head

Zdravie črevnej flóry ǀ Prečo neriskovať

črevná flóra
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Črevné problémy

Keď sa spomenie poškodenie črevnej flóry, u mnohých nastáva asociácia s určitými liekmi, najmä s antibiotikami, ale na črevnú flóru pôsobia negatívne aj iné činitele, ako napr. pôžitkové látky, potravinové prísady, a dokonca aj stres. Týmto však zoznam ešte nekončí.

Za čo zodpovedá

Narušenie zdravia črevnej flóry môže mať vážne následky pre celý organizmus. Črevná flóra zohráva úlohu v regulácii trávenia, v účinnom fungovaní imunitného systému a jej dobročinné mikroorganizmy zneškodňujú škodlivé baktérie a huby, ktoré sa dostali do tráviaceho traktu. Dobročinným baktériám nachádzajúcim sa v črevnej flóre prináleží patričná pozornosť aj pre ich podiel na produkcii vitamínov B7, B12 a vitamínu K.  

Ničíme ju nebadane

Škodlivé účinky na zdravie črevnej flóry majú v prvom rade nezdravá výživa, nepriaznivé faktory prostredia, antibiotická liečba, ďalej alkohol, fajčenie, prílišný príjem kofeínu, rafinovaný cukor a jej rovnováhu môžu narušiť aj potraviny bohaté na umelé potravinové prísady. Na zdravie črevnej flóry negatívne vplýva aj silná emocionálna kríza, ako napr. smútok po zosnulom, depresia, neustála nervozita, prehnané obavy, precitlivelosť, ale aj určité čistiace prostriedky a kozmetika, ďalej rôzne choroby tráviacej sústavy - žalúdočný vred, zápal čreva, ochorenia pečene, pričom v jej nedostatočnej funkcii zohráva úlohu aj genetika

Jej poškodenie vedie k chorobám

Poškodenie črevnej flóry sa dáva do súvisu s výskytom mnohých chorôb. Na tento zoznam sa pripisuje medzi inými aj diabetes mellitus 1.typu, chronická obezita, určité alergie, Crohnova choroba, celiakia ale aj zápal hrubého čreva. Narušenie rovnováhy črevnej flóry vedie k poruchám vstrebávania živín, a tak sa môžu dostaviť rôzne choroby z ich nedostatkov, napr. vypadávanie vlasov, zápal kože, chronická únava, poruchy spánku, nervové a gynekologické problémy, o rôznych infekciách ani nehovoriac.
Z horeuvedených informácií je jednoznačné, že regenerácia narušenej črevnej flóry nestrpí žiadne odklady. Dosiahnúť znovu nadobudnutie jej rovnováhy nám môžu pomôcť okrem zmeny životného štýlu aj probiotiká.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu