head

Jedlé huby - Čo ste o nich ešte nevedeli?

Konzumácia jedlých húb sa oplatí nielen kvôli ich príjemnej chuti
Konzumácia jedlých húb sa oplatí nielen kvôli ich príjemnej chuti
Magdaléna Koprivaneczová Magdaléna Koprivaneczová
Dietetik, diplomovaný špecialista pre náuku o výžive
Téma: Liečivé huby

Vedeli ste, že konzumáciou niektorých jedlých húb vo forme kúry je možná úprava správneho fungovania imunitného systému za podstatne kratší čas? Mnoho húb disponuje vynikajúcimi fyziologickými účinkami, niektoré z nich produkujú látky s liečivými účinkami.

Hubová polievka, vyprážané huby, mäso plnené hubami - zoznam jedlých húb je našťastie dlhý, a nájdeme ho na stránkach, zameraných práve na tieto huby. Jedlá pripravené z jedlých húb obľubujú mnohí z nás, avšak ich konzumácia sa neodporúča len vďaka ich chuti. Huby syntetizujú niekoľko druhov biologicky aktívnych metabolických produktov. Spomedzi nich je časť prospešná aj pre ľudské zdravie.

 

 

Majú vysoký obsah živín

Huby určené na konzumáciu - napríklad hliva ustricová, šampiňóny, hríb smrekový, kuriatko jedlé - obsahujú v rôznych pomeroch bielkoviny a vlákniny, vitamíny skupiny B, ako aj selén, ktorý je silný antioxidant, podporuje imunitný systém, znižuje riziko vzniku rakoviny. Zároveň sú schopné zvyšovať účinky vitamínu C- a E. Huby majú vysoký obsah draslíka, horčíka, vápnika, medi, zinku a železa, a nakoľko pestované huby sú vystavené UV lúčom, samozrejme sú plné aj vitamínu D. Majú veľmi nízky obsah uhľohydrátov, tukov a sodíka, preto sú vynikajúcim zdrojom živín pre tých, ktorí držia diétu. Okrem sýtych vláknin, huby vďaka vysokému obsahu draslíka a nízkemu obsahu sodíka, znižujú vysoký krvný tlak, čím zároveň aj riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Produkujú látky s liečivými účinkami

Najčastejšie konzumované huby znásobujú obranyschopnosť imunitného systému, čo okrem iného dosiahnu tak, že vďaka polysacharidom udržujú vysoké množstvo imunobuniek, antiteliesok podporujúcich ničenie baktérií. Svoje antibiotické účinky rozvinú tak, že na rozdiel od bežných antibiotík nepoškodzujú črevnú flóru. Medzi huby s antibakteriálnym účinkom zaraďujeme okrem iného šampiňóny, medzi imunitu podporujúce hlivu ustricovú - neskorú a kombuchu. Liečivé huby s antivírusovými a protinádorovými účinkami vymenujeme nižšie.

Jednotlivé druhy hlivy ustricovej produkujú antibiotiká, kým v prípade ochorení obehového systému možno aplikovať nasledovné huby: shiitake, hliva ustricová - neskorá (Pleurotus ostreatus), resp. lesklokôrovka obyčajná (Ganoderma lucidum), ktorej účinné látky podporujú krvný obeh, vďaka obsahu adenozínu predchádza syndrómu lepivých krvných doštičiek, čím predchádza vzniku trombózy.

Medzi Immunstimulačné huby a huby účinné proti rakovine zaraďujeme: chutný hríb smrekový (Boletus edulis), plamienka zimná (Flammulina velutipes), lesklokôrovka obyčajná (Ganoderma lucidum), resp. shiitake (Lentinula edodes). V súvislosti s touto hubou sa na stránke Vitalitas magazín možno dočítať o tom, že jej účinné látky sú schopné neutralizovať škodlivé mikroorganizmy, ktoré sa do organizmu dostali, následkom čoho je vynikajúcou podporou pri liečbe hepatitídy B (HBV), infekcie Candida, a v boji proti baktériám patriacim do kmeňa streptococcus, ktoré zohrávajú svoju úlohu aj pri vzniku zubného kazu.Huby majú pozitívny vplyv aj na ľudské zdravie

Cholesterol znižujú: hliva ustricová - neskorá (Pleurotus ostreatus), lesklokôrovka obyčajná a shiitake. V súvislosti s hubou shiitake Cancer Research UK a University of Strathclyde v spoločnom vyhlásení uvádzajú, že výťažok z tejto huby zmierňuje vedľajšie účinky chemoterapie a ožarovania, a rovnako zmierňuje aj vypadávanie vlasov. Cancer Research UK a University of Strathclyde našli dostatočné množstvo dôkazov na to, že pomocou AHCC (Active Hexose Correlated Compound), ktoré je obsiahnuté vo výťažku japonskej huby shiitake, je možné liečiť HPV infekciu.

Pečiarka, inak nazývaná aj “hubou božstva”, vďaka obsahu vitamínov skupiny B podporuje a posilňuje nervový systém. Úspešne ju možno aplikovať v prípade duševnej únavy, zmierňuje emocionálny stres a upravuje činnosť mozgu a pamäť.  
V šampiňónoch sa okrem iného nachádzajú dve také zlúčeniny, ktoré sú vlastne dva enzýmy spájajúce sa s možnosťou vzniku rakoviny prostaty - zabraňujú fungovaniu steroidu-5-alfa-reduktázy a aromatázy.

Liečivé huby môžeme konzumovať aj v surovom stave, alebo vo forme doplnkov výživy, dohliadajme však na to, aby sme sa rozhodli iba pre kvalitné produkty.
Ešte lepší výsledok možno dosiahnuť, pokiaľ budeme konzumovať výživové doplnky z výlučne prírodných účinných zložiek, pripravené z výťažkov liečivých húb.

Upozornenie!
Vlastnoručne nazbierané huby nechajme v každom prípade pred použitím skonrolovať odborníkmi!

Zdroj:
https://www.healthline.com/health-news/mushroom-extract-cures-hpv-infections-110614#1

https://www.scribd.com/document/313356181/Ganoderma-Lucidum-Lingzhi-or-Reishi-Herbal-Medicine-NCBI
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3585368/
https://www.vitalitas-magazin.sk/vnutorne-lekarstvo/shiitake-huba-posilnuje-imunitu-lieci-rakovinu
https://sk.wikipedia.org/wiki/Kateg%C3%B3ria:Jedl%C3%A9_huby

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu