head

S probiotikami môže byť liečenie Crohnovej choroby účinnejšie

S probiotikami môže byť liečenie Crohnovej choroby účinnejšie
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Črevné problémy

Crohnova choroba je chronické zápalové ochorenie čreva. Je to zatiaľ neliečiteľné ochorenie, existujúce terapie zmierňujú iba príznaky. Podľa jedného výskumu však je možné liečiť Crohnovu chorobu probiotikami.

 

Vo všeobecnosti choroba postihuje dolnú časť tenkého čreva a hrubé črevo, ale môže byť postihnutá ktorákoľvek časť črevnej sústavy. Ide o silný chronický zápal, ktorý postihuje nielen sliznicu, ale aj steny čriev, po čase sa dokonca vytvárajú vredy. Samotné ochorenie sa prejavuje súbežne na viacerých miestach v čreve, keď zosilnie, príznaky sú závažnejšie.  Z 1000 ľudí sú postihnutí Crohnovou chorobou dvaja, najčastejšie v mladšom veku dospelosti, ale môže sa objaviť aj u detí.

Varovné príznaky

Najbežnejším typickým príznakom Crohnovej choroby je chronická, riedka hnačka, ktorú sprevádzajú silné kŕčovité bolesti na pravej strane podbrušia. Kŕče sú tak intenzívne, že sa niekedy mýlia so zápalom slepého čreva.

Pre hnačku a zápal sliznice je vstrebávanie živín obmedzené, preto môže dôjsť k stavom nedostatku, chudokrvnosti. Imunitný systém je oslabený, postihnutý trpí únavou a nechutenstvom, všeobecným sprievodným znakom je horúčka. Pacientov trpiacich Crohnovou chorobou často trápi aj natrhnutie konečníka a hnisavé vačky - zhluky v jeho okolí.

Jej pôvod je neznámy

Zatiaľ nie sú známe príčiny, ktoré spôsobujú chorobu. Je však isté, že v rodinnej anamnéze sa to dá vysledovať, keď sa choroba objavila u niektorého z priamych príbuzných - predkov, s 20% pravdepodobnosťou prepukne aj u vás. Vyskytli sa aj také názory, že choroba je výsledkom autoimúnneho procesu. Nemá však žiadnu spojitosť so stresom a duševnými poruchami. Je dôležité vedieť, že Crohnova choroba nie je infekčná, ale na jej prepuknutí majú svoj podiel aj baktérie. Na toto našiel dôkaz tím vedcov z Univerzity v Pensylvánii, ktorí dávajú do súvisu s Crohnovou chorobou jednu z poddruhov baktérie proteobacteria, nachádzajúcej sa v črevnej flóre. Z toho vyplýva, že pokiaľ sa podarí zmeniť zloženie črevnej flóry tak, aby sa počet týchto baktérií znížil, zníži sa aj riziko ochorenia.

Je na vine jeden enzým?

Podľa štúdie, publikovanej v odbornom časopise Science Translational Medicine, môže stáť proteobacteria na pozadí Crohnovej choroby. Táto baktéria produkuje vo veľkom množstve enzým ureáza, ktorý rozkladá ureu (karbamid) na uhľohydráty a amoniak. Pod vplyvom amoniaku, respektíve amónnych solí, vznikajúcich prostredníctvom baktérií, sa spustí pre chorobu príznačný zápalový proces na sliznici črevnej sústavy, zároveň sa naruší črevná rovnováha. Takže, pokiaľ sa podarí zmeniť zloženie črevnej flóry tak, že pomer baktérií produkujúcich amoniak bude nižší, je dobrá šanca, že liečenie Crohnovej choroby bude jednoduchšie.

Pokusné dôkazy

Dr. Gary D. Wu spolu s kolegami porovnali najskôr vzorky stolice 90 osobám trpiacim Crohnovou chorobou a 26 zdravých detí. Dospeli k záveru, že u chorých bol počet proteobaktérií a amónnych solí, vznikajúcich počas metabolizmu dusíka pri rozklade bielkovín, podstatne vyšší. Po tomto poznaní vedci uskutočnili ďaľšie pokusy na myšiach, aby mohli sledovať zmeny v črevách súvisiace s metabolizmom dusíka. Črevnú flóru zvierat “vyčistili”, následne dodali do organizmu Escherichia coli baktérie pozitívne aj negatívne na ureázu. Vplyvom baktérie negatívnej na ureázu nenastala dysbióza ( t.z. nenarušila sa črevná rovnováha)  a u myší ošetrených Escherichia coli baktériou pozitívnou na ureázu prebehol proces, ba čo viac, zhoršil sa zápal hrubého čreva.

Účinkuje to aj na ľuďoch

Po pokusoch na myšiach bol tento spôsob otestovaný aj na ľuďoch, následkom čoho sa u testovaných značne zmiernilo bakteriálne zaťaženie. Podľa Dr.Wu je takto možné, že podobne ako u myší, aj u ľudí trpiacich zápalovými ochoreniami čriev, bude možné upraviť črevnú flóru správnym smerom.

Znížením množstva baktérií, produkujúcich ureázu, je zasa možné zmierniť riziko dysbiózy, ako aj liečenie Crohnovej choroby môže byť účinnejšie.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu