head

Inzulín v prášku môže pomôcť proti cukrovke │ Testujú na deťoch

Inzulínový prášok podaný lyžičkou môže vytrénovať imunitný systém
Inzulínový prášok podaný lyžičkou môže vytrénovať imunitný systém
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dieťa

Odborníci tvrdia, že už od narodenia by sa našiel spôsob na to, ako predísť vzniku cukrovky  typu 1: myšlienka je založená na skutočnosti, že by trénovali imunitný systém kojencov inzulínom v prášku, čím by dosiahli doživotnú imunitu voči nej - oznámilo BBC.

Inzulín je ten hormón , ktorý reguluje obsah cukru v krvi a poruchy jeho činnosti spôsobujú cukrovku.

Inzulín v prášku pre deti

Do experimentu, ktorý sa bude konať v Anglicku, chcú zapojiť gravidné ženy z pôrodných kliník v Berkshire, Buckinghamshire, Milton Keynes a Oxfordshire. Požadujú od nich, aby denne podávali inzulín vo forme prášku svojim deťom vo veku od šiestich mesiacov do troch rokov. Účastníčky výskumu budú členovia výskumného tímu pravidelne navštevovať, aby monitorovali zdravotný stav dieťaťa.
Polovina účastníkov výskumu bude dostávať skutočný inzulín a druhá polovina
bude dostávať placebo, ktoré neobsahuje žiadne lieky. Ani vedci, ani rodičia nebudú vedieť, ktorí čo dostali, ale až po experimente to prezradia, aby výsledky neovplyvnila žiadna zaujatosť - dočítali sme sa na stránke BBC.
Zo sto novorodencov jeden príde na svet s génmi, vďaka ktorým je u neho riziko vzniku cukrovky typu 1 - závislej na inzulíne - vysoké. Podľa odborníkov môže vzorka krvi - bežne odobratá z päty novorodenca , ktorá slúži na upresnenie jeho zdravotného stavu- vhodná aj na to, aby z nej
vykázali tieto gény. Vedci Oxfordskej univerzity chcú týmto spôsobom vyšetriť 30 000 novorodencov, aby vybrali tých, ktorí by boli vhodní pre účasť na tomto experimente. Vedci sa domnievajú, že inzulín v prášku, podaný lyžičkou, dokáže vytrénovať imunitný systém tak, že bude tolerovať vlastnú produkciu inzulínu, ktorá predchádza vzniku cukrovky typu 1.

Toho času cukrovke typu 1 nemožno predchádzať

V ďalšom výskume sa testovalo, či metformín -  liečivá účinná látka, používaná pri liečbe cukrovky typu 2 - podávaná v detstve, dokáže zabrániť ochoreniu.

Cukrovka - diabetes - typu 1 je celoživotný stav, kedy pankreas neprodukuje inzulín, preto je hladina krvného cukru príliš vysoká. Tento stav môže spôsobovať dlhodobé vážne zdravotné problémy, ako napríklad strata zraku, ochorenie srdca a ciev, či krvácanie do mozgu. "Bolo by fantastické, keby sme mohli zabrániť tomu, aby deti a ich rodičia nemuśeli bojovať s cukrovkou a prípadnými komplikáciami, ako slepota, ochorenie obličiek, či srdca" - zdôrazňoval Matthew Snape, vedúci výskumník Oxfordského experimentu.

Výskum je financovaný britským Štátnym ústavom výskumu zdravia, Občianskym združením JDRF - zaoberajúcim sa cukrovkou typu 1, Organizáciou UK a inými verejnoprospešnými spoločnosťami.

Prečítajte si, ako môže pomôcť akupunktúra proti cukrovke!  

 

Zdroj:  
https://www.bbc.co.uk/news/health-44777939

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu