head

Granátové jablko je prírodným liekom

Konzumácia granátového jablka prospieva zdraviu po mnohých stránkach
Konzumácia granátového jablka prospieva zdraviu po mnohých stránkach
Magdaléna Koprivaneczová Magdaléna Koprivaneczová
Dietetik, diplomovaný špecialista pre náuku o výžive
Téma: Zdravie

Účinné látky granátového jablka, označovaného mimochodom za Afroditino ovocie, majú mimoriadne prospešné účinky nielen na pokožku, ale zohrávajú dôležitú úlohu aj v boju proti rakovine. V prospech granátového jablk hovorí ešte mnoho ďalších faktov.

Dnes je už  liečivé granátové jablko (lat. Punica granatum) dostupné vo väčších nákupných centrách, alebo na trhoviskách v podstate pre každého. Najlepšie je konzumovať ho surové - v jeho prirodzenej forme, alebo vo forme čistej ovocnej šťavy získanej z tohto ovocia, bez umelých prídavných látok. Prečítajte si, aké má granátové jablko účinky.

 

 

Zloženie granátového jablka

Toto ovocie, ktoré si právom vyslúžilo zaradenie medzi zdravie chrániace superpotraviny, disponuje mnohými hodnotnými účinnými látkami, aplikovateľnými v mnohých oblastiach. Obsahuje aminokyseliny, draslík, vápnik, horčík, fosfor, železo, okrem iného aj vitamíny B1 a B2, vitamín C, polyfenoly a fytoestrogény. Polyfenoly sú látky so silným antioxidačným účinkom, ktorých úloha je mnohostranná, pretože sa v rôznych oblastiach a na rôznych úrovniach zapájajú do spomalenia procesov spôsobených škodlivými voľnými radikálmi.
Obsah cukru v granátovom jablku je pomerne nízky, preto kombinácia granátové jablko a cukrovka nie je vylúčená. Diabetici ho môžu pokojne konzumovať.

Účinky granátového jablka

Antioxidanty zohrávajú dôležitú úlohu aj v detoxikácii. Voľné radikály vznikajú v organizme aj vplyvom toxických látok a ťažkých kovov, čo môže mať za následok oslabenie imunitného systému. Konzumácia granátového jablka môže zabrániť tomuto procesu.
Toto ovocie však nielen zabraňuje oxidácii buniek, ale má silný protizápalový účinok, a poskytuje účinnú pomoc organizmu počas regenerácie.
Jeho zaradením do stravy môžeme znížiť hladinu cholesterolu v krvi a poskytuje pomoc aj tým, ktorých trápi vysoký krvný tlak, nakoľko znižuje krvný tlak.
Čistí pečeň a krv, udržiava cievy vo forme a odľahčuje celý organizmus od škodlivých toxických látok vďaka detoxikačným účinkom.Granátové jablko možno kombinovať s mnohými jedlami

Klinické testy, ktoré boli vykonané na ženách, potvrdili, že olej z jadierok, obsahujúci omega 5 mastné kyseliny, v priebehu niekoľkých týždňov zmiernil príznaky menopauzy vo veľkej miere. V ľudovom liečiteľstve ho používali pri liečbe hnačky, zápalu pľúc, zápalu ďasien a močových ciest.
Vďaka obsahu flavonoidov je toto ovocie schopné znižovať zápal, poskytuje ochranu proti vírusovým a bakteriálnym infekciám, tiež disponuje antialergickými účinkami. Jeho konzumácia dokáže zabezpečiť dlhšie trvajúcu mladosť, chráni bunky, na čo je dobré myslieť z hľadiska prevencie. Vďaka estrogénnym účinkom môžu byť flavonoidy odporúčané aj v prípade menších gynekologických ochorení. Toto nádherne sfarbené ovocie je vynikajúcim prírodným zdrojom kyseliny elagovej, ktorá disponuje antikarcinogénnymi a antimutagénnymi vlastnosťami, zabraňuje deleniu nádorových buniek, v prvom rade pri rakovine prsníka, rakovine kože, prostaty a pľúc.

Granátové jablko na pleť

Čo sa kozmetiky týka, v granátovom jablku môžeme nájsť výnimočného priateľa, pretože ho môžeme účinne aplikovať nielen vnútorne, ale aj zvonka. Pokiaľ si z neho pripravíme masku, našu pokožku osvieži, hydratuje a dodá mladistvý a žiarivý vzhľad. Oplatí sa zmiešať ho s jogurtom – v prípade suchej pokožky so smotanou – a s ovsenými vločkami, následne nechať zmes pôsobiť na tvári a v oblasti dekoltáže. Viditeľný výsledok je zaručený aj v tom prípade, pokiaľ ho zaradíme do svojho jedálneho lístka, pleťovú masku vynímajúc: nechty a vlasy budeme mať husté so zdravým leskom.

Nielen samotný plod, ale aj olej získaný z jadierok granátového jablka má neuveriteľné účinky proti vráskam. Pred jeho použitím však konzultujte s dermatológom, nakoľko obsahuje mimoriadne silné účinné látky, preto sa môže používať iba riedený s inými olejmi.


Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4477247/
https://www.supergreens.sk/co-je-to-superpotravina/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Gran%C3%A1tov%C3%A9_jablko

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu