head

Stravovanie bez cukru - Začnite žiť bez cukru!

Pokiaľ niekto dokáže žiť bez konzumácie cukru, alebo aspoň znížiť jeho príjem, pocíti časom obrovské zlepšenie zdravotného stavu
Pokiaľ niekto dokáže žiť bez konzumácie cukru, alebo aspoň znížiť jeho príjem, pocíti časom obrovské zlepšenie zdravotného stavu
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Radi by ste zhodili zopár kíl, alebo vám lekár navrhne na začiatku roka zmenu životného štýlu? Vyskúšajte stravovanie bez cukru, na začiatok postačí aj to, pokiaľ vyskúšate týždeň, alebo hoci aj mesiac bez cukru.

Cukor pri nadmernej konzumácii má vplyv aj na naše orgány, v krátkosti povedané, zhoršuje náš zdravotný stav. Toto však takto nemusí byť, odhodlajte sa a vyskúšajte prínosy, ktoré ponúka stravovanie bez cukru.

Závislosť od cukru

Cukor je zdrojom rýchlej energie, navyše je dostupný v mnohých lákavých formách: čokolády, zákusky, nanuky rôznych príchtí - to všetko nás láka na policiach v obchodoch. Pokiaľ sa necítime dobre, pociťujeme únavu, považujeme za prirodzený a pozitívny spôsob dať si kúsok čokolády, navyše je to lacnejšie, ako navštevovať terapeuta.
Stres, nervozitu a celkový zlý pocit, či únavu sa mnohí z nás pokúšajú zahnať jedlom. V takýchto prípadoch konzumujeme jedlá s vysokým obsahom cukru a uhľohydrátov, na ktoré sa ľahko dá zvyknúť.

 

 

Cukor dokáže  v našom tele vytvoriť závislosť, jeho konzumáciou sa uvoľňujú “hormóny šťastia” (dopamín a serotonín), následkom čoho pociťujeme ešte väčšiu chuť na sladké. Nadmerná spotreba cukru vedie k zvýšenému výskytu obezity a vysokého krvného tlaku, vytvára pôdu pre vznik plesňových húb, môže spôsobovať zápalové ochorenia, no jeho škodlivý účinok na zdravie zďaleka prevyšuje všetko ostatné.

Cukor má negatívny vplyv aj na imunitný systém. V prípade potreby dokážu biele krvinky zahubiť 14 mikróbov v priebehu hodiny, naproti tomu, pokiaľ ich vystavíme účinku 100g cukru, táto hodnota klesne na 1,4, aj to dokáže len za dve hodiny.

Nadmerná konzumácia cukru prospieva aj ku vzniku ochororení ako dna a rednutie kostí. Zistite viac o tom, ako zareaguje telo, pokiaľ vylúčime zo stravy cukor.

“Skrytý” cukor

Pri nakupovaní by sme mali hľadať na etiketách potravín nielen slovo cukor (sacharóza): glukóza, fruktóza, dextróza, melasa aj med sú totiž názvy pre rôzne druhy cukrov. Rafinovaný cukor výrobcovia pridávajú do množstva potravinových výrobkov, nájdeme ho v nealkoholických nápojoch, ovocných džúsoch, müsli, mliečnych výrobkoch, rôznych omáčkach, chlebe a pečive, salámach, slaných chipsov a dokonca aj v sterilizovanej zelenine, ako napríklad kyslá kapusta. Pokiaľ sa teda rozhodneme pre stravovanie bez cukru, dbajme na to, aby sme si do nákupného košíka vložili skutočne potraviny bez obsahu cukru.

Nezabúdajme, že aj niektoré druhy ovocia  (čerešne, figy, datle, slivky, hrozno) obsahujú veľké množstvo  cukru. Príliš veľa fruktózy (ovocného cukru) sa spracováva v pečeni a premieňa sa mastné kyseliny, ktoré sa usadzujú v podobe tukových vankúšikov.

Ako prejsť na stravovanie bez cukru

S odriekaním cukru začnime postupne, v prvom kole si doprajme polovinu bežne konzumovanej dávky

Sacharidy sú nepostrádateľné pre náš organizmus, to však neplatí v prípade rafinovaného cukru. Zdrojom zdravých sacharidov sú predovšetkým obilniny, strukoviny, ovocie ale nájdeme ich aj v mliečnych výrobkoch vo forme mliečneho cukru (laktózy).

So zrieknutím sa cukru treba začať pomaly. Ako prvý krok znížme svoju zvyčajnú dávku cukru o polovicu, predídeme tak príznakom z náhleho vysadenia cukru (bolesť hlavy, potenie, triaška, podráždenosť, poruchy spánku, tráviace poruchy) a postupne dávku ďalej znižujme.

Je dôležité, aby sme postupovali obozretne a pomaly, nedávali si nesplniteľné ciele. Najprv si doprajte týždenne jeden deň bez cukru, v ostatných dňoch zasa dohliadajte na to, aby ste postupné zrieknutie sa cukru nepokazili konzumovaním skrytých cukrov, ako napríklad pizza, šalátové zálievky, jogurty z obchodov.

Pre človek, ktorý je na cukre závislý, vyvoláva drastické vynechanie cukru zo stravy podobné príznaky, ako odopieranie drogy u narkomanov (náhle vystupujúce kropaje potu na čele, silné potenie, triaška, intenzívna podráždenosť.
Pokiaľ vás zaujíma, aký je to pocit, žiť mesiac bez cukru,
prečítajte si o tom reportáž.

Jedlá a iné, bez cukru

Zdrojom zdravých uhľohydrátov sú v prvom rade obilniny

Pokiaľ nás prepadne chuť na sladké, zjedzme banán, alebo si pripravme lahodné smoothie so stéviou. Prekonať túžbu po cukre nám pomôže aj ovsená kaša, ktorá obsahuje pomaly sa vstrebávajúce uhľohydráty, preto udržuje hladinu krvného testu. Sledujme aj glykemický index potravín (GI), t.j. hodnotu vyjadrujúcu rýchle zvýšenie hladiny cukru v krvi a vyberme si potraviny s nízkym/stredným glykemickým indexom.

V prípade ovocia sa oplatí preštudovať si tabuľku, pretože niektoré druhy ovocia obsahujú vysoké množstvo ovocného cukru (fruktózy), ako napríklad datle, banány, červený melón atď., takže by hrozilo priberanie z ovocia.

Pokiaľ strava obsahuje primerané množstvo vlákniny, vyvoláva pocit sýtosti, podporuje chudnutie, predchádza zápche, ako aj znižuje riziko vzniku kŕčových žíl a zlatej žily (hemoroidov). Konzumácia vlákniny, obsiahnutej v strave zabraňuje zvýšeniu hladiny krvného cukru, čo je veľmi dôležité hlavne u diabetikov. Tým, že podporuje prechod skonzumovanej stravy črevom, znižuje možnosť vzniku toxických látok, odbúra (oddelí) sa žlč a cholesterol.

Stravovanie bez cukru a jeho pozitívne účinky

Cukor zbytočne pridávaný do potravín zvyšuje hladinu inzulínu, zvyšuje krvný tlak a pulz, preto ak vyradíme zo svojej stravy cukor, môžeme tým rýchlo znížiť riziko vzniku srdcových ochorení. Čoskoro sa prejaví aj úbytok hmotnosti a po niekoľkých týždňoch sa môžu výrazne znížiť hladiny LDL cholesterolu a triglyceridov. Badateľné bude aj zlepšenie stavu pokožky, eliminujú sa zápalové procesy. Staneme sa energickejšími, zlepší sa trávenie a pamäť.

Diéta bez cukru odoberá rakovinovým bunkám tú najdôležitejšiu výživu - cukor.
Podľa dietológov
trvá organizmu 2 - 4 týždne, kým si zvykne na nový spôsob stravovania.

Aká je odporúčaná denná dávka cukru dospelého človeka?

Dbať o spotrebu cukru by mali aj tí, ktorí stravovanie bez cukru nepraktizujú. Podľa odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je optimálne množstvo cukru dospelého človeka spotrebujúceho 2000 kalórií denne, maximálne 50 gramov (10 percent denného príjmu kalórií) čo zodpovedá približne 12 čajovým lyžičkám.

Pokiaľ by niekto dosiahol túto hodnotu, alebo by spotrebu cukru znížil pod hranicu 25 gramov, postupne pocíti obrovskú zmenu: zlepší sa celkový zdravotný stav, bude pociťovať viac energie, ako predtým, zriedkavejšie ochorie, poľahky si dokáže udržať telesnú hmotnosť a aj na pokožke sa bude tvoriť menej vrások.

 

Zdroje:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Cukor
https://wanda.pluska.sk/co-sa-stane-s-telom-ked-obmedzime-cukor-zazraky/wellness-a-fit/chudnutie/862231.html
http://www.tvnoviny.sk/my-zeny/1807195_nakrutili-co-sa-stane-ked-sa-na-mesiac-vzdate-cukru-je-to-ako-odvykacka

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu