head

Jablčný ocot a jeho využitie: čoho je schopný?

Jablčný ocot a jeho využitie: dokáže pomôcť pri mnohých problémoch
Jablčný ocot a jeho využitie: dokáže pomôcť pri mnohých problémoch
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikácia

Keď je reč o zdravom stravovaní, dostáva sa mu neopodstatnene málo pozornosti. Pritom má jablčný ocot účinky, ktoré nám iba pomáhajú: vynikajúco zmierňuje bolesť hlavy a môže pomáhať aj pri liečbe kŕčových žíl. Použitie jablčného octu je jednoduché, navyše nestojí skoro nič.

Často sa hovorí, že čo prospieva nášmu organizmu, je určite drahé. Toto však neplatí pre jablčný ocot, ktorý, okrem toho, že disponuje mnohými prospešnými vlastnosťami, je dostupný pre každého. Jablčný ocot a jeho využitie pomáha vyriešiť mnohé zdravotné problémy, a to až natoľko, že je ho možné použiť aj v prípade liečby ochorení, ako je dna a reuma - píše Vitalitas magazín.  

 

 

Zlepšuje trávenie

Medzi najdôležitejšie, zdraviu prospešné účinky jablčného octu patrí jeho pozitívny vplyv na trávenie. Pravidelné užívanie jablčného octu upravuje metabolizmus, pomáha zmierniť zápchu a nadúvanie, ba čo viac, tým, že rozkladá tukové bunky, prispieva aj k zachovaniu optimálnej hmotnosti. Navyše pomáha nielen pri chudnutí, ale je aj výborný spaľovač tukov a dokáže odstrániť brušný tuk, to znamená že už nebude ani ploché brucho snom.

Pomocou jablčného octu nebude ani ploché brucho snom
Nakoľko normalizuje hladinu cukru v krvi po jedle, resp. spomaľuje jeho zvyšovanie, použitie jablčného octu sa - po konzultácii s lekárom - vyslovene odporúča pre diabetikov. Odborníci Arizona State University preukázali, že dve čajové lyžičky jablčného octu konzumovaného pred spaním dokážu znížiť hladinu cukru v krvi, meraného ráno nalačno, o 4 percentá. O tomto objave informovali na stránkach American Diabetes Association.

Výborne detoxikuje

Jablčný ocot a jeho využitie pomáha posilniť aj prirodzené detoxikačné procesy organizmu. A to nielen preto, že jeho vlákniny odstraňujú toxické látky z črevného systému: jablčný ocot zvyšuje účinnosť funkcie obličiek, čistí krv a prečisťuje pečeň.

Priaznivo vplýva na črevnú flóru

Menej známym faktom je, že jablčný ocot vďaka svojmu obsahu pektínu podporuje aj rozmnožovanie probiotických baktérií, ktoré tvoria črevnú flóru a preto sa v podstate považuje za probiotikum. Najmä preto, že jablčný ocot, a predovšetkým jeho hustejšia varianta, obsahuje probiotické baktérie. To všetko prispieva k jeho schopnosti napomáhať tráveniu, pretože tieto baktérie produkujú okrem iného aj tráviace enzýmy.

Posilňuje imunitný systém

Zvyšovanie počtu probiotických baktérií prispieva k obnoveniu a udržaniu rovnováhy črevnej flóry, čo tiež výrazne zlepšuje obranyschopnosť organizmu. Črevná flóra má totiž priamy účinok na fungovanie imunitného systému, pretože takmer 80 percent imunobuniek sa nachádza v črevnom systéme. Imunitný systém ďalej posilňuje aj veľké množstvo vitamínu C a antioxidačných vitamínov B, ktoré jablčný ocot obsahuje. Vzhľadom na to, že jablčný ocot disponuje dezinfikačnými vlastnosťami, zabíja baktérie a huby, jeho konzumácia v prípade infekcie Candida môže byť prospešná.

Tlmí bolesť

Zaberá pri bolestiach hlavy a hrdla, astmatických ťažkostiach, no jablčný ocot môže byť účinným riešením aj proti bolesti spôsobenej infekciou. Jeho zvýšený príjem sa odporúča ja v prípade, pokiaľ bojujeme so zápalmi. Použitie jablčného octu podporuje hojenie črevných zápalov, kým pektín, ktorý obsahuje, vytvára ochranný povlak na sliznici hrubého čreva.

Chráni srdce

Jablčný ocot je ochrancom kardio-vaskulárneho systému, za čo vďačíme predovšetkým jeho antioxidantom, bohatému obsahu draslíka a vláknin. Jeho pravidelnou konzumáciou môžeme znížiť hladinu LDL (zlého) cholesterolu. Podľa jedného tureckého výskumu môže aplikácia jablčného octu zvonka pomôcť pri úspešnejšej konzervatívnej liečbe kŕčových žíl - dočítame sa na stránkach US National Library of Medicine National Institutes of Health.

Jablčný ocot na pleť

Či už sa používa zvonka, alebo zvnútra, jablčný ocot dokáže zázraky aj s našou pokožkou. Optimalizáciou krvného obehu sa zvyšuje prísun živín do pokožky, odplavuje z nej toxické látky, kým aplikovaný na pokožku odstraňuje vyrážky a akné, dokonca aj bradavice, preto sa odporúča použiť jablčný ocot na pleť tiež. Môže byť tiež použitý aj proti lupinám, v tom prípade je potrebné vmasírovať jednu až dve lyžičky do pokožky hlavy.

Dávkovanie jablčného octu

Zväčša sa jablčný ocot užíva dvakrát denne po hlavnom jedle - jedna polievková lyžica zmiešaná s dvoma pohármi vody. Ešte lepší účinok dosiahneme konzumáciou šalátu, ochuteného rovnakým množstvo jablčného octu.

Zdroje:
https://www.vitalitas-magazin.sk/vnutorne-lekarstvo/jablcny-ocot
https://www.vitalitas-magazin.sk/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4735895/
http://care.diabetesjournals.org/content/30/11/2814.full

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu