head

Vitamíny pre deti v záujme ľahšieho učenia sa

Rôzne ochorenia s väčšou pravdepodobnosťou prepuknú u detí trpiacich nedostatkom vitamínov
Rôzne ochorenia s väčšou pravdepodobnosťou prepuknú u detí trpiacich nedostatkom vitamínov
Dr. Attila Olajos Dr. Attila Olajos
Internista, gastroenterológ, všeobecný lekár
Téma: Dieťa

Keď sa to tak vezme, sú kvalitné vitamíny pre naše ratolesti dôležitejšie, ako pre dospelých, pretože sú nepostrádateľné pre ich duševný a fyzický rozvoj. A to hlavne v týchto dňoch, kedy opäť začal školský rok! Až natoľko, že už v prenatálnom období je potrebné zabezpečiť prísun vitamínov. Práve preto sme pre vás zozbierali, ktoré vitamíny na čo slúžia a ako ich môžu deti získať.

 

Organizmus dieťaťa sa neustále vyvíja, vplyvom nedostatočného príjmu vitamínov z nich pravdepodobne nevyrastú zdraví dospelí jedinci, rovnako je veľká pravdepodobnosť aj na to, že budú trpieť rôznymi ochoreniami hlavne tie deti, ktoré trpeli nedostatkom vitamínov. Takto je to už aj v prenatálnom období, preto je dôležité, aby sa nastávajúce mamičky zdravo a vyvážene stravovali. Avšak vitamíny pre deti sú dôležité aj z iných dôvodov.

Aby dieťa zjedlo zeleninu

Najlepším zdrojom vitamínov je čerstvé ovocie a zelenina. Toto je však občas problém, nakoľko mnoho detí práve tieto odmieta, sú vyberavé a nie sú ochotné ich konzumovať len preto, že sú zdravé. Nie je dobré, pokiaľ používa rodič sladkosti ako odmenu 

Oveľa lákavejšie sú pre nich sladkosti, cukríky, čokoládky, alebo nanuky, pokiaľ ich rodičia používajú ako odmenu za niečo.
Podľa výskumov deti v mladšom veku
viac zaujmú jedlá sýtej červenej a žltej farby, ako napríklad jahody, banány, marhule, či jablká. Naproti tomu ich vyslovene “odpudzujú” sýtozelené, pritom práve tieto majú vysoký obsah vitamínov. Aby sme tieto protirečenia preklenuli, na jednej strane sa pokúsme čo sa len dá nahradiť inými potravinami, resp. podľa možnosti zelené rastliny spracujme. Oveľa ľahšie skonzumuje dieťa zeleninu, pokiaľ servírovaná zábavne, kreatívne na tanieri, napríklad vytvoríme usmievavú tvár, alebo sendvičovú loď na zeleninových vlnách. Rovnako aj namáčanie je skvelý spôsob, aby si deti zeleninu obľúbili. Postačí, ak pripravíme obľúbenú omáčku, do ktorej si môžu namáčať napríklad mrkvu, papriku, atď. Pokiaľ ani v takejto forme nie je dieťa ochotné zeleninu konzumovať, pripravme mu chipsy zo zeleniny (mrkvové, cviklové), zeleninové fašírky, prípadne zeleninová kaša, podobná zemiakovej, alebo do zemiakovej prepašujme pasírovanú zeleninu.

Prečo je vitamín A dôležitý? Vitamín A prispieva ku zdraviu pokožky a očí

Tento vitamín prospieva zdraviu a správnemu vývoju pokožky a očí.
Obsahujú ho hlavne jedlá živočíšneho pôvodu, alebo tie rastliny, ktoré obsahujú aj karotinoidy. Nakoľko je tento vitamín rozpustný v tukoch, jeho zúžitkovanie vo veľkom závisí od obsahu mastných kyselín, resp. vitamínov D-, PP- a B9 ( kyselina listová) v prijatej potrave. Ďalšou z jeho vlastností je, že posilňuje chrup, kosti, imunitný systém, prispieva k produkcii niektorých hormónov. Jeho nedostatok má za následok po istom čase nedostatočnú činnosť nadobličiek. Vitamín A sa nachádza v brokolici, v špenáte, v tekvici na pečenie, marhuliach, ako aj v chutných sladkých zemiakoch, v rybách, masle, v niektorých druhoch syra a vo vaječnom žĺtku. 

Ako pomáha vitamín B? 

Tu je situácia trochu komplikovanejšia, nakoľko existuje niekoľko druhov vitamínu B. Podľa štúdií najväčšie škody môže spôsobiť nedostatok vitamínov B12, B1 a B6. Vitamíny skupiny B zohrávajú dôležitú úlohu pri správnom vývoji nervového systému a mozgu, a ich zdravi. Chránia a posilňujú sliznicu, podporujú činnosť pečene, trávenie, produkciu energie a rozmnožovanie červených krviniek. Nedostatok vitamínu B12 môže sťažovať vstrebávanie železa, môže súvisieť s chudokrvnosťou, tŕpnutím končatín v detstve. Vo všeobecnosti účinkom nedostatku vitamínu B slabne imunitný systém, narušuje sa metabolizmus, klesá hladina energie. Vitamín B (bez potreby úplnosti) sa nachádza v zelenolistej zelenine, v pivných kvasinkách, v rybách a strukovinách - hlavne v hrášku - a v mliečnych produktoch.

Vitamín C a jeho úloha Vitamín C podporuje vstrebávanie železa, môže prispievať k predchádzaniu chudokrvnosti, liečiť nechutenstvo, časté u detí

Vitamín C podporuje vstrebávanie železa, môže prispieť aj k prevencii pri chudokrvnosti, môže byť účinný pri častom nechutenstve u detí.

Jeden z najznámejších a najdôležitejších vitamínov, ktorý ľudský organizmus nedokáže vyprodukovať. Je rozpustný vo vode, denne ho treba dopĺňať, nakoľko sa priebežne vylučuje z organizmu von močom. Spomedzi vitamínov je snáď najúčinnejším antioxidantom, posilňuje imunitný systém, môže pomáhať pri predchádzaní sezonálnych ochorení. Tento vitamín je pre deti nepostrádateľný už len preto, lebo malé deti ešte nedokážu udržiavať osobnú hygienu dokonale a sú tak ľahkým terčom pre rôzne infekcie. Je výborným detoxikantom, upravuje činnosť obličiek a chráni cievny systém. Vo veľkom množstve ho obsahuje acerola a šípky, pokiaľ tieto dieťa konzumuje, určite ho nepostihne nedostatok tohto vitamínu. Prvými príznakmi jeho nedostatku môžu byť únava, bolesti kostí a kĺbov, neskôr problémy vyplývajúce z oslabenia imunitného systému. Rovnako dobrým zdrojom vitamínu C sú pomaranče, citróny, jahody, maliny a žltý melón (môžeme z nich pripraviť osviežujúci nápoj, osladený trochou medu), petržlen, listy mäty, rozmarín a paprika, alebo paradajky

Nepostrádateľný vitamín D 

Pomáha pri vstrebávaní vápnika a fosfátov, preto je nepostrádateľný pre ideálny rozvoj kostí, zároveň podporuje činnosť obličiek. V podstate poznáme nielen jeden druh vitamínu D, avšak účinky ostatných druhov sú v základe rovnaké. Vitamín D3 je v malom množstve prítomný v potravinách, naopak pre tvorbu vitamínu D2 sú potrebné slnečné lúče. Preto je veľmi dôležité, aby dieťa trávilo niekoľko hodín denne na slnku, na to však treba dohliadať, aby to nebolo medzi 11 -15.00 hodinou, pretože v tomto časovom intervale je škodlivé UV žiarenie najsilnejšie. Následkom nedostatočného množstva vitamínov môžu slabnúť kosti a kĺby, môžu sa prejaviť poruchy trávenia, problémy s pokožkou, a slabne aj fyzická a duševná výkonnosť. 

Vitamín E chráni imunitný systém 

Je vynikajúcim antioxidantom, preto je veľmi dôležitý pre deti, nakoľko podporuje činnosť imunitného systému. Spolu s vitamínom C je mimoriadne účinný, pretože navzájom posilňujú svoje prospešné vlastnosti, bojujú proti voľným radikálom, spôsobujúcim rôzne ochorenia. Hlavným zdrojom vitamínu E sú rastlinné oleje, významné množstvo obsahujú aj olivy, arašidy a slnečnicový olej, ale aj pšeničná tráva obsahuje tento vitamín v nemalom množstve. Je citlivý na teplotu, preto mrazením, či tepelnou úpravou značne stráca na účinku na zdravie. Jeho nedostatok môže spôsobovať únavu, poruchy koncentrácie, problémy s chrupom, kosťami a kĺbmi, ako aj nepokojnosť a agresivitu. V prípade dojčiat sa môžu prejaviť bezdôvodné opuchy a chudokrvnosť. 

Vitamín K pre správny rast  Špenát, brokolica, hlávkový šalát a ružičkový kel majú vysoký obsah vitamínu K

Špenát, brokolica, hlávkový šalát a ružičkový kel majú vysoký obsah vitamínu K.
Podporuje rast a zdravie kostí, podporuje zrážanlivosť krvi,
prispieva ku zdraviu črevnej flóry, následne aj k správnemu fungovaniu imunitného systému a metabolizmu. Nedostatok vitamínu K môže spôsobiť zníženie hladiny žlče, preto sa môže stať, že proces trávenia bude spojený s bolesťami. U dojčiat môže vyvolať náchylnosť na hemofíliu. Vitamín K vo väčšom množstve obsahuje špenát, brokolica, hlávkový šalát a ružičkový kel, v menšom množstve zas obilniny, mliečne výrobky, mäso a ovocie. 

Môžu pomôcť výživové doplnky?

Odpoveď na túto otázku je jednoznačne áno, ale len vtedy, pokiaľ sa jedná o kvalitný produkt. Aby sme si boli istí, preštudujme si odborné stránky, ako aj stránky s notársky overenými referenciami. Z nich sa z prvej ruky dozvieme hodnotné informácie o tom, ktorý vitamínový prípravok je pre deti najlepší.

Nezabúdajte!

I napriek tomu, že vyššie sú uvedené vitamíny sú nepostrádateľné pre organizmus vo vývoji, potrebné sú aj tie druhy, ktoré sme dnes nevymenovali. Podstatou je, aby sme ich dávkovali pravidelne a v optimálnom pomere. Toho základom je zdravá, pestrá a vyrovnaná strava, ako aj zachovanie zdravia črevnej flóry, ktorú môžeme udržiavať prijímaním probiotík a prebiotík

Zdroje: 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2083301/
https://www.eta.sk/ako-dostat-do-deti-vitaminy-ked-odmietaju-jest-ovocie-a-zeleninu/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu