head

Jablčný ocot a jeho využitie | Jablčný ocot prospeje aj črevnej flóre

Na čo je dobrý jablčný ocot?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikácia

Keď je reč o zdravom stravovaní, dostáva sa mu neopodstatnene málo pozornosti. Pritom jablčný ocot vynikajúco podporuje trávenie, napomáha detoxikácii, zmierňuje bolesť hlavy a pri vonkajšom použití podporuje pevnosť pokožky. Použitie jablčného octu je jednoduché, navyše nestojí skoro nič.

Často sa hovorí, že to, čo prospieva nášmu organizmu, je určite drahé. Toto však neplatí pre jablčný ocot, ktorý, okrem toho, že disponuje mnohými prospešnými vlastnosťami, je dostupný pre každého. Jablčný ocot a jeho využitie pomáha vyriešiť mnohé zdravotné problémy.  

Zlepšuje trávenie

Medzi najdôležitejšie, zdraviu prospešné účinky jablčného octu patrí jeho pozitívny vplyv na trávenie. Pravidelné užívanie jablčného octu obnovuje metabolizmus, pomáha eliminovať zápchu a nadúvanie a dokonca tým, že rozkladá tukové bunky, prispieva aj k zachovaniu optimálnej hmotnosti. Navyše pomáha nielen pri chudnutí, ale je aj výborný spaľovač tukov a dokáže odstrániť brušný tuk. Nakoľko normalizuje hladinu cukru v krvi po jedle, resp. spomaľuje jeho zvyšovanie, použitie jablčného octu sa - po konzultácii s lekárom - vyslovene odporúča pre diabetikov. Odborníci Arizona State University preukázali, že dve  čajové lyžičky jablčného octu konzumovaného pred spaním dokážu znížiť na ráno hladinu cukru v krvi na lačno o 4 percentá.

Výborne detoxikuje

Jablčný ocot znásobuje aj prirodzené detoxikačné procesy organizmu. Nielen preto, že v ňom obsiahnuté vlákniny odstraňujú usadeniny z črevného systému, no jablčný ocot napomáha aj účinnejšej funkcii obličiek, čistí krv a prečisťuje pečeň.

Priaznivo vplýva na črevnú flóru

Menej známym faktom je, že jablčný ocot vďaka svojmu obsahu pektínu podporuje aj množenie probiotických (prospešných) bakterií, ktoré tvoria črevnú flóru a preto sa v podstate považuje za probiotikum. Najmä preto, že jablčný ocot, a predovšetkým jeho hustejšia varianta, obsahuje probiotické baktérie. To všetko prispieva k jeho schopnosti napomáhať tráveniu, pretože tieto baktérie produkujú okrem iného aj tráviace enzýmy.

Posilňuje imunitný systém

Zvyšovanie počtu probiotických baktérií prispieva k obnoveniu a udržaniu rovnováhy črevnej flóry, čo tiež výrazne zlepšuje obranyschopnosť organizmu. Črevná flóra má totiž priamy účinok na fungovanie imunitného systému, pretože takmer 80 percent imunobuniek sa nachádza v črevnom systéme. Imunitný systém ďalej posilňuje aj veľké množstvo vitamínu C a antioxidačných vitamínov B, ktoré jablčný ocot obsahuje.

Tlmí bolesť

Zaberá pri bolestiach hlavy a hrdla, astmatických ťažkostiach, no jablčný ocot môže byť účinným riešením aj proti bolesti spôsobenej infekciou. Jeho zvýšený príjem sa odporúča ja v prípade, ak bojujeme so zápalmi. Použitie jablčného octu podporuje hojenie črevných zápalov, kým pektín obsiahnutý v ňom vytvára ochranný povlak na sliznici hrubého čreva.

Chráni srdce

Jablčný ocot je ochrancom kardio-vaskulárneho systému, za čo vďačíme predovšetkým jeho antioxidantom, bohatému obsahu draslíka a vláknin. Jeho pravidelnou konzumáciou môžeme znížiť hladinu LDL (zlého) cholesterolu. Podľa jedného tureckého výskumu môže aplikácia jablčného octu zvonka napomôcť úspešnejšej konzervatívnej liečbe kŕčových žíl.

Jablčný ocot na pleť

Či už sa používa zvonka, alebo zvnútra, jablčný ocot dokáže spraviť zázraky aj s našou pokožkou. Optimalizáciou krvného obehu sa zvyšuje prísun živín, odplavuje z pokožky toxické látky, kým aplikovaný na pokožku odstraňuje vyrážky a akné, dokonca aj bradavice, preto sa použitie jablčného octu odporúča aj na tvár. Môže byť tiež použitý aj proti lupinám, v tom prípade je  potrebné vmasírovať jednu až dve lyžičky do pokožky hlavy.

Dávkovanie jablčného octu

Zväčša sa jablčný ocot užíva dvakrát denne jedna polievková lyžica zmiešaná s dvomi pohármi vody. Ešte lepší účinok dosiahneme konzumáciou šalátu, ochuteného rovnakým množstvo jablčného octu.

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4735895/
https://bodynutrition.org/apple-cider-vinegar/
http://care.diabetesjournals.org/content/30/11/2814.full

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu