head

Prečo je dôležitá očista lymfatického systému?

Očista lymfatického systému sa môže vykonať aj prístrojom
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikácia

Rovnako ako v prípade nášho črevného systému, aj lymfatický systém sa odporúča niekoľkokrát ročne prečistiť.  Úlohou lymfatického systému je okrem iného očistiť organizmus od nahromadených toxínov, škodlivých usadenín, odumretých buniek a odvádzať ich do čriev. Očista lymfatického systému pomáha eliminovať, resp. vyhnúť sa niektorým ochoreniam.

Narušená cirkulácia lymfatickej tekutiny priamo ovplyvňuje správnu funkciu organizmu tela: dochádza k nahromadeniu toxínov a iných škodlivých látok a vytvára sa nedostatok kyslíka v bunkách. Preto je dôležitá očista lymfatického systému.

Úloha lymfatického systému

Úlohou lymfatického systému je poskytnúť našim bunkám dostatočné množstvo kyslíka a živín. Odvádza odumreté bunky, škodlivé látky a baktérie do lymfatických uzlín, ktoré lymfatickú tekutinu prefiltrujú a nežiadúce látky prenášajú cez krvný tok do detoxikačných orgánov. Určitá časť z nich sa lymfatickou tekutinou dostáva priamo do hrubého čreva, odkiaľ sa stolicou vylúči z tela. Ak však tieto látky uviaznu v lymfatických cestách, naruší sa funkcia odvádzania škodlivín, čo môže viesť k vzniku rôznych ochorení.

Nedostatočná funkcia

Ak sa prietok lymfatickej tekutiny spomalí kvôli nahromadeniu toxínov, v postihnutých oblastiach sa koža stáva sivou, mdlou a vytvorí sa edém. Na poruchu lymfatického systému, resp. na zhoršenie kvality lymfatickej tekutiny poukazujú aj opuchnuté, niekedy až bolestivé lymfatické uzliny. V týchto prípadoch je nevyhnutné prečistenie lymfatického systému, ktoré sa odporúča vykonať 1-2 krát ročne aj vtedy, keď nepociťujeme žiadne ťažkosti.

Spôsoby očisty lymfatického systému

Ručná lymfatická masáž je jednou z najčastejšie používaných metód na priamu stimuláciu lymfatického toku. Táto technika pôsobí aj na nervový systém, v dôsledku čoho lymfatická masáž eliminuje stres. Okrem toho odstraňuje usadeniny spojivových tkanív, čím znižuje bolesť spôsobenú edémom a opuch. Lymfatickú masáž si môžeme vyskúšať aj doma, dbajme však na to, aby sme lymfatické uzliny masírovali jemnými, kolísavými pohybmi. Očista lymfatického systému môže prebiehať aj pomocou prístroja, kedy sa pacientovi oblečú špeciálne “lymfatické čižmy” ktoré vykonávajú vlnitú masáž tlakom, zospodu smerom nahor.  Ďalším spôsobom je vákuová lymfodrenáž, ktorá priaznivo vplýva na celulitídu, tonizuje a spevňuje spojivové tkanivo a detoxikuje organizmus.  

Účinná je aj masáž kefou pred sprchovaním: krúživými pohybmi masírujme telo kefou s prírodnými štetinami, začnime od nôh smerom k trupu, následne pokračujme od prstov rúk k hrudi.

Výživa

Počas očisty lymfatických ciest konzumujme čo najviac zeleniny zelenej farby a veľa ovocia. Naša strava by mala obsahovať významné množstvo esenciálnych mastných kyselín, tieto sa nachádzajú v olejnatých semenách a sušenom ovocí. V priebehu očisty lymfatického systému pime čistú vodu, prípadne ochutenú čerstvou citrónovou šťavou. Užívajme bylinný čaj stimulujúci lymfatický obeh, no pomôžu aj prípravky na očistu lymfatických ciest. Ak chceme dosiahnuť ešte rýchlejšie výsledky, môžete použiť výživové doplnky na očistu lymfatického systému, dávajme pozor, aby sme si vybrali produkt obsahujúci prírodné, kontrolované zložky, akým je aj LymphActive®.

Šport

Pohyb urýchľuje tok lymfatickej tekutiny, preto nezabúdajme na pravidelné cvičenie. Spomedzi športov sa odporúča strečing a aerobik, no prospešné je aj jednoduché skákanie (najlepšie na skákacej lopte).

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu