head

Očkovanie: Tieto vakcíny chránia deti!

Očkovanie pre deti: prevencia pred chorobami v škole
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravie

Očkovanie poskytuje ochranu pred rôznymi ochoreniami, akými sú napríklad rubeola, osýpky, infekčný zápal pečene, alebo aj detská obrna. Teraz si pozrite očkovania, ktoré sa podávajú v školskom veku detí, a ich účinky!

Očkovanie proti záškrtu a tetanu 

Očkovanie proti záškrtu a tetanu dostávajú deti opakovane vo veku 6, 12 a 14 rokov za účelom posilnenia imunitného systému a zdravia. Po podaní vakcíny do ramena sa môže objaviť horúčka, opuch a bolesť, ktoré môžeme zmierniť chladením, kamilkovým zábalom a podaním lieku proti horúčke.

Tetanus je ochrnutie spôsobené bakteriálnym toxínom, ktoré je sprevádzané silnými kŕčmi svalov, stuhnutím svalov. Pôvodcu ochorenia objavili v roku 1885, ktorý je vo forme spóry mimoriadne odolný: v organizme sa spóry premenia na baktérie, potom pri rozmnožovaní produkujú silne toxické látky. Tento toxín zabraňuje rozkladu acetylcholínu, látky, ktorá prenáša vzruchy a je nevyhnutná pre sťahy svalov, čím spôsobuje pocit stuhnutia, kŕčov.

Záškrt, čiže diftériu, spôsobuje spravidla baktéria, ktorá sa usadí na mandliach vo forme sivého povlaku. Toxín produkovaný baktériou sa cez krvný obeh dostane až do srdca, nervového systému a obličiek, ktoré potom poškodzuje. Vplyvom účinku vakcíny nedokáže baktéria spôsobiť ochorenie, preto je očkovanie veľmi dôležité pre zachovanie zdravia.

Zápal pečene

Očkovanie proti zápalu pečene typu B, čiže hepatitíde typu B, dostávajú deti vo veku 14 rokov. Vakcína sa podáva do svalu hornej časti ramena a spôsobuje o niečo väčšiu bolesť, ako očkovanie podané pod kožu. Očkovanie môže byť sprevádzané opuchom, horúčkou a bolesťou.

Hepatitída typu B je infekcia spôsobená vírusom, patrí medzi najrozšírenejšie ochorenia na svete, ktoré môže viesť v pečeni k zápalu buniek a k ich odumretiu. Vírus sa šíri telesnými tekutinami a krvou, spôsobuje poškodenie pečene, cirhózu a zápal pečene.

Pre zdravie pečene môžeme urobiť veľmi veľa tým, keď dáme pozor na stravovanie našich detí a seba samého, posilníme imunitný systém probiotikami, uprednostníme jedlá a nápoje, ktoré pochádzajú z overených zdrojov a neobsahujú toxické látky a budeme pravidelne detoxikovať.

Mumps a roseola (ružovka)

Tieto očkovania sa podávajú pod kožu na ramene, preto sú menej bolestivé. Následne po podaní vakcíny sa môžu v priebehu týždňa po očkovaní u detí vyskytnúť zvýšenie teploty, opuch lymfatických uzlín a vyrážky. Mumps je infekcia spôsobená vírusom, ktorý sa šíri kvapôčkovou infekciou, aj preto je mimoriadne dôležité pravidelné a dôkladné umývanie si rúk, a tiež dôkladná dezinfekcia príborov, ktoré sa používajú hromadne. Mumps je  sprevádzaný horúčkou, bolesťou hlavy a bolestivým opuchom vo výške uší.

V prospech zdravia našich detí buďme pripravení, informujme sa a chráňme ich imunitný systém, črevný systém, aby z nich mohli vyrásť zdraví dospelí jedinci!

Zdroj:

http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-is-roseola

http://www.webmd.com/hepatitis/digestive-diseases-hepatitis-b#1

http://www.webmd.com/children/vaccines/what-are-the-mumps

http://www.webbeteg.hu/cikkek/csecsemo_gyermekneveles/2728/vedooltasok-iskolaskorban

http://www.webmd.com/a-to-z-guides/tetanus-directory

http://www.webbeteg.hu/cikkek/fertozo_betegseg/17874/vedooltasok-mik-lehetnek-a-kovetkezmenyek

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu