head

Rastlinné bielkoviny: aké výhody má ich konzumácia?

Rastlinné bielkoviny: aké výhody má ich konzumácia?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Zdravá výživa

Bielkoviny sú nielen základnou stavebnou látkou tkanív, a zohrávajú úlohu v procese tvorby hormónov a enzýmov, ale podobne ako sacharidy nás aj napĺňajú energiou. V tom spočíva ich dôležitosť a preto  je nevyhnutné, aby náš každodenný jedálniček obsahoval potraviny bohaté na bielkoviny v adekvátnom pomere. Ale majú riešiť túto potrebu tí, ktorí sa rozhodli vzdať sa akéhokoľvek zdroju živočíšnych bielkovín?  Stačia rastlinné bielkoviny pochádzajúce zo superpotravín pokryť túto potrebu a je výhodná ich konzumácia? 

Rozoznávame dvadsať druhov aminokyselín, tvoriacich proteíny, ale osem z nich - esenciálnych - náš organizmus nie je schopný syntetizovať.  Preto je potrebné, aby naša potrava obsahovala optimálne množstvo bielkovín, ktoré prispievajú aj k pocitu sýtosti.

Kde nájdeme bielkoviny?

Bielkoviny sa nachádzajú predovšetkým v živočíšnej potrave: v mäse, vajíčkach, mlieku, v rybách, syroch a jogurtoch, ide o plnohodnotné bielkoviny obsahujúce všetky životne dôležité aminokyseliny.  V protiklade so živočíšnymi produktami, z veľkej časti rastlín, predovšetkým z obilnín a strukovín chýba časť nepostrádateľných aminokyselín. Vzniká tu teda otázka, ako si vegán môže zabezpečiť  kvalitatívne a kvantitatívne optimálny príjem bielkovín? Príjem bielkovín je možné si zadovážiť aj z rastlinných zdrojov, ale je nespochybniteľné, že je to náročnejšie na čas. Dobrou správou je, že vynaložiť energiu sa oplatí, pretože rastlinné bielkoviny sa oproti živočíšnym v organizme oveľa účinnejšie štiepia.

Rastlinné bielkoviny a ich pozitíva

V rastlinách sa okrem bielkovín nachádzajú aj všetky fytonutrienty, to znamená, vlákninu, vitamíny, dôležité minerálne látky, enzýmy a črevné baktérie, ktoré sú nutné pre efektívne trávenie.  Colin T. Campbell, profesor Univerzity v Cornelle vo svojej knihe „Štúdia o Číne“ analyzuje úzku spojitosť medzi konzumáciou živočíšnych bielkovín a rakovinou, či kardiovaskulárnymi chorobami, cukrovkou a nadváhou. Vysvetlením je, že živočíšne bielkoviny, postrádajúce fytonutrienty - značne redukujú efektivitu ich trávenia. V dôsledku toho sa potom v organizme ukladajú odpadové látky, zníži sa efektivita vstrebávania živín, poškodzuje sa črevná flóra, čím sa zoslabuje imunitný systém.

Najlepšie zdroje rastlinných bielkovín

Medzi kvalitnými zdrojmi raslinných bielkovín zastávajú významné miesta superpotraviny, najmä riasy. Po riasach spirulina a chlorella nasleduje konopné semeno, potom peľ, semienko chia, respektíve koreň žeruchy peruánskej (maca).  60 % riasy chlorelly tvoria bielkoviny, čo je mimoriadne vysoká hodnota, a 100 gramov tejto riasy pokrýva celodennú bielkovinovú potrebu organizmu. Okrem toho obsahuje všetky esenciálne a ďalšie aminokyseliny.  Riasa spirulina skrýva v sebe všetky esenciálne aminokyseliny, ktorých výdatným prameňom je aj koreň žeruchy peruánskej (maca). Konzumáciou konopného semena sa možno dostať k pätine denného bielkovinového príjmu spolu s 20 aminokyselinami. Na rastlinné bielkoviny sú bohaté aj tekvicové jadierka, mandle, arašidy, hrach žltý, šošovica, cícer, sója, orechové plody, sezamové semienka, mak, a pistácie.  Rastlinné bielkoviny sa nachádzajú aj v rastlinných mliekach, pripravených zo spomenutých semien.

 

Použitá literatúra
Dr. T. Colin Campbell - The China Study

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu