head

Nový spôsob liečby alergie na arašidy

Alergia na arašidy
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dieťa

Alergiu na arašidy doteraz nebolo možné liečiť, avšak vedci našli teraz jednoduchý, ale o to účinnejší spôsob. Tento spôsob testovali na takých deťoch, ktoré trpeli tak silnou alergiou na arašidy, že už od drobného kúska sa u nich prejavili príznaky. Výskumu sa zúčastnilo takmer 500 detí vo veku 4 - 17 rokov.

Počas výskumu veľkého počtu účastníkov sa podarilo predísť alergickým reakciám na arašidy, kedy deti užívali denne jednu kapsulu arašidovej múky po dobu 6 mesiacov, aby sa u nich vytvorila znášanlivosť. Pre upresnenie: lekári denne posypaním jedla obsahom kapsule arašidovej múky ju postupne dávkovali, postupne zvyšujúc dávku. Druhá skupina detí užívala kapsule s placebom - bez arašidového prášku, avšak ani deti, ani sami lekári nevedeli, čo sa v kapsulách ukrýva.

Povzbudzujúce výsledky

Podľa vyjadrenia Aimmune Therapeutics so sídlom v Kalifornii, kde boli testy uskutočnené, po šiestich mesiacoch 67 % detí z celkového počtu zúčastnených bolo schopných skonzumovať dva kúsky arašidov bez alergickej reakcie, kým v skupine užívajúcej placebo to boli len 4%. Alergologička Univerzity v Arkansase, Stacie Jones, však upozorňuje, aby túto metódu nikto neskúšal doma, nakoľko môže byť nebezpečná. “Zatiaľ je tento postup v štádiu testovania. Vykonať ho možno len za dokonale bezpečných podmienok” - vyjadrila sa Dr. Jones. Takmer jednu pätinu testovaných detí vylúčili z procesu. Z nich 12% pre alergické reakcie, alebo iné problémy.

Nájdu sa aj pochybnosti

Odborná pracovníčka univerzity vo Vanderbilte, Stacy Dorris, upozornila na to, že metóda s arašidovou múkou môže ochrániť pacientov pred vážnymi reakciami, ale nie je to spôsob liečby. “Nevieme, čo by sa mohlo stať, keby sme prestali užívať kapsule” - povedala p. Dorris, ktorá doložila, že metódu vyskúša aj na svojej 8 ročnej dcére, ktorá trpí alergiou na arašidy. Úspech nie je zaručený, nakoľko podľa štúdie sa u niekoľkých pacientov objavilo príliš veľa vedľajších účinkov na to, aby mohli užívať dennú dávku. Nová metóda nezaručuje ani to, že deti budú môcť konzumovať arašidy tak, ako keby neboli alergické. Zaručuje iba to, že 95% z nich dokáže zjesť jednu arašidu bez toho, že vyvolá alergickú reakciu - vysvetľuje Andrew Bird, alergológ Southwestern Medical Center v Dallase, ktorý sa zúčastnil výskumu ako poradca.

Výsledky ešte neboli preskúmané nezávislými odborníkmi.

Zdroj:

http://abcnews.go.com/Health/wireStory/preventive-treatment-peanut-allergies-succeeds-study-53218336

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu