head

Letná detoxikácia - v lete jednoducho a lacno

S kúrou začnime čo najskôr, zakrátko zistíme, prečo je tak účinná
S kúrou začnime čo najskôr, zakrátko zistíme, prečo je tak účinná
MUDr. Csaba Podlupszki MUDr. Csaba Podlupszki
gastroenterológ
Téma: Zdravý životný štýl

Leto je vynikajúcim obdobím nielen na oddych, ale aj na očistu organizmu. Vyberme si z ponuky sezónneho ovocia a zeleniny, pomocou ktorých je detoxikácia v lete realizovateľná jednoducho a rýchlo. Spomeňme napríklad červený melón, žltý melón, čučoriedky, paradajky, alebo papriku, každé z nich poslúži nášmu zdraviu. Vedeli ste napríklad, že obsah vitamínu K v paprike zabraňuje vzniku krvných zrazenín? Pokiaľ ju pravidelne konzumujeme, predlžujeme tým zdravie našich buniek.

Pokiaľ nás práve netrápi nejaké ochorenie, no i napriek tomu sa stále pociťujeme únavu, máme problémy so spánkom a trápia nás tráviace poruchy, naše ťažkosti s veľkou pravdepodobnosťou spôsobujú nahromadené toxické látky. Toto sa môže ľahko stať aj v letnom období, pretože nadarmo konzumujeme v tomto období menej jedla, máme k dispozícii čerstvú zeleninu a ovocie v bohatom výbere, mnohí z nás aj tak radšej zvolia hotové jedlá a polotovary. Navyše v lete sa zvýši aj spotreba sladených nápojov a sladkostí, ale aj reštaurácie s rýchlym občerstvením prežívajú v tomto období svoj vrchol. A to ešte nie je všetko: vo veľkých horúčavách sa menej pohybujeme ako obvykle, čo tiež prispieva k tomu, že prirodzené detoxikačné procesy organizmu nefungujú práve najdokonalejšie. Práve preto je letná detoxikácia na ochranu zdravia veľmi dôležitá, dočítame sa v článku Vitalitas magazínu

 

 

Pomôcť môže príroda

Našťastie máme k dispozícii obrovské množstvo čerstvých rastlín, ktoré detoxikujú a čistia črevá. Vďaka nim je možné tento proces účinne vykonať. V skutočnosti nám príroda ponúka riešenie na striebornom podnose, našou úlohou je iba to, aby sme si vybrali pre seba to najvhodnejšie. Ovocie a zeleniny s vysokým podielom vlákniny urýchľuje trávenie, pomáha pri vyprázdňovaní, odstraňuje z hrubého čreva nahromadené usadeniny. Okrem očisty tela majú tieto rastliny ešte jednu veľmi dôležitú vlastnosť: dopĺňajú organizmu životne dôležité živiny, vitamíny, soli, stopové prvky, antioxidanty a iné minerálne látky. Takže správna detoxikácia organizmu v lete nám pomáha doplniť aj zásoby živín.

Účinky letnej detoxikácie

S kúrou začnime čo najskôr, zakrátko zistíme, prečo je tak účinná. V prvom rade upraví naše trávenie, normalizuje stolicu, budeme sa cítiť viac uvoľnení a ľahší. Upraví sa spánkový cyklus, zlepší sa celkový fyzický a duševný výkon a zrýchlia sa procesy hojenia. Omnoho menej sa budeme musieť obávať aj sezónnych ochorení, dokonca môžeme zabudnúť aj na bolesti hlavy. Stane sa tak z toho dôvodu, že očistenie hrubého čreva , jeho detoxikácia, posilní náš imunitný systém: vyplavením toxických látok sa totiž znovu začnú rozmnožovať prospešné črevné baktérie, ktoré sú základnou stavebnou zložkou životne dôležitej črevnej flóry. Črevná flóra zase priamo ovplyvňuje obranyschopnosť nášho organizmu, preto bude imunitný systém fungovať omnoho efektívnejšie. A to ešte stále nie je všetko: detoxikácia v lete obzvlášť prospieva našej pokožke a vlasom!

Detoxikačná zelenina a ovocieMaliny - najlepší spaľovač tukov

Artičoky: Sú vynikajúcim detoxikantom, čistia krv a obličky, podporujú činnosť žlčníka a pečene, čím prispievajú k prirodzenej detoxikácii organizmu. Vlákniny artičoky odstránia z hrubého čreva nahromadené odpadové látky, upravujú trávenie, prospievajú srdcu, pomáhajú napraviť rovnováhu črevnej flóry. Jedzme ich v surovom stave vo forme šalátu, kedy sa ich schopnosť spaľovať tuky dokáže prejaviť najviac.

Čučoriedky: Sú bohaté nielen na antioxidanty, ale tiež prispievajú k spaľovaniu tukov a zníženiu hmotnosti. Z výskumu Texas Woman's University vyplýva, že polyfenoly, ktoré sa nachádzajú v ovocí, môžu až o 73 percent znížiť množstvo tuku, resp. zabraňujú vzniku nežiaducich tukových tkanív. Sú bohaté na vlákniny, ktoré čistia hrubé črevo, zlepšujú odbúranie cukrov, chránia cievy, odstraňujú pocit hladu, bojujú proti brušnému tuku.

Maliny: Právom sa nazývajú majstrom v spaľovaní tukov, pretože maliny sú schopné odbúrať tuk omnoho rýchlejšie, ako kapsaicín (účinná látka štipľavej papriky). Ich ďalšou výhodou je, že spôsobujú pocit sýtosti, urýchľujú trávenie, čím bránia v ukladaní tukov a pomáhajú zamedziť nadváhe. Spomedzi fyziologických účinkov malín je určite potrebné spomenúť ich antioxidačné vlastnosti.

Paradajky: Ich schopnosť zabraňovať procesu starnutia a antioxidačné vlastnosti pozná každý. To však už vie menej ľudí, že paradajky sa podieľajú aj na spaľovaní tukov. Zvyšujú tvorbu L-karnitínu, čo prispieva k premene tuku na energiu. Toto sa však môže udiať iba v tom prípade, keď to skombinujeme s dostatkom pohybu. V tomto prípade môžeme pomocou paradajok spáliť až o 25 percent viac tuku.

Paprika: Čím štipľavejšia, o to lepšie spaľuje tuk. Za túto svoju vlastnosť vďačí účinnej látke menom kapsaicín, ktorá okrem toho, že výborne spaľuje tuk, zmierňuje pocit hladu, urýchli metabolizmus a zvyšuje príjem energie. Štipľavá paprika je dokonca účinná aj proti migréne, okrem toho v menšom množstve zvyšuje aj odolnosť sliznice žalúdka.

Ríbezle: Konzumáciou tohto bobuľovitého ovocia môžeme prispieť k pružnosti cievny a arteriálnych stien, čím je možné znížiť riziko vzniku kôrnatenia ciev. Majú neobyčajne nízky obsah kalórií, avšak vysoký obsah vláknin, majú najlepší diuretický (močopudný) účinok, navyše pomáhajú pri vyplavení ťažkých kovov z organizmu. Ríbezle majú mierne laxatívne účinky, takže sú vyslovene odporúčané počas diét a detoxikačných kúr. 

Žltý melón: Tento druh melónu pomáha pri odstránení toxických látok z čriev, takže ho môžeme smelo konzumovať aj v období detoxikácie. Žltý melón, toto sladké a šťavnaté ovocie pomáha pri peristaltike čriev, čím prispieva k zdravému tráveniu.

Ostružiny: Ide o ovocie, ktoré je jedným z najlepších a najchutnejších letných detoxikantov. Či už so ho doprajeme vo forme ovocnej šťavy, alebo ich konzumujeme čerstvé, môžeme si byť istí, že náš organizmus oslobodí od toxických látok: vďaka diuretickému a laxatívnemu účinku sa nemusíme obávať hromadenia toxických látok. Nakoľko prečisťujú krv, regulujú krvný tlak a hladinu krvného cukru, tieto ich vlastnosti im dávajú status skutočného pokladu pre zdravie.

Pime viac vody

 

 

Počas jedného indického výskumu pili ženy s nadváhou, po dobu ôsmich týždňov o 1,5 litra vody viac, ako bol ich priemerný denný príjem tekutín. Pred každým hlavným jedlom vypili pol litra vody. Vplyvom kúry sa významne znížila ich telesná hmotnosť, BMI index, chuť do jedla, a zvýšilo, zefektívnilo, sa v ich tele odbúravanie tukov.
V kruhu žien je v dnešnej dobe veľmi obľúbená detoxikácia na chudnutie. Aj citrónová očistná kúra je jednou z nich. Pomocou citrónovej limonády, ochutenej javorovým sirupom, cayenským korením, môžeme v priebehu 10-dňovej kúry schudnúť údajne až 6-9 kilogramov.

Pozitívne vedľajšie účinky

Dr. Tamlin Conner, pracujúci na novozélandskej University of Otago, skúmal v rámci svojich výskumov spojitosť medzi stravovaním a motiváciou. V rámci výskumu boli sledované dve cieľové skupiny: členovia jednej skupiny konzumovali každý deň, po dobu dvoch týždňov, čerstvé ovocie a zeleninu vo väčšom množstve, ako druhá skupina. Výsledok hovoril sám za seba. Členovia prvej skupiny získali nielen väčšiu kondíciu, ale ku koncu druhého týždňa sa výrazne zvýšila ich motivácia, a zlepšil sa aj ich celkový duševný stav. 

Zdroje: 
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2011-04/foas-bmi040711.php
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4121911/
https://www.vitalitas-magazin.sk/sezonne/letna-detoxikacia
https://www.vitalitas-magazin.sk/
https://www.detoxikacia-organizmu.com/co-je-crevna-flora

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu