head

Vanilka: nielen jej vôňa má liečivé účinky

Prospešné účinky vanilky sa prejavujú vďaka jej mimoriadnym zložkám
Vanilka vďačí za svoje prospešné účinky mimoriadnym zložkám
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravie

Snáď každý pozná neskutočne príjemnú vôňu vanilky, avšak málokto vie, že táto korenina má mimoriadne účinky na zdravie. Je vynikajúcim antioxidantom, pomáha pri trávení, ba čo viac, trocha vanilky môže zahnať aj depresiu. Potrebujeme ešte viac dôvodov pre je konzumáciu?

Pri slove vanilka si mnohí predstavia zmrzlinu, puding a všeobecne niečo sladké, hoci táto korenina obstojí nielen ako základná zložka jedál a sladkostí. Za svoje liečivé účinky vďačí mimoriadnym zložkám, ktoré vám teraz predstavíme.

Prečo je tak mimoriadna?

Čo my nazývame vanilkou, nie je nič iné, ako strukovitý plod orchidei pochádzajúcej z Mexika, ktorý je pôvodne čiernej farby. Je dôležité vedieť že iba prirodzené strukovité (fazuľovité) plody všestranne využiteľnej vanilky, obsahujúce hodnotné malé čierne semienka, alebo výťažok z nej, obsahujú prospešné zložky, ako napr. vitamíny skupiny B, zinok, draslík, horčík, mangán, meď a železo.

Vzhľadom na to, že zber vanilkových luskov sa vykonáva ručne a v malom množstve, patrí táto korenina medzi najdrahšie koreniny, práve preto sa pri príprave jedál často používa jej lacnejšia, syntetická obdoba, ktorá však nemá žiadne zdraviu prospešné účinky.

 

 

Účinky vanilky

Táto korenina je bohatá na antioxidačné polyfenoly, ako napr. taníny. Najdôležitejšou zložkou je vanilín, ktorý nielen blokuje voľné radikály, zodpovedné za vznik rakoviny, zápalov, kardio-vaskulárnych ochorení, a starnutie buniek, ale pomáha predchádzať premnoženiu nádorových buniek, ako aj upravuje činnosť pečene. Vedecké výskumy dokazujú, že vanilín vyvoláva programovanú smrť buniek v prípade rakoviny hrubého čreva a rakoviny konečníka. Najviac antioxidantov obsahuje druh vanilky Bourbon, a všeobecne jej plody. Výťažky sú z tohto hľadiska menej účinné.

Vzhľadom na to, že účinné látky vanilky - v prvom rade draslík - znižujú krvný tlak, pravidelnou konzumáciou tejto aromatickej koreniny je možné znižovať riziko vzniku ochorení srdca. Môže veľmi dobre poslúžiť aj v prípade bolestivej a nepravidelnej menštruácie. Pomáha upraviť menštruačný cyklus, jej esenciálne oleje môžu u mnohých účinne zmierniť brušné kŕče.

Vanilka disponuje antibakteriálnymi a antimykotickými účinkami, takže je táto korenina prirodzeným nepriateľom v prípade bakteriálnych a hubových infekcií. Pokiaľ sa chceme zbaviť infekcie Candida, môže táto korenina aj v tomto prípade veľmi pomôcť.Vanilka pomáha aj proti vyrážkam a akné

Vynikajúco upokojuje pokožku aplikáciou zvonka aj vanilkový esenciálny olej a čaj z vanilky. Urýchľuje hojenie kožných zápalov, ekzému a vyrážok, či akné, môže zmerniť nepríjemné príznaky, pomáhať pri udržaní zdravia pokožky. Rovnako obľúbená je aj ako jedna zo základných zložiek parfumov.

Má vysoké množstvo kalórií a predsa pomáha chudnúť

100 gramov vanilky obsahuje 300 kalórií, veľké množstvo cukru a uhľohydrátov, i napriek tomu môže pomáhať hoci aj pri chudnutí. Je to tak, pretože jej konzumácia vyvoláva pocit sýtosti, ako aj reguluje tvorbu žalúdočných štiav a upravuje metabolizmus. Práve preto môže táto korenina pomáhať aj tým, ktorých trápia tráviace poruchy.

Najlepšie recepty z vanilky uvádza vo svojom článku Vitalitas magazín.

Zdroje:
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/vanillin
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12720410
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19911578
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17715988
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11319073
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24090143
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15854801
https://www.vitalitas-magazin.sk/recepty-pre-zdravie/recepty-z-vanilky
https://www.vitalitas-magazin.sk/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu