head

Účinná detoxikačná zelenina

Z času na čas potrebuje náš organizmus dôkladne upratovanie, v tomto môže pomôcť detoxikačná zelenina
Z času na čas potrebuje náš organizmus dôkladne upratovanie, v tomto môže pomôcť detoxikačná zelenina
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikácia

Pokiaľ sa cítite byť vyčerpaní a potrebujete si dobiť energiu, pomôžu vám detoxikačné potraviny. Medzi najznámejšie, zároveň najbežnejšie patrí detoxikačná zelenina a ovocie a my vám ich teraz predstavíme.

Z času na čas potrebuje náš organizmus dôkladne upratovanie, aby sa obnovil a znova naplnil energiou. V tomto môže pomôcť detoxikačná diéta v podobe zeleniny a ovocia, spolu so zdravým životným štýlom.

Čo jesť pri detoxikácii organizmu? Príroda ponúka mnoho riešení v podobe detoxikačnej zeleniny na to, aby sme sa mohli zbaviť toxických látok, preto sa oplatí niektoré z nich zaradiť do svojho jedálneho lístka. Ktoré sú to?

Zeler

Mnohí si myslia, že zeler je len nevyhnutnou surovinou na prípravu polievok, pritom je aj dokonalou detoxikačnou zeleninou. Táto lahôdka s negatívnou kalorickou hodnotou môže byť účinnou pomocou počas detoxikácie, podporí trávenie a toxické látky sa jeho pomocou rýchlejšie vylúčia z črevného systému. Zeler je vynikajúcim riešením aj počas diéty: pokiaľ sa chceme zbaviť niekoľkých nadbytočných kilogramov, potom túto zeleninu pridajme do svojich polievok a šalátov, ale môžeme spestriť aj oblohu jedál touto intenzívne aromatickou zeleninou, ktorá je expertom na spaľovanie kalórií!

Pažítka

Pažítka, rovnako ako zeler, priaznivo pôsobí na trávenie, navyše je aj prírodným detoxikantom. Táto zelenina pomáha znížiť hladinu cholesterolu v krvi, podporuje detoxikačné procesy organizmu, preto nielenže dodá jedlám pokrmom príjemnú chuť, ale aj priaznivo vplýva na celý organizmus.

Pokiaľ si obed, alebo večeru budeme prichucovať pažítkou, budeme si môcť byť istý, že sme prežili ďalší deň, kedy sme niečo urobili pre svoje zdravie.

Šťavel

Pokiaľ hľadáme detoxikačnú zeleninu, nezabudnime ani na šťavel. Napriek svojej kyslastej chuti má vynikajúce alkalizačné účinky a pôsobí priaznivo na celý črevný systém. Táto detoxikačná zelenina podporuje prirodzené detoxikačné procesy organizmu a pomáha udržiavať čisté črevá. Šťavel výborne posilňuje imunitný systém, je bohatý na vitamín C , preto pokiaľ ho zaradíme do svojho jedálneho lístka, môžeme predísť aj infekčným ochoreniam.


Prečo je karfiol ochrancom srdca a mozgu?

Podporuje trávenie, prospieva srdcu, napomáha pri detoxikácii a udržiava sviežosť mysle. Ale rad blahodarných účinkov tu ešte zďaleka nekončí: karfiol je skutočným pokladom - superzelenina, ktorú sa oplatí zaradiť do nášho každodenného jedálneho lístka!
Karfiol je bohatý na vitamíny, minerálne látky a vďaka vysokému obsahu antioxidantov stojí medzi superpotravinami na poprednom mieste. Pozrime sa, prečo je dobré spriateliť sa s karfiolom!

Čo vás napadne, keď počujete slovo karfiol? Karfiol s vajcom, karfiol - placky, zapekaný karfiol? Táto zelenina je viac, ako len základ chutných jedál.

Chráni srdce

Karfiol nie je užitočný len v kuchyni. Najcennejšou zložkou karfiolu je sulforafan, ktorý priaznivo ovplyvňuje činnosť obličiek a prispieva k zachovaniu optimálneho krvného tlaku. Pravidelná konzumácia karfiolu môže prospieť zdraviu artérií a k celkovému zdraviu celej obehovej sústavy.

Udržuje sviežu myseľ

Karfiol je výborným zdrojom cholínu, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri zachovaní aktivity mozgu a duševnej sviežosti. Cholín môže zlepšiť pamäť a prispieť k maximálnemu využitiu našich schopností pri učení. Pokiaľ budeme karfiol pravidelne konzumovať v staršom veku, môžeme tak účinne zmierniť poruchy pamäte súvisiace s pokročilým vekom.

Detoxikuje a podporuje trávenie

Karfiol je dokonalou voľbou aj počas detoxikácie a diéty. Vysoký podiel vlákniny prispieva k zachovaniu zdravého trávenia, pomáha udržiavať čistý črevný systém a jeho pravidelnou konzumáciou sa môžeme skôr zbaviť nahromadených toxických látok, ako aj škodlivých baktérií.

Sklad vitamínov

Karfiol s vysokým obsahom antioxidantov  je bohatý na vitamíny C, B6 a vitamín K, ďalej horčík, fosfor, kyselinu listovú, draslík a beta - karotén. Karfiol prispieva k ochrane buniek, ale môže nám pomôcť aj v boji proti škodlivým voľným radikálom. Jeho pravidelná konzumácia môže prispieť k tomu, aby bol náš organizmus schopný ľahšie odolávať vplyvom znečisteného ovzdušia a stresu, ktoré spôsobujú poškodenie orgánov a tkanív.

Zabraňuje vzniku zápalov

Nakoľko je karfiol bohatý na látky, ktoré znižujú zápal, jeho konzumácia môže pomôcť predchádzať vzniku zápalových ochorení a zmierniť ich. Lekári Univerzity Pennsylvania došli k tomu záveru, že účinné látky, ktoré sa nachádzajú v karfiole, môžu pomôcť aj pri liečbe cukrovky, poškodenia nervov a cystickej fibróze.

Nekonzumujme z karfiolu naraz veľké množstvo, nakoľko môže spôsobiť nadúvanie.


Diéta a detoxikácia jednoducho - Pre toto je šalát dobrý

Klasický zelený, hlávkový šalát prispieva nielen ku chudnutiu, ale aj detoxikuje, a tiež naplní organizmus energiou a vitamínmi. Prečítajte si fyziologické účinky najpopulárnejšieho diétneho jedla!

Šalát nie je iba pre zajacov: nie náhodou patrí táto zelenina medzi obľúbené jedlá počas diét. Veď pokiaľ sa šalát dostane na náš tanier pomerne často, ľahšie si môžeme zachovať nielen svoju štíhlu líniu, ale aj zdravie!

Bohatý na antioxidanty

Snáď ani nepoznáme potraviny, ktoré by mali podobne ako šalát mimoriadne nízku kalorickú hodnotu. Ukrýva v sebe cenné stopové prvky a vitamíny: šalát, ktorý je bohatý na antioxidanty obsahuje vitamíny A, B, C a K, je tiež dokonalým zdrojom vápnika, chrómu, kyseliny listovej, železa a mangánu.

Je plný vláknin

Vďaka vysokému obsahu vlákniny šalát podporuje trávenie, jeho konzumáciou môžu prebiehať aj prirodzené detoxikačné procesy organizmu omnoho účinnejšie. Nakoľko šalát rýchlo zasýti, túto ľahko dostupnú zeleninu je dobré zaradiť do jedálneho lístka aj počas diéty a detoxikácie!

Dohliadajte na toto

Šalát harmonizuje s chuťou ktoréhokoľvek jedla, preto je množstvo kombinácií nekonečné: či už s paradajkami bohatými na vitamín A, paprikou a kapustou s vysokým obsahom vitamínu C, alebo červenou cibuľou bohatou na vitamín B, s mrkvou, ktorá je skutočnou zásobárňou beta - karoténu, alebo s inými druhmi šalátovín - chuť je zakaždým výborná.

Dôležité však je, aby sme na dochutenie šalátu nepoužívali zálievky, ktoré je dostať v obchodoch, lebo tie obsahujú umelé prísady, farbivá a regulátory chuti. Namiesto nich si pripravme zálievku sami. Nie je na škodu si zapamätať, že tieto hotové, kupované zálievky majú škodlivý účinok na zdravie.

Pažítka, bazalka, estragón, mladá cibuľka a petržlen s alkalizujúcim účinkom, sú na prípravu zálievok dokonalou prísadou: primiešajme tieto koreniny do bieleho jogurtu, olivového oleja, alebo  jablčného octu, ktorý podporuje látkovú výmenu, balzamikového octu, a zdravá a chutná „home made“ zálievka na šalát je hneď hotová.


Uštipnutie včelou a bolesti zubu - nielen na toto je dobrá špargľa!

Špargľu, ktorú vo svojich spisoch spomína už aj Hippokrates, si v Grécku vážili predovšetkým ako liečivú rastlinu: boli známe jej diuretické účinky, ale používali ju napríklad aj na liečbu uštipnutia včelou alebo na bolesť zubov. Pre kuchynské účely ju ako prví použili Rimania, práve im vďačíme za to, že sa rozšírila po celej Európe.

Špargľa je zdravá, a spôsobov jej prípravy pozáme veľa. Mnohí obľubujú jedlá ako špargľa na masle, špargľa s holandskou omáčkou, špargľa ako príloha, a je dokonalou stravou aj počas diéty. Táto zelenina je dnes už ľahko dostupná, jej príprava je maximálne jednoduchá, pričom jej priaznivé účinky na náš organizmus sú priam vynikajúce.

Účinky šaprgle

Špargľa je dokonalou zeleninou počas diéty, nakoľko je mimoriadne bohatá na ľahko stráviteľné vlákniny, podporuje trávenie, a má tiež mierny laxatívny účinok. Z tejto zeleniny chudobnej na kalórie si urobme napríklad šalát, pretože pomáha pri šetrnom čistení črevného systému a podporuje vylučovanie nahromadených toxických látok.

Okrem toho, že je špargľa chutná, je zároveň aj dokonalým posilňovačom imunitného systému: je bohatá na vitamíny A, B1, B2, C a E, draslík, kyselinu listovú, ďalej obsahuje fosfor, vápnik, sodík, železo a chlorofyl.

Podporuje trávenie a má diuretický účinok

Špargľa je už po stáročia známa svojím diuretickým - močopudným účinkom a schopnosťou odstrániť obličkové kamene. Táto zelenina je dokonalou voľbou počas detoxikačnej kúry, pretože pomáha zbaviť organizmus toxických látok, čistí obličky a jej konzumácia pomáha odstrániť aj zápchu.

Príprava špargle

Hoci má špargľa charakteristickú, horkastú chuť, pokiaľ ju očistíme, následne uvaríme v mierne citrónovej a osolenej vode, jej trpkosť môžeme značne zmierniť. Špargľa sa uvarí za 15-20 minút, ale dajme si pozor na to, aby sme počas prípravy nepoužívali hliníkový hrniec, pretože ten môže výhonky sfarbiť do siva.

 

Zdroj: Forrás:
http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-286-ASPARAGUS.aspx?activeIngredientId=286&activeIngredientName=ASPARAGUS&source=
http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-1478-CAULIFLOWER.aspx?activeIngredientId=1478&activeIngredientName=CAULIFLOWER&source=2

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu