head

Zrieknutie sa cukru: prečo sa oplatí vynechať „sladký jed“?

Zrieknutie sa cukru: aké príznaky má a čo spôsobuje?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Lepšia nálada, strácajúce sa kilá, rovnováha hormonálneho systému, to je len niekoľko dôvodov na zrieknutie sa cukru. Samozrejme, zrieknutie sa cukru poskytuje aj iné zdravotné výhody, keď sa nám ho podarí vynechať z jedálnička. Spočiatku síce môže vytvárať rôzne symptómy, ktoré mnohých odradia. Radi by sme však upozornili, že zrieknutie sa cukru neznamená stravovanie sa bez bez sacharidov. Sacharidy sú nepostrádateľné pre normálnu funkciu nášho mozgu.
Na prvé počutie sa zdá divné, keď počujeme o závislosti na cukre, ale je to pravda, ide naozaj o existujúci pojem.  Mnohí trpia touto závislosťou bez toho, aby o nej vôbec vedeli, a len počas diéty alebo zoštíhľovacej kúry si uvedomia, ako nepríjemne na nich vplýva zrieknutie sa cukru. Američania skonzumujú denne 22 čajových lyžičiek cukru, nie náhodou je v ich kruhoch tak veľa obéznych ľudí. 

Robia nás závislými

Potravinový priemysel úmyselne stavia na tom, že cukor je pre mnohých nepostrádateľný, pretože stimuluje produkciu dopamínu a serotonínu v mozgu, a preto jeho konzumácia prináša prechodný pocit šťastia. Pridávajú ho do rôznych potravín: či už do ovocných štiav, nárezov, rôznych omáčok a poliev, ovocných jogurtov, obilninových vločiek, pečív, takže nás napchávajú cukrom aj vtedy, keď žijeme vo viere, že sa zdravo stravujeme. Konzumáciou skrytých cukrov sa obohatíme o prázdne kalórie rovnako, ako keby sme zjedli sáčok keksov, len o tom nevieme. 

Cukor spôsobuje mnohé choroby

Bezbrehá konzumácia cukru vedie k hubovitým ochoreniam, vysokému krvnému tlaku, cukrovke, narušeniu acido-bázickej rovnováhy, problémom so zubami, nie sú zriedkavosťou ani rôzne zápaly, neustála únava, poruchy spánku a problémy s pokožkou. Priveľa cukru zvyšuje hladinu voľných radikálov, oslabuje imunitný systém, urýchľuje proces starnutia, aj preto sa doporučuje zrieknutie sa cukru a vynechať ho z jedálnička.

Cukor detox

Symptómy z vyradenia cukru sa objavujú v priemere po 1-2 dňoch, po tom, ako sme vynechali sladkosti, resp. konzumáciu jedál s pridaných cukrom. Mnohí pociťujú triašku, potenie, silné búšenie srdca, časté sú bolesti hlavy, závraty, objavia sa vyrážky, občas sa objaví aj zahmlené videnie. Počas kúry nazvanej cukor detox, si náš organizmus spočiatku žiada zvyčajnú dennú dávku cukru, preto môžeme urobiť len to, že cukor nahrádzame pomaly sa uvoľňujúcimi sacharidami s nízkym glykemickým indexom,  také sú napríklad ovsená kaša alebo semienka chia, ktoré takto regulujú hladinu krvného cukru. 
Počas zrieknutia sa cukru pomáhajú predchádzať hladu potraviny bohaté na bielkoviny, pretože sa pomalšie vstrebávajú a ďalej po nich zotrváva pocit sýtosti. Bohatý príjem rastlinnej vlákniny je takmer povinný, spôsobuje dlhodobý pocit sýtosti, a naplní nás energiou.
Zrieknutie sa cukru nám prinesie čistejšiu myseľ, viac energie, koniec neprestajnej únavy, odstránenie porúch spánku, zlepšenie pamäti a v neposlednom rade nám zmiznú aj prebytočné kilogramy.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2235907/

http://dailyburn.com/life/health/sugar-detox-diet/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu