head

Infekčné choroby: môžeme ich dostať zo špinavých uterákov

Infekčné choroby: môžu sa šíriť aj uterákmi
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

Mokré uteráky poskytujú dokonalý terén pre baktérie, a ešte k tomu ich používame v takom prostredí, ktoré sa hemží ich choroboplodnými zárodkami. Ak ich nemeníme dostatočne pravidelne, baktérie v ňom ľahko prenesieme na seba pri utieraní ruky a ľahko sa staneme obeťou rôznych infekčných chorôb.

Zatiaľ čo si myslíme, že naše ruky sú čisté, môže sa stať, že sme sa práve nakazili. Ani čisto vyzerajúci uterák neznamená absolútne riešenie, pretože baktérie E. coli, Salmonella spôsobujú ťažkú hnačku, niektoré parazity a dokonca na antibiotiká rezistentný Staphylococcus aureus sa môže usadiť na látke. A to až natoľko, že ich neodstráni ani pranie na 60 stupňoch, môžu sa opäť aktivovať vplyvom vlhkosti a môžu ďalej infikovať.

Sami seba nakazíme

Bohužiaľ, po použití toalety sa veľa ľudí nestará o dôkladné umývanie rúk, na uterák sa môžu dostať spolu s výkalmi aj baktérie E. coli, a v prípade ak tento uterák nabudúce použijeme na tvár, tým svoju tvár vystavíme infekčným chorobám. Nehovoriac o tom, že niektorí ľudia berú svoj mobilný telefón aj na záchod, kde sa  rozmnožuje tiež dostatok baktérií a vírusov, a v prípade nesprávneho umytia rúk sa môžu dostať na uterák. V kúpeľni a na WC jednoznačne prevažuje mokré prostredie, čo ešte viac vyhovuje choroboplodným zárodkom, a ich prostredníctvom aj infekčným chorobám. Situáciu zhoršuje, ak na pokožke máme drobné zranenia, odreniny, cez ktoré sa totiž oveľa ľahšie dostanú  rôzne mikroorganizmy do organizmu.

Môže spôsobiť epidémiu

Klinická mikrobiologička Susan Whittierová z New York-Presbyterianu a Zdravotníckeho Centra Columbia University poukazuje na to, že predovšetkým tí muži- športovci, ktorí navzájom používajú svoje uteráky, sú oveľa viac vystavení infekčným chorobám. Dobrým príkladom toho je, že v roku 2003 došlo k vážnej infekcii Staphylococcus aureus medzi vysokoškolskými futbalovými tímami v Los Angeles, ale pravidelná výmena uterákov významne zabránila  ďalšiemu šíreniu infekcie.

Ako sa brániť?

Na jednej strane, nie je jedno, pri akej teplote perieme uteráky, ktoré sa považujú za pascu na baktérie. Väčšina baktérií môže prežiť pranie na 30-60 stupňoch. Darmo existujú prášky na pranie účinné pri nízkej teplote, utierky a kuchynské utierky vždy perme pri teplote nad 60 stupňov a pred praním ich na 1-2 minúty namočme do vody obsahujúcej dezinfekčný prostriedok. Z dôvodu spomenutého namáčania je najlepšie, ak používame biele uteráky, pretože dezinfekčné prostriedky tieto nepoškodzujú. Ďalším dôležitým kritériom je, aby sme pravidelne menili uteráky a vždy ich rozprestrime tak, aby mohli čo najlepšie vyschnúť do ďalšieho používania. Dbajme na to, aby sme počas choroby menili uteráky každý deň, pretože sme vystavení znova a znova infekčným chorobám. Ak ide iba o utretie ruky, použime jednorazovú papierovú utierku.

Zdroj:

http://time.com/4918624/wash-towels-bacteria/

 

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu