head

Čo všetko dokáže zázračná kurkuma?

Kurkuma
Kurkuma chráni cievny systém, detoxikuje pečeň a obličky
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Antioxidanty

Vedeli ste, že kurkuma zohráva významnú úlohu v osviežení imunitného systému a pokožky? Ide o výnimočne zdravú koreninu nezameniteľnej chuti a žltej farby. Kurkuma patrí medzi vzácne koreniny, ktoré majú pri použití zvnútra aj zvonka priaznivý účinok na zdravie nášho organizmu.  

Väčšina z nás ju pozná ako koreninu, pritom kurkuma poslúži nielen v gastronómii. My vám prezradíme prečo je dobrá kurkuma ako liek.

Kurkuma a jej účinky

Kurkumím je polyfenolová zlúčenina, preto má kurkuma silné protizápalové, antibakteriálne, fungicídne a antivirálne účinky, rovnako je účinná pri prevencii nádorových ochorení. Okrem iného obsahuje aj významné množstvo beta-karoténu, kyseliny askorbovej, vápnika, železa, zinku, draslíka, vláknina flavonoidov.

Skrášľuje pokožku, bieli zuby

Vlhkú zubnú kefku (môže byť namočená aj do roztopeného kokosového oleja) vyvaľkajte v jednej štvrtine čajovej lyžičky kurkumy a dôkladne si „umyte“ zuby, ale namiesto okamžitého vypláchnutia zubov počkajte 3 - 5 minút. Následne si zuby umyte aj bežnou zubnou pastou, a už po niekoľkých aplikáciách tohto postupu budú zuby badateľne belšie.

Pokiaľ kurkumu aplikujete ako zábal, v tom prípade priamo vyvinie svoje protizápalové účinky: zmiešajte ju s mliekom a ryžovou múkou, priložte na plochu s vyrážkami. Po zaschnutí jednoducho zmes odstráňte. Krém pripravený s kurkumou je vhodný nielen na ošetrenie aknóznej pleti, ale môže pomôcť aj pri liečbe psoriázy.

Nápoj z kurkumy plný vitality

Pokiaľ sa cítite byť slabými, alebo len všeobecne unavení, doprajte si pohár nápoja z kurkumy. K tomu potrebujete polievkovú lyžicu prášku z kurkumy (alebo štvrť šálky nastrúhanej kurkumy), dve polievkové lyžice čerstvo nastrúhaného zázvoru a liter vody. Všetko nechajte spolu zovrieť, následne nápoj sceďte a nechajte vychladnúť. Nápoj môžete dochutiť pridaním šťavy z jedného citróna a osladiť medom, alebo sirupom z agáve. Už jeden pohár nápoja vás nabije energiou a podporí prirodzenú detoxikáciu organizmu.

Príprava jedál s kurkumou

Zaujímavosťou kurkumy je, že svoje prospešné účinky nestratí ani po tepelnom spracovaní. Pokojne ju preto môžete pridať k svojim obľúbeným vareným a pečeným jedlám, avšak nezabúdajte, že jej zdravie chrániace vlastnosti sú najúčinnejšie vtedy, keď k nej pridáte čierne korenie, zázvor alebo olivový olej.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu