head

Trombóza - berme ju vážne | Ako ju rozpoznať a čo možno proti nej urobiť?

Existuje niekoľko druhov trombózy, najčastejšia je hlboká žilová trombóza, ktorá vzniká v hlbokých žilách lýtkovej, alebo stehennej časti nôh
Existuje niekoľko druhov trombózy, najčastejšia je hlboká žilová trombóza, ktorá vzniká v hlbokých žilách lýtkovej, alebo stehennej časti nôh
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravie
Pokiaľ sa v dolných končatinách upchá jedna, prípadne viac žíl, vzniká trombóza. Príznakom je opuch nohy, horúca pokožka a modrasté sfarbenie, rsp. silná bolesť. Toto sú prvotné príznaky, avšak oveľa nebezpečnejšie je, pokiaľ sa z krvnej zrazeniny, ktorá cievu upchala, odlupujú čiastočky a dostanú sa do pľúc, spôsobiac tak embóliu. Tento stav môže mať aj smrteľné následky, preto je potrebné brať trombózu naozaj vážne.

Existuje niekoľko druhov trombózy, spomedzi ktorých je najčastejšia hlboká žilová trombóza, ktorá sa vytvára v hlbokých žilách dolných končatín v oblasti stehna a lýtka. Stručne popísané: krvná zrazenina, ktorá sa vytvorila, upchá žilu, v ktorej je následne narušený obeh. Toto má konkrétne príznaky, avšak je veľmi dôležité, v danom prípade je hlboká žilová trombóza úplne bez príznakov.

Prečo je trombóza nebezpečná?

V prvom rade musíme poukázať na to, že 20 - 25 percent úmrtí v celosvetovom merítku spôsobí nejaký druh trombózy. Trombóza, ako aj z nej vyplývajúca pľúcna embólia, je dne už takmer civilizačným ochorením.   

Obzvlášť nebezpečná je hlboká žilová trombóza, pretože menšie, alebo väčšie kúsky, pochádzajúce z krvnej zrazeniny sa krvným obehom dostanú najskôr do srdca, následne do pľúc. Pokiaľ sa v pľúcach zaseknú, čiastočne, alebo úplne upchajú žilu, vytvorí sa embólia, následkom ktorej môže byť aj náhle úmrtie. Práve preto sa trombóza považuje za veľmi zákerné a životu nebezpečné ochorenie, ktoré nemožno brať na ľahkú váhu.

Najčastejšie príznaky

Ako sme už spomínali, hlboká žilová trombóza môže byť prakticky bez príznakov, avšak vo väčšine prípadov má nasledovné, veľmi typické príznaky:

  • viditeľne opuchnutá končatina, viditeľne väčší objem oproti druhej končatine,
  • postupné zohrievanie končatiny - teplota je citeľne vyššia,
  • modrasté sfarbenie bez akéhokoľvek fyzického účinku na väčšej ploche,
  • bolesti podobné svalovej horúčke,
  • pocit tlaku a napnutia v nohe,
  • bolesti v oblasti panvy,
  • citeľná bolesť v dotknutej končatine, ktorá sa chôdzou stupňuje,
  • pri ohnutí chodidla pichavá bolesť v ohybe kolena.

Dôležité! Pokiaľ pocítime bolesť v nohe, bez akýchkoľvek predchádzajúcich prejavov, alebo náhle zmení farbu do fialova, okamžite vyhľadajme lekársku pomoc. V prípade jednoznačných príznakov sa vyhýbajme chôdzi, jej vplyvom sa totiž krvná zrazenina ľahšie oddelí a dostane sa do pľúc. Nie je vôbec zriedkavosťou, že v prípade hlbokej žilovej trombózy bez príznakov, nastáva úmrtie v takmer jednej tretine prípadov, a približne rovnaký pomer je j v prípade vážnych následkov tohto stavu. Opätovné obnovenie neliečenej trombózy sa prejavuje zhruba v 30 percentách prípadov.

Čo poukazuje na trombózu?

  • bolesti v oblasti hrudníka, pripomínajúce infarkt
  • dýchavičnosť,
  • silný kašeľ - v niektorých prípadoch ak vykašliavanie krvi,
  • zrýchlený tlkot srdca,
  • dusenie sa.

Pľúcna embólia sa vytvára náhle, v prípade vyššie uvedených príznakov okamžite vyhľadajme lekársku pomoc, najlepšie je volať záchranku! Obzvlášť to platí v tom prípade, pokiaľ sa príznaky objavie v nohách, ešte pred ťažkosťami s dýchaním.

Rizikové faktory

Vznik trombózy môže mať mnoho dôvodov. V mnohých prípadoch je preukázateľná dedičnosť, pokiaľ sa v blízkom rodinnom kruhu ochorenie už vyskytlo, v ďalšej generácii je výskyt rovnako možný. Vznik trombózy môže ovplyvniť aj užívanie niektorých druhov antikoncepcie a hormonálnej náhrady, o týchto skutočnostiach je povinní pacienta informovať lekár, ktorý ich predpísal. Trombózu môžu vyvolať aj chorobné stavy, sem zaraďujeme napríklad ochorenia srdca,resp. nádory. Vo väčšej miere sa objavuje v období tehotenstva, vo veku nad 60 rokov, v kruhu pacientov trpiacich chronickým zápalom, nadváhou, a v kruhu fajčiarov.

Trombóza sa vo väčšom pomere objaví v kruhu fajčiarov

Zvýšené riziko znamená dlhodobé držanie nohy bez pohybu. Toto je dôvodom toho, že starší ľudia, pacienti pripútaní na lôžko, sú oveľa viac vystavení riziku vzniku trombózy, ale aj dlhý let, či jazda autom môžu byť nebezpečné. Podľa štatistík, súvislé sedenie, trvajúce asi 2 hodiny, zvyšuje riziko vzniku ochorenia o 15%.

Ku vzniku trombózy môžu prispieť aj tie operačné zákroky, poranenia, týkajúce sa cievneho systému, ktoré vyvolávajú zvýšenú zrážanlivosť v organizme.

Liečba trombózy

Je potrebné rozlíšiť akútny zásah, ktorého cieľom je bezprostredné a okamžité odstránenie nebezbečenstva, resp. následnú liečbu, ktorou je možné predísť následnému opakovanému vzniku trombózy, resp. predchádzaniu komplikáciám. V prvom prípade sú aplikované prostriedky proti zrážanlivosti krvi, okrem toho zrazeniny buď rozpustia, alebo chirurgicky odstránia. Je časté, že v záujme vytvorenia zrazenín, následne aj trombózy, sú lieky proti zrážanlivosti krvi podávané pacientovi po dobu niekoľkých rokov, rovnako aj pozitívne účinky môžu mať cviky zamerané na žily.

Zmena životného štýlu môže rovnako pomôcť

Hoci v záujme odstránenia krvnej zrazeniny je odporúčaný oddych na lôžku, aby sme sa vyhli pľúcnej embólii a iným komplikáciám, po čase je aktívny pohyb vyslovene doporučovaný.

 

via GIPHY

30 minút pohybu denne postačuje na to, aby sme významne znížili riziko vzniku ďalšej trombózy. Rekreačný beh, intenzívna chôdza, plávanie, cvičenie, Nordic walking, ale aj práce v záhrade patria do tejto kategórie. Podstatou je pravidelnosť a to, aby sa pohybová aktivita vykonávala bez prerušenia. Dôležité je správne stravovanie, pokiaľ užívame lieky proti zrážanlivosti krvi, vitamín K zamedzujúci zrážanlivosť, ako aj nastaviť správnu konzumáciu zeleniny podporujúcej riedenie krvi.

Pokiaľ sme už s užívaním liekov skončili, oplatí sa zvýšiť konzumáciu potravín s riedivým účinkom, samozrejme po konzultácii s ošetrujúcim lekárom.  

Tvorbe krvných zrazením pomôže predchádzať konzumácia cesnaku, rýb, obsahujúcich omega 3 mastné kyseliny, olejnatých rýb (losos, tuniak, sardinky), pre ich obsah kumarínu, škorice, ako aj vaječného žĺtku bohatého na vitamín E, celozrnných obilnín, olejnatých semien. Rovnako riedivý účinok má aj zázvor bohatý na salicylát, avokádo, bobuľovité ovocie, kurkuma a obzvlášť Cayenské korenie.

 

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK425364/
https://www.livestrong.com/article/100483-list-natural-blood-thinners/
https://www.healthline.com/health/high-blood-pressure/best-natural-blood-thinners

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu