head

Toto sú prednosti hladovky - Keď nejeme, prospieva to kmeňovým bunkám

Krátkodobá hladovka posilňuje aktivitu kmeňových buniek
Krátkodobá hladovka posilňuje aktivitu kmeňových buniek
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Prečo je dobré, pokiaľ aspoň jeden deň nejeme? Pokiaľ si odoprieme jedlo na dobu 24 hodín, je to dobré pre črevá - tvrdia biológovia. Avšak nielen na črevá to má pozitívny účinok, medzi prednosti hladovky môžeme zaradiť aj spustenie regenerácie kmeňových buniek.

Skupina biológov Univerzity v Massachusetts bola zvedavá na to, či hladovka pomáha zabrániť starnutiu tých kmeňových buniek, ktoré sú zodpovedné za regeneráciu sliznice čriev. Vedci dospeli k záveru, že jednodňové odriekanie stravy urýchli regeneráciu poškodenej sliznice čriev, nakoľko vďaka kmeňovým bunkám sa rýchlejšie obnoví vrstva buniek, ktorá pokrýva črevný systém.

Zvyšuje aktivitu kmeňových buniek

Takže medzi prednosti hladovky patrí nielen spustenie regeneračných procesov buniek, zlepšenie citlivosti na inzulína nárast hladiny rastového hormónu, ale aj ochrana čriev a urýchlenie liečebných procesov pri vážnych črevných ochoreniach.
Podľa pokusov na myšiach jednodňová hladovka posilňuje schopnosť regenerácie u kmeňových buniek čriev, ktorá pokročilým vekom slabne. Zvyšovaním aktivity kmeňových buniek, 24-hodinová hladovka zasa môže otvoriť cestu novým možnostiam terapií pre tých pacientov v pokročilom veku, ktorí sú postihnutí rôznymi črevnými infekciami, alebo pre tých pacientov s nádorovým ochorením, ktorí sú liečení chemoterapiou. Toto je možné preto, nakoľko takáto hladovka posilňuje aktivitu kmeňových buniek, následne aj regeneráciu poškodenej sliznice čriev - píše HVG, a dodáva, že vedci teraz hľadajú odpoveď na otázku, či hladovka dokáže stimulovať starnúce kmeňové bunky aj u iných tkanivách.

Následky hladovky

Organizmus krátko po začatí hladovky začína s odbúravaním svojich zásob. Zároveň s hladovkou sa vyprázdňujú aj zásoby toxických látok v tkanivách, miznú opuchy a spustí sa spaľovanie tukov, ktoré vedie k chudnutiu. Prechodný pôst bojuje proti voľným radikálom a znižuje hladinu inzulínu.

Aké sú nebezpečenstvá hladovky?

Následkom prehnanej hladovky sa odbúrava svalstvo, znížením produkcie pohlavných hormónov sa naruší menštruačný cyklus a následkom nedostatočného príjmu potravy sa začínajú prejavovať ochorenia z nedostatku živín. Môže sa vyskytnúť vypadávanie vlasov, problémy s pokožkou, únava. Dlhotrvajúca hladovka sa nedoporučuje ani z toho dôvodu, že spôsobuje zakrpatenie črevných klkov a narušenie rovnováhy črevnej flóry. Následkom dlhotrvajúcej hladovky sa spomaľuje aj metabolizmus.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu