head

Akné: Ako správne čistiť problematickú pleť?

Akné: Zbavte sa ho  – tentokrát už navždy!
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

Akné je zápal mazových žliaz, ktorý spôsobuje vo veľa prípadoch nielen fyzické či estetické ale aj vážne psychické trápenie – a to nie len v puberte. Akné v dospelosti nemusí byť zo zákonitosti pokračovaním pubertálneho stavu. Za jeho prejavenie môže zápal v tele, stres, hormonálna nerovnováha alebo nezdravá životospráva.  Zhoršenie stavu pleti však môže spôsobiť aj nesprávna starostlivosť o pleť.

Poznajte svojho nepriateľa

Akné baktérie (Propionibacterium acnes) sa nachádzajú v malom množstve v hlbších častiach pokožky.  Problémy nastávajú vtedy, keď nadmerná tvorba kožného mazu spôsobí upchávanie pórov. Vytvorí sa tak ideálne prostredie na množenie sa týchto baktérií, čím vzniknú komedóny (uhry) a zapálené vyrážky.

Čo nerobte

Nevytláčať. Zdá sa to na prvý pohľad logické, tlakom sa však pokožka prekrví a začervená ešte viac. Vytlačením si môžete infekciu preniesť aj na ostatné časti Vašej tváre, čím jej stav len zhoršujete. Predísť premasteniu pokožky jej vysúšaním tiež nie je dobrý nápad. Vaša pokožka je podráždená a citlivá, potrebuje šetrné zaobchádzanie. Vysušením Vašej pokožky spôsobíte iba ešte väčšiu tvorbu mazu.  

Šetrné čistenie a hydratácia

Dôkladné ale šetrné čistenie Vašej pleti mydlom Eben pomôže získať späť jej obranyschopnosť. Aktívne uhlie čistí Vašu pleť do hĺbky a účinne ju detoxikuje. Vďaka kombinácie hydratujúcich olejov ako sú extra panenský olivový olej, sezamový olej, kokosový olej a ricínový olej čierne mydlo nevysušuje pokožku. Bambucké maslo, ktorý má nulový komedogénny index pôsobí protizápalovo a obsahuje cenné vitamíny, ktoré regenerujú vašu pokožku.

Mastná alebo zmiešaná?

Nesprávna identifikácia typu pleti a následné používanie nevhodnej kozmetiky môže ľahké formy prejavu akné aj zhoršiť. Začnite od základov: Mám akné, upchaté póry = mám mastnú pleť, alebo zmiešanú? Ak sa Vám po čistení tváre napne pokožke na lícach, alebo máte akné iba na T-zóne, pravdepodobne máte zmiešanú pleť. V obidvoch prípadoch však platí: čistiť, hydratovať, lokálne dezinfikovať čajovníkovým olejom a nevytláčať!

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu