head

Čo ste ešte nevedeli o jedlých hubách

Jedlé huby
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé huby

Vedeli ste, že konzumáciou niektorých jedlých húb vo forme kúry je možná úprava správneho fungovania imunitného systému za podstatne kratší čas? Mnoho húb disponuje vynikajúcimi fyziologickými účinkami, niektoré z nich produkujú látky s liečivými účinkami.

Jedlá pripravené z jedlých húb obľubujú mnohí z nás, avšak ich konzumácia sa neodporúča len vďaka ich chuti. Huby syntetizujú viacero druhov biologicky aktívnych  metabolických produktov. Spomedzi nich je časť prospešná aj pre ľudské zdravie.

Mahú bohatý obsah živín

Jedlé huby - napríklad hliva ustricová, šampiňóny, hríb smrekový, hľuzovka - obsahujú v rôznych pomeroch bielkoviny a vlákninu, vitamíny skupiny B, ako aj selén, ktorý je silný antioxidant, podporuje imunitný systém, znižuje riziko vzniku rakoviny. Zároveň sú schopné zvyšovať účinky vitamínu C- a E. Hríby majú vysoký obsah draslíka, horčíka, vápnika, medi, zinku a železa, a nakoľko pestované huby sú vystavené UV lúčom, samozrejme sú plné aj vitamínu D. Majú veľmi nízky obsah uhľohydrátov, tuku a sodíka, preto sú vynikajúcim zdrojom živín pre tých, ktorí držia diétu. Okrem sýtych vláknin, huby vďaka vysokému obsahu draslíka a nízkemu obsahu sodíka, znižujú vysoký krvný tlak, čím zároveň aj riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Produkujú látky s liečivými účinkami

Najčastejšie konzumované huby znásobujú obranyschopnosť imunitného systému, čo okrem iného dosiahnu tak, že vďaka polysacharidom udržujú vysoké množstvo imunobuniek, antiteliesok podporujúcich ničenie baktérií. Svoje antibiotické účinky rozvinú tak, že na rozdiel od bežných antibiotík nepoškodzujú črevnú flóru. Medzi antibakteriálne zaraďujeme okrem iného šampiňóny, medzi imunitu podporujúce hlivu ustricovú - neskorú a kombuchu, kým medzi antivírusovými a protinádorovými sú najznámejšie huba shitake a lesklokôrovka obyčajná.

Jednotlivé druhy hlivy ustricovej (Pleurotus spp.) produkujú antibiotiká , kým v prípade obehových ochorení možno aplikovať huby: shitake (Lentinula edodes), hliva ustricová - neskorá (Pleurotus ostreatus), lesklokôrovka obyčajná (Ganoderma lucidum). Immunstimulačné a účinné proti rakovine sú: chutný hríb smrekový (Boletus edulis), plamienka zimná (Flammulina velutipes), lesklokôrovka obyčajná (Ganoderma lucidum), resp. shiitake (Lentinula edodes). Cholesterol znižujú: hliva ustricová - neskorá (Pleurotus ostreatus), lesklokôrovka obyčajná a shiitake. V šampiňónoch sa okrem iného nachádzajú dve také látky, ktoré sú vlastne dva enzýmy spájajúce sa s možnosťou prepuknutia rakovinou prostaty - zabraňujú fungovaniu steroidu-5-alfa-reduktázy a aromatázy.

Upozornenie!

Vlastnoručne nazbierané huby nechajme v každom prípade pred použitím skonrolovať !

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu