head

Toto sú najlepšie prírodné posilňovače imunity! | Kolostrum na posilnenie imunity

Kolostrum má imunitu posiľňujúce účinky
Kolostrum má imunitu posiľňujúce účinky
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Úlohou imunitného systému je chrániť náš organizmus pred chorobami a zápalmi spôsobenými rôznymi druhmi patogénov. Obrazne povedané, imunitný systém je ako ochranný oceľový štít, ktorý chráni telo pred nebezpečnými útokmi zvonka. Aby túto funkciu mohol nerušene vykonávať, je potrebné užívať také prípravky na posilnenie imunity, akým je kolostrum.

Rozmarné počasie môže byť pre náš organizmus a zároveň aj imunitný systém veľmi zaťažujúce. Ukážeme Vám dve prírodné látky na posilnenie imunity, ktoré výrazne zvyšujú odolnosť organizmu.

 

Kolostrum, najlepší posilňovač imunity  

Prvou významnou látkou je kolostrum, známe aj ako prvotné mlieko, vyznačujúce sa vysokými nutričnými hodnotami. Túto vzácnu tekutinu (mledzivo) produkujú mliečne žľazy cicavcov krátko pred pôrodom a počas prvých dní po pôrode a slúži ako životne dôležitá výživa pre všetky mláďatá cicavcov. Vysoká koncentrácia biologicky aktívnych bielkovinových  faktorov v kolostre chráni imunitný systém stimuláciou produkcie imunitných buniek.

V poslednom období sa kolostrum teší aj zvýšenému záujmu vedcov. Početné štúdie potvrdzujú, že kolostrum je skutočne veľmi účinné pri posilňovaní imunitného systému, v boji proti alergiám, zápalom kĺbov, ale pomáha aj pri tráviacich ťažkostiach a onkologických ochoreniach. 
Blahodarné účinky kolostra poznali už aj starovekí Inkovia, Egypťania, Gréci, Germáni a Kelti. Túto cennú tekutinu uchovávali pre svojich panovníkov vo vzácnych nádobách, aby sa dožili dlhého veku, ale aj pre športovcov a bojovníkov na zvýšenie výkonnosti.  

Beta-glukán

Ďalším prírodným posilňovačom imunity je beta-glukán, ktorý sa v poslednom desaťročí dostal do popredia záujmu. Jeho účinnosť spočíva v stimulácii makrofágov, ktorých prvoradou úlohou je rozpoznať a pohltiť patogény. Konzumácia beta-glukánu aktivuje v rakovinových bunkách tie prirodzené imunitné bunky, ktorých primárnou úlohou nie je rozpoznanie rakovinových buniek. Japonské a čínske štúdie potvrdili, že onkologickým pacientom, ktorí podstúpili chemoterapiu, podávanie beta-glukánu výrazne predĺžilo život.

Na rozdiel od kolostra, ktorého odobratie a spracovanie je časovo náročnejšie a ktorého dopĺňanie je možné len vo forme výživových doplnkov, beta-glukán môžeme dodať svojmu organizmu z jednoduchého a lacného zdroja, ktorým sú kvasinky. Nadôvažok kvasinky obsahujú aj veľké množstvo vitamínov B, ktoré sú potrebné pre takmer všetky biochemické procesy v organizme.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu