head

Výživa materským mliekom pomáha proti ochoreniam. Môže ochrániť aj pred ekzémom

Výživa materským mliekom poskytuje novorodencom všestrannú ochranu
Výživa materským mliekom poskytuje novorodencom všestrannú ochranu
Dr. Zoltán Hegedűs Dr. Zoltán Hegedűs
Pôrodník - gynekológ
Téma: Dieťa

Podľa jedného nového výskumu je u detí, ktoré sú počas prvých troch mesiacoch kŕmené iba materským mliekom, nižšia pravdepodobnosť výskytu ekzému, ako u tých detí, ktoré boli dojčené kratšiu dobu, alebo vôbec. Zistite všetko o tom, ako chráni výživa materským mliekom pred ekzémom.

To, že materské mlieko je mimoriadne prospešné a dôležité pre dieťa, vieme už dávno. Okrem iného posilňuje imunitný systém, okrem iného posilňuje imunitný systém, ale výživa materským mliekom zvyšuje aj odolnosť a duševnú výkonnosť. Deti, ktoré boli dojčené, dosahujú pri testoch inteligencie lepšie výsledky, navyše sú úspešnejšie aj v škole - uvádza niekoľko portálov.   

Fyziologická úloha materského mlieka

Výborným posilňovačom imunity je už ak kolostrum, inak nazývané aj mledzivo. Obsahuje okrem iného účinné látky proti rakovine, bielkoviny, cytokíny a laktoferíny, nepostrádateľné pre správne fungovanie imunitného systému, tiež prolín, dôležitý z hľadiska zdravia pokožky a kostí, a rastové faktory.

Podľa epidemiologických vyšetrení je jednoznačné, že u detí, ktoré boli dojčené je vznik mnohých ochorení zriedkavejší, nakoľko materské mlieko obsahuje protektívne (ochranné) zložky. Jedinečným prospešným imunologickým účinkom je možné pripísať aj to, že dojčené deti trápi zriedkavejšie hnačka, zahlienené dýchacie cesty, bakteriálny zápal mozgových blán a infekcie močových ciest. V prípade výživy materským mliekom sa v neskoršom veku znižuje riziko vzniku ochorení, ako napr. cukrovka - diabetes 1. typu, Crohnova choroba, colitis ulcerosa a alergie. V prípade alergíí ide o to, že dieťa v prvých mesiacoch života nedostáva bielkoviny iného druhu. Srvátkové bielkoviny materského mlieka sú nosičmi vitamínov a stopových prvkov, takže deti živené materským mliekom sú na doplnenie zinku, železa, alebo vitamínov, odkázané iba v zriedkavých prípadoch - dočítame sa v odbornej literatúre na túto tému.

 

 

Dojčenie poskytuje dieťaťu pocit istoty, preto sa takto živené deti ukazujú ako sebavedomejšie, navyše výživa materským mliekom prehlbuje vzťah medzi matkou a dieťaťom. Pravdepodobne preto sú matky, ktoré dojčili, omnoho kľudnejšie, trpezlivejšie a chápavejšie voči dieťaťu, na čo samozrejme aj dieťa reaguje pozitívnejšie.

Výhody výživy materským mliekom

Podľa amerického CDC - Strediska pre kontrolu a prevenciu ochoreni - je riziko vzniku chronických ochorení, vrátane rizika vzniku astmy a nadváhy, omnoho nižšie.
Vedci detskej nemocnice Children’s National vo Washingtone predstavili výsledky svojej práce na výročnej konferencii Akadémie pre alergiu, astmu a imunológiu.

Skupina vedcov, vedená Katherine M. Balasovou analyzovala údaje výskumu o výžive batoliat, ktorý v rokoch 2005 až 2007 vykonal CDC a FDA - americký úrad pre potraviny a liečivá, a následného výskumu z roku 2012 zameraného na zdravie batoliat.

Výskum analyzoval najskôr stravovacie návyky približne 2000 gravidných žien, následne v období jedného roka po pôrode aj výživu dojčiat v praxi. Následne sa výskum zaoberal zdravím, vývojom a stravovaním približne 1520 detí vo veku šesť rokov. Približne u 300 detí skonštatovali ekzém v priebehu života, v čase výskumu, ktorý prebiehal v roku 2012, trpelo ekzémom približne 58,5 % detí z tejto skupiny. Ekzém sa s väčšou pravdepodobnosťou vyskytol u detí ktoré vyrastali v lepších spoločensko-hospodárskych podmienkach, resp. v rodinách ktorých sa vyskytoval nejaký druh potravinovej alergie.

Osoby postihnuté ekzémom vedia veľmi dobre, aké sú nepríjemné a rušivé pľuzgiere, mokvajúce opuchy, neutíchajúce svrbivá a zapálená pokožka posiata ranami, ktoré toto ochorenie sprevádzajú. Mnohí si navyše držia odstup od pacientov s ekzémom, pretože sa mylne domnievajú, že ide o nejaké infekčné ochorenie. Pri vzniku tohto nepríjemného ochorenia kože síce zohrávajú úlohu gény a prostredie, avšak mnoho otázok, okrem iného aj na tému prevencia, zostáva zatiaľ nezodpovedaných. Zároveň však za príčinami ekzému nie je nutné hľadať iba genetickú predispozíciu: vznik ekzému môže súvisieť aj s chemickými látkami, ktoré sa v blízkom prostredí dieťaťa vyskytujú, alebo prítomnosťou zvierat, čo môže mať za následok zhoršenie zápalu pokožky. Príčinami ekzému, resp. príčinami zhoršenia stavu tohto ochorenia môžu byť aj jednotlivé potraviny, zmeny ročných období, výraznejšie teplotné výkyvy, potenie, alebo sliny, niektoré druhy rastlín a peľu, resp. stres a niektoré druhy kožnej infekcie.Ekzém je sprevádzaný svrbením a šupinatou pokožka

“Dôkazy, podľa ktorých môže dojčenie chrániť pred neskorším ekzémom, možno predbežne nazvať zmiešanými. Náš výskumný tím zatiaľ pracuje na doplnení chýbajúcich údajov” - uviedla Balasová.

“U detí, ktoré boli živené materským mliekom aspoň tri mesiace, alebo aj dlhšie, je šanca na vznik ekzému omnoho nižšia, ako u detí, ktoré dostávali materské mlieko menej ako tri mesiace, alebo vôbec. I napriek tomu, že iba dojčenie snáď nedokáže predchádzať ekzému, môže aspoň ochrániť dieťa pred tým, aby sa príznaky ochorenia prejavovali dlhodobo a opakovane” - doložila.    

Zdroje:
https://www.sciencedaily.com/releases/2019/02/190224100430.htm
https://www.zdravie.sk/clanok/47386/materske-mlieko-je-jedinecne-a-nenapodobitelne
http://www.1000dni.cz/wp-content/uploads/2016/11/Z%C3%A1kladn%C3%A9_info_MM_-kniha-cel%C3%A1-7.pdf

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu