head

Zápcha u detí: Príčiny a liečba

Zápcha u detí: Ako ju môžeme liečiť?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zápcha a jej príčiny

Zápcha je medzi dospelými pomerne častá. Môže sa týkať aj detí, či už batoliat, ale je typická pre deti nad 1 rokom veku života. Vždy sledujme zvyky našich detí, ktoré sa týkajú vyprázdňovania sa, aby sme mohli včas zakročiť a mohli ich zápchu liečiť!

Keď si všimnete, že Vaše dieťa 3 dni nemalo stolicu, alebo je jeho stolica tvrdá a len veľmi ťažko sa dostáva von z organizmu, prípadne má nafúknuté bruško,  potom je pravdepodobne zdrojom problému zápcha.

Možné príčiny vzniku zápchy u detí

Rovnako ako u dospelých, aj u detí môže mať zápcha rôzne príčiny, a v niektorých etapách života sa môže objaviť takmer pravidelne.

Zápcha sa môže objaviť aj v období prikrmovania, keď dieťa prechádza z tekutej stravy na tuhú, nakoľko žalúdok potrebuje čas, kým sa prispôsobí k zmenenej životnej situácii. Avšak je dôležité vedieť, že toto obdobie je iba prechodné.

Druhou typickou periódou, kedy sa u detí objavuje zápcha, je obdobie po zanechaní plienok, a tiež obdobie privykania na škôlku. V tomto období je psychickou príčinou zápchy neistota, v škôlke zase pocit hanby dieťaťa. Tu je potrebné venovať výnimočnú pozornosť tomu, aby sa navykanie na nočník  nespájalo s nepríjemnými zážitkami, a v škôlke, ak je to potrebné, porozprávajme sa s vychovávateľkami, aby dieťa prežívalo čo najmenej stresu, a aby bol prechod bezproblémový.

Zápchu môžu spôsobiť aj hormonálne zmeny, nedostatočná činnosť štítnej žľazy a rôzne ochorenia sprevádzané horúčkou, nakoľko pri nich stratí organizmus potením viac tekutiny, kvôli čomu bude stolica suchšia a tuhšia, čo má za následok zriedkavejšie vyprázdňovanie.

Liečba zápchy u detí

Odstránenie zápchy sa v prvom rade snažme docieliť prírodnými metódami a lieky použime iba ako poslednú možnosť, po konzultácii s detským lekárom. Zriedkavo, ale aj pred dovŕšením 1 roku, sa môže u detí objaviť zápcha, a to predovšetkým u detí, ktoré sú prikrmované. Riešením môže byť, keď výživu zmeníme na takú, ktorá obsahuje prebiotiká, nakoľko tie uľahčia vyprázdňovanie. Aj mierna masáž konečníka môže priniesť úspech, tú však aplikujme výlučne vtedy, keď už dieťa nemalo stolicu minimálne 3 dni, aby si dieťatko nenavyklo na vonkajšiu pomoc.

Keď už naše dieťa používa nočník, alebo WC, potom môžeme zápche ľahko zabrániť tým, že budeme dbať na pravidelné vyprázdňovanie po jedle. Toaleta by mala byť pre deti pohodlná, a keď je to potrebné, použime špeciálny nástavec vyvinutý pre deti, pod ich nôžky dajme podložku, aby sme tým zvýšili ich pocit istoty. Nikdy deti nesúrme, je veľmi dôležité, aby sa používanie WC nespájalo s pocitom úzkosti!

U malých detí obzvlášť dbajme na zdravú stravu: na tanier nech sa vždy dostane dostatok čerstvej sezónnej zeleniny a ovocia bohatého na vlákninu, polotovarom, mrazeným a konzervovaným jedlám s obsahom umelých prísad, škodlivých farbív a ochucovadiel sa však vyhýbajme! Zápchu môže spôsobiť aj obrovské množstvo kakaa, raňajkových vločiek s obsahom cukru, čokoláda a sladkosti. Namiesto nich dajme deťom marhule, hrušky a jablká, pretože toto ovocie môže byť proti zápche veľmi účinné. Dbajme na dostatočný príjem tekutín, predovšetkým v podobe čistej vody a čerstvo lisovaných ovocných a zeleninových štiav. Pre dieťa s hmotnosťou 10 kg je to približne 1 liter prijatej tekutiny za deň.

Nie len u detí, ale aj u dospelých, môže byť účinným prírodným riešením proti zápche pár kusov sušených sliviek alebo otruby, ale podľa výskumov Divisione di Gastroenterologia Pediatrica univerzity Universitá di Palermo, môže byť riešením aj a oslie mlieko.

Zdroj:

http://www.webmd.com/first-aid/treating-constipation-in-children

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu