head

Acerola: prirodzený posilňovač imunity

Acerola: posilňuje imunitu, pôsobí proti rakovine, skrášľuje pleť
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Antioxidanty

Acerola (barbadosská čerešňa), bohatá na vlákninu, je jedným z prirodzených brazílskych zázrakov, teší sa širokospektrálnemu využitiu v ľudovom liečiteľstve. Toto ovocie, pripomínajúce čerešne, je plné antioxidačne pôsobiaceho vitamínu C, a jeho konzumácia mimoriadnym spôsobom podporuje imunitný systém organizmu. Športovci ju využívajú na zvýšenie vytrvalosti,. Napína pokožku a to využíva aj kozmetický priemysel.

Acerola (Malpighia glabra) sa zvonka podobá na čerešňu, ale ide o citrus, kôstkovicu jablkového tvaru. Tento ovocný strom rastúci v trópoch, pestovaný už aj v Brazílii a Južnej Amerike, vďaka svojmu tvaru nazývajú aj Puerto Rican cherry.

Hodnotné zloženie

Acerola je trocha kyslastej zamatovej chuti, má výrazný obsah vitamínu C a svojím zdraviu prospešným vlastnostiam vďačí vyše 150 hodnotným látkam, ako napr. fosfor, železo, horčík, vápnik, draslík, vitamín A, niacín, thiamin, riboflavín, bioflavonoidy, ale nachádzajú sa v nej aj vláknina, bielkoviny, lipidy a mastné kyseliny.

Mega dávka céčka

Acerola obsahuje takmer v 5 % antioxidačný vitamín C, napomáha neutralizácii voľných radikálov, ktoré zvyšujú riziko vzniku rakoviny, zápalov a kardiovaskulárnych chorôb, urýchľujú starnutie buniek a pokožky. Okrem toho posilňuje priaznivé vplyvy kyseliny listovej a vitamínu E, zohráva svoju úlohu aj pri látkovej výmene, (pri nedostatku vitamínu C sa spomaľuje látková výmena), pomáha pri vstrebávaní zinku, vápnika, horčíka a železa, znižuje alergické reakcie, respektíve aj hladinu cukru a cholesterolu. Dobre slúži aj pri detoxikácii organizmu, pretože zabraňuje vstrebávaniu ťažkých kovov.

Brazílske liečivo

V brazílskom ľudovom liečiteľstve sa používa na zmiernenie zápalov a krvácavých stavov a na posilnenie srdca. Acerola má diuretické účinky, stimuluje funkciu pečene a obličiek, a podporuje srdcovú činnosť. Priaznivo pôsobí pri hnačke, krvavej hnačke(dyzentéria), chorobách z prechladnutia, pri chudokrvnosti, cukrovke, reume, resp. aj pri nákaze tbc. Zvyšuje fyzickú výkonnosť, pôsobí antimykoticky a ako prirodzené antidepresívum.

Skrášľuje pleť

Acerolu, ako bohatý zdroj vitamínu C a minerálov, využíva aj kozmetický priemysel, sušené, mleté ovocie často primiešavajú do anti-age prípravkov, do krémov na ochranu pleti a pokožky.  Vysoký obsah viamínu C v aceroli napomáha hojeniu poraneného tkaniva pokožky, chráni pred predčasným starnutím, a proti nepriaznivému vplyvu prostrediu. Vyčarí hladkú a hydratovanú pleť na tvári, a podporuje tvorbu kolagénu, čím napína pokožku.

Vďaka vitamínu C napomáha aj biologickému zužitkovaniu liečivých húb.

 

http://www.healthline.com/health/food-nutrition/acerola-cherry
http://www.healthline.com/health/food-nutrition/acerola-cherry#overview1

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu

Antioxidančná formula s vitamínmi

Antioxidančná formula s vitamínmi

Dopĺňa do organizmu potrebné živiny - vitamíny, minerálne látky a zelenú rastlinnú potravu, čím pomáha v prirodzenom procese detoxikácie.


Probiotický doplnok výživy

Probiotický doplnok výživy

8 miliárd užitočných živých baktérií zabezpečuje zdravú črevnú mikroflóru, vytvára základ pre zdravý imunitný systém a zároveň chráni náš tráviaci trakt.


Enzýmy na pomoc pri trávení

Enzýmy na pomoc pri trávení

DigestFX kapsule s prírodnými rastlinnými enzýmami podporujú trávenie a pomáhajú predchádzať tráviacim problémom. Kapsule DigestFX sú účinné pri problémoch ako sú nadúvanie, plynatosť, črevné koliky, pálenie záhy, pomalé trávenie, podráždenie alebo iné poruchy trávenia.