiť, stačí ak dodržujete miery:  používajte do 300-400 wattov, čo  ešte nie je škodlivé, ale hojne postačujúce na ohriatie. To tiež znamená, že na varenie a pečenie používajte skôr plynový alebo elektrický sporák.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu