head

Nordic walking vás rozhýbe aj v lete

Prečo je nordic walking dobrý?
Prečo je nordic walking dobrý?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Telesné cvičenie

Nordic walking – po preklade do slovenského jazyka severská chôdza - je v podstate dôvtipnou kombináciou chôdze a behu na lyžiach. Táto forma pohybu bola vyvinutá pôvodne v Škandinávii, využívali ju bežci na lyžiach, ako letnú tréningovú metódu, s cieľom precvičovať špeciálne pohyby aj v lete.

Intenzívna prechádzka v prírode s dvoma špeciálnymi palicami, ktorá zapojí do pohybu takmer deväťdesiat percent svalstva - tak by sme mohli zhrnúť podstatu nordic walking. Táto forma pohybu je športom a zároveň aj obľúbenou rekreačnou aktivitou, pretože si ju môže osvojiť každý bez ohľadu na vek, pohlavie, či fyzickú kondíciu, ľahko ju zvládnu dokonca aj deti.

Aké sú prínosy nordic walking?

Nordic walking predstavuje finančne nenáročnú formu zachovania si zdravia a fyzickej kondície: nepotrebujeme žiadne permanetky do fittcentra, či drahé zariadenia, severská chôdza sa dá vychutnávať po celý rok, v teplom i chladnejšom počasí.
Jeho najdôležitejším prínosom je, že ide o skutočne zdravie chrániaci šport na voľný čas, ktorý nás príliš nezaťaží, no
spaľuje minimálne o 20 percent viac kalórií ako bežná chôdza. Nezaťažuje kĺby, posilňuje svalstvo chrbta - čo je obzvlášť dôležité pre ľudí trpiacich bolesťami chrbtice a drieku -, okrem toho zmierňuje nepríjemné napätie a stuhnuté svalstvo krku.

Nordic walking proti chorobám

Nordic Walking sa odporúča najmä pre ľudí trpiacich srdcovo-cievnymi ochoreniami a osobám po prekonaní srdcového infarktu. Túto skutočnosť potvrdzuje aj vedecký výskum zverejnený v časopise American Journal of Preventive Medicine, v ktorom vedci zo Salzburgskej univerzity zistili, že nordic walking má priaznivý vplyv na pokojovú srdcovú frekvenciu a krvný tlak, zlepšuje zásobovanie organizmu kyslíkom, fyzickú záťaž a tým aj kvalitu života. Táto forma pohybu zvyšuje prietok krvi v žilách, zlepšuje vitálnu kapacitu pľúc a posilňuje srdce.

Aká je správna obuv na nordic walking?

Vhodná obuv na nordic walking zvýši pohodlie a napomôže k správnemu nášľapu, popri tom poskytuje správnu oporu svalom nôh. Správne zvolená obuv na nordic walking je nepremokavá a poskytuje ochranu pred zraneniami spôsobenými prírodnými prekážkami (kamene, vetvy). Obuv na nordic walking by mala mať ohybnú podrážku.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu