head

Pokazený žalúdok: ľahko pokazí letnú dovolenku

Jedlá spôsobujúce pokazený žalúdok
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá výživa

Leto a letné prázdniny si ťažko predstaviť bez zmrzliny, lángoša, pečenej klobásy a palaciniek. Pri ich konzumácii však nezaškodí opatrnosť. V horúčavách sa totiž potraviny oveľa rýchlejšie kazia, a môžu spôsobiť aj závažné bolesti žalúdka.
Nutkanie na vracanie, nevoľnosť, zvracanie, brušné kŕče, hnačka, žlčníkový záchvat, to je len niekoľko príznakov, ktoré by sme nechceli zažiť počas dovolenky, alebo na pláži, o pálení záhy, slabosti, horúčke a silnom potení ani nehovoriac. Nevhodná príprava alebo skladovanie našich obľúbených letných lahôdok nemusí iba pokaziť žalúdok, ale môže zapríčiniť aj otravu, či infekciu potravou.

Hlavní vinníci 

Vajíčko, používané pri príprave zmrzliny, ak nie je vhodne tepelne upravené, môže spôsobiť infekciu salmonelou, ale v letných horúčavách to môžu spôsobiť aj pokrmy s vajíčkom, ako napr. majonéza či vtáčie mlieko pripravené z čerstvých vajec, alebo studené misy, ktoré by sme ani v chladničke nemali uskladňovať viac ako jeden deň.
Na obed si mnohí radi dajú na pláži hamburger, hot dog, či chutnú pečenú klobásu, ktorá vzhľadom na svoj vysoký obsah tuku už prvotne zaťažuje tráviacu sústavu. Okrem toho sa v nedostatočne prepečenom mäse, ale aj v domácej klobáse a tlačenke môže nachádzať kopa baktérií a parazity, v dôsledku baktérií dochádza k otrave jedlom, v druhom prípade dôjde k nadúvaniu, ekzému, žihľavke, a k bolestiam kĺbov a svalov, pri ktorých nezaberajú ani lieky.
V prípade lángoša, alebo palaciniek, problémom nie je cestovina, ale obloženie, teda smotana, šunka, syr, tvaroh, rôzne omáčky či polevy, ktoré neuskladňujú v chladničke, alebo nechajú nezakryté.  Tak sa k nim dostanú muchy, hmyz, resp. osy, ktoré si predtým pochutnávali na nejakých pozostatkoch tela uhynutého zvieraťa v rozklade, prípadne na fekáliách.

Netreba hneď volať lekára

Na zmiernenie a odstránenie ľahších prípadov pokazeného žalúdka existujú aj prirodzené liečebné metódy, ktoré aplikujeme v závislosti od príznakov. Máme k dispozícii množstvo liečivých čajov a odvarov, ktoré zmierňujú tráviace ťažkosti, a pomôcť môžu aj niektoré koreniny. Pozrime sa na niektoré z nich.
Koriander alebo petržlenová vňať sú vynikajúco aplikovateľné proti pokazenému žalúdku, navyše aj podporujú trávenie,  zmierňujú zápaly a nadúvanie.
Zemiaky sú nie nadarmo jednou z najdávnejšie používaných zelenín proti pokazenému žalúdku. Varené alebo pečené, prichystané, jemne pofŕkané exrapanenským olivovým olejom vynikajúco znižujú zápaly, majú antibakteriálne a upokojujúce účinky. Konzumáciou čerstvého zázvora úspešne zmierňujeme črevné problémy, zázvor pomáha tráviacemu procesu, v prípade pokazeného žalúdka ochráni sliznicu čreva pred prípadným podráždením, a zmierňuje už existujúce zápaly.
Ak pokazený žalúdok spôsobuje silné nutkanie na zvracanie, alebo reflux, môžu pomôcť aj citrusy. Keď sme sa tak prejedli, že nie sme schopní jesť ani ovocie, čerstvo vylisovaná šťava z citrusov prináša ozajstnú a takmer okamžitú úľavu.
 Hoci sa pokazený žalúdok väčšinou vylieči sám od seba, môže mať v niektorých prípadoch vážnejšie následky. Môže sa vytvoriť zápal žlčníka, chronický zápal žalúdka, akútna, neutíchajúca hnačka (a s ňou súvisiaca dehydratácia a strata iónov), ktorým sa dá predísť. Keď sa pokazený žalúdok nezlepší ani po jednom dni, je nutné vyhľadať lekára.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu