head

Vedľajšie účinky rádioterapie a ich liečba I.

Vedľajšie účinky rádioterapie a ich liečba I.
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravý životný štýl

Rádioterapia, ktorá nasleduje po vzniku nádorového ochorenia, môže mať mnoho vedľajších účinkov. Existujú však také doplnkové liečby, pomocou ktorých môžeme príznaky zmierniť.

Po rádioterapii, ktorá sa aplikuje počas rakovinového  ochorenia, môžu byť vedľajšie účinky a doba ich vzniku odlišné, môžu vzniknúť v závislosti od toho, ktorá časť tela sa ožaruje.

Výživa počas a po rádioterapii

Väčšina vedľajších účinkov rádioterapie je doplnkovou liečbou a vhodnou, zdravou stravou kontrolovateľná, je však faktom, že vytvorenie vhodného životného štýlu potrebuje veľkú obozretnosť.

Je dôležité, aby sme si dali pozor na tráviace poruchy , nechutenstvo, nutkanie na vracanie,  ktoré sa objavia ako vedľajší účinok rádioterapie, a aby sme kvôli nim nestratili zo svojej hmotnosti: po konzultácii so svojím lekárom sa držme výživy, ktorá je ľahko stráviteľná, bohatá na bielkoviny, vitamíny a kalórie.

Zelenina bohatá na antioxidanty, ako napríklad brokolica, špenát, rukola, tekvica, kapusta a paradajky, tiež bobuľovité ovocie, granátové jablká, čučoriedky, pomaranče a lesklokôrovka obyčajná pomáhajú zotaviť sa, ale dajme pozor na to, keď bola ožarovaná oblasť brucha, veľa vlákniny môže spôsobiť hnačku, preto vždy konzultujme s lekárom!

Jedlá jedzme v kašovitej forme a dbajme na ústnu hygienu!

Keď sa ožarovanie týka oblasti hlavy a krku, jedlá rozmixujme, pretože kvôli zapálenej sliznici ústnej dutiny môže konzumácia tvrdšej potravy spôsobiť vážne bolesti! Keď pri žuvaní cítime bolesť, alebo sa objavia ťažkosti s prehĺtaním, či nepríjemný zápach z úst, vyberme si radšej ovocné kokteily, smoothie, aby sme sa nemuseli vzdať ani vitamínov a minerálnych látok. Tvorba slín je veľmi dôležitá pre uľahčenie prehĺtania a trávenie, preto si dajme pozor aj na príjem tekutín!

V prípade nádoru ústnej dutiny  obzvlášť dbajme o ústnu hygienu, aby sme zabránili vzniku zápalu: namiesto silných alkoholových, mentolových ústnych vôd oplachujme kamilkovou vodou, na umývanie zubov používajme zubnú kefku s mäkkými štetinami! Pre prevenciu vzniku zubného kazu môže pomôcť jednoduchá voda so soľou a sóda bikarbónou: ½ kávovej lyžičky soli a ½ kávovej lyžičky sódy bikarbóny rozmiešajme v 1 litri vody a oplachujme ňou!

Zdroj:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/158513.php

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu