head

Zlaté pravidlá umývania rúk.

Zlaté pravidlá umývania rúk.
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravie

Umývanie rúk zohráva veľmi dôležitú úlohu pri obmedzovaní šírenia predovšetkým zimných ochorení, ako sú prechladnutie, nádcha či chrípka. Zamyslime sa nad nasledujúcou situáciou: stačí ak uchopíme držadlo nastupujúc na autobus, alebo otvoríme dvere na nejakom verejnom mieste, už sa nám na ruky dostávajú mikroorganizmy v miliónových počtoch. Ak nebudeme dodržiavať hygienické zásady, tieto kvasinky, vírusy a baktérie sa môžu z našich rúk cez ústa, oči alebo nos dostať až do nášho organizmu.


Používajme tekuté mydlá

Ruky si umyme akonáhle dorazíme domov. Rýchle opláchnutie nám nepomôže, používajme antibakteriálne mydlá. A to najlepšie tekuté, nakoľko tieto sa ľahšie dostanú medzi kožné záhyby, na druhej strane povrch klasických mydiel sa môže tiež „hemžiť” veľkým množstvom patogénov.


Takto si treba správne umývať ruky


1. Ruky si navlhčime (na teplote vody nezáleží, horúca voda nie je účinnejšia)

2. Ruky si dôkladne namydlime, vrátane dlane, prstov, medzier medzi prstami a zápästia.

3. Medzinárodná zdravotnícka organizácia odporúča, aby mydlenie trvalo aspoň 20 sekúnd. Za tento čas si v sebe môžeme zaspievať pesničku „Veľa šťastia, zdravia“.

4. Mydlo opláchnime.

5. Celý postup opäť zopakujme, takto odstránime aj patogény, ktoré ostali na rukách po prvom umytí.

6. Ruky si osušme suchým a čistým uterákom.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu