head

Liečivé rastliny proti baktériám: niekoľko chutných rád k liečeniu

liečivé rastliny proti baktériám
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Byliny

Používanie liečivých rastlín proti baktériám nie je nič novodobé, veď v ľudovom liečiteľstve tak boli používané už po stáročia. Po rozšírení antibiotík sa však dostali nezaslúžene do úzadia, hoci niektoré boli od nás na dosah ruky, stačilo sa poobzerať v kuchynskej skrini alebo v špajzi.  Navyše sú tieto antibakteriálne liečivé rastliny nielen vnútorne účinné, ale sú nám nápomocné aj pri riešení problémov s pokožkou, a navyše sú aj chutné. Pozrime sa, z čoho si môžeme vyberať!

Škorica

Vďaka svojim účinným látkam má škorica, používaná na prípravu zákuskov, vynikajúce antivírusové, antibakteriálne a protihubové vlastnosti, je základnou látkou mnohých ústnych vôd, pretože odstraňuje zápach z úst spôsobený choroboplodnými zárodkami. Škorica je prvoradou protilátkou proti Candide albicans, zodpovednej aj za zápaly močových ciest, ako aj proti baktérii Escherichia coli. Účinne zabraňuje rozmnožovaniu baktérií Helicobakter pylori, spôsobujúcich žalúdočný vred, preto zastáva dôstojné miesto medzi liečivými rastlinami pôsobiacimi proti baktériám.

Zázvor

Zázvorom, disponujúcim protibakteriálnymi a protivírusovými účinkami, používaným často v osviežujúcich nápojoch môžeme liečiť prechladnutie, dokonca môže byť účinný aj v prípade chrípky. Zázvor vynikajúco rozpúšťa hlieny, dezinfikuje dýchacie cesty, zmierňuje zápal hrdla a kašeľ, ale aj horúčku. Môžeme ho aplikovať na miesta postihnuté bodnutím hmyzom. V Ázii sa používa na uhryznutie hadom, proti cholere a malárii.

Grapefruit

Graperfruit dávajúci ovocným šalátom príjemnú trpkastú chuť, je širokospektrálny, najmä extrakt z jeho jadier, a disponuje antibakteriálnymi vlastnosťami. Jeho výnimočne vysoký obsah vitamínu C stimuluje vhodné fungovanie imunitného systému, týmto urýchľujúc liečenie pri prechladnutí, a to dosahuje predovšetkým pri silnej podpore črevnej flóry, a to bez toho, aby dráždila tráviacu sústavu. Odteraz naň nehlaďme teda iba ako na koreninu, ale je to chutná antibakteriálna liečivá rastlina.

Cesnak

Cesnak, často používaný k vareniu je prirodzeným antibiotikom, ničí značnú časť vírusov, húb a baktérií, odstráni infekcie. Okrem toho je mimoriadne účinný posilňovač imunity, vynikajúci pôsobí protí vírusom, hubám a baktériám, podobne ako škorica ničí okrem iného aj Helycobacter pilori spôsobujúci žalúdočný vred, ale je aj účinným prostriedkom na predchádzanie a liečbu prechladnutia. Pomocou antibakteriálneho cesnaku sa rýchlejšie lieči herpes a ekzém. Cesnak pomletý na kašu so zázvorom a čerstvou citrónovou šťavou sú vynikajúcimi čističmi žíl a posilňovačmi imunity.

Aloe vera

Aloe vera, pridávaný do šalátov, obsahuje lupeol, kyselinu salicylovú, horčík, bradykinin, ako aj dusík močoviny, čomu vďačí za to, že je jedným z najlepších prirodzených antibakteriálnych a dezinfikačných liečivých rastlín. Podľa najnovších výskumov koncentrát z aloe zabíja aj huby, preto sa oplatí ho vyskúšať aj v prípade hubovitého ochorenia nechtov a hubovitého zápalu kože. Podporuje hojenie rán, je obzvlášť účinný v prípade ekzémov, menších rezných rán, vyrážkach, bradaviciach, a pri ranách spôsobených  bodnutím hmyzu. Napomáha liečbe infekcií močových ciest.

Extra rada:

Liečba zápalov uší bola v ľudovom liečiteľstve nepredstaviteľná bez soli a ryže. K tomu zabezpečme alebo si sami ušime menšie tkanivové vrecúško, dajme doň kuchynskú soľ, prípadne ryžu. Uzavrime a dajme zohriať na vyhrievacie teleso. Dbajme o to, aby nebolo horúce, iba príjemne teplé.  Umiestnime na zapálené ucho zhruba na 10-15 minút.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu