head

Zápcha: namiesto tabletiek čaj zo senny

senna
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zápcha a jej príčiny

O zápche väčšina radšej taktne mlčí, lebo si myslí, že sa nepatrí o nej rozprávať.  Sú takí, ktorí sa aj v lekárni ozývajú bojazlivo, keď si pýtajú preháňadlo, pri ktorých je však potrebné zachovať si striedmosť. Na rôzne tabletky si organizmus rýchlo zvykne, a po čase je schopný vyprázdnenia iba za ich pomoci.
Je všeobecne známe, ale pravdivé, že zápchu spôsobuje najčastejšie životný štýl s nedostatkom pohybu, nesprávne stravovanie, nízky príjem vlákniny, ale možno ju pripísať aj úzkosti a stresu. Môže byť aj výsledkom stenčenia hrubého čreva, ktoré je spôsobené prítomnosťou nahromadených odpadových látok.  Samozrejme by sa každý rád zbavil zápchy, ale miesto často škodlivých preháňadiel, sa oplatí vyhľadať prírodné riešenia a vyskúšať napr. čaj zo senny.

Prečo práve senna?

Najdôležitejšie účinné látky senny  (Senna alexandrina) sú deriváty antrochínu prítomné vo výraznej miere v listoch, a v menšom množstve  aj v plodoch, ktoré môžu pomôcť vďaka svojím silne preháňavým účinkom pri zápche. Účinok senny proti zápche stupňuje, že deriváty antrachínu stimulujú nervové kmene hrubého čreva, čím napomáhajú pohybom čriev a vyprázdneniu stolice. Aplikácia senny prispieva aj k detoxikácii organizmu, podporuje čistenie čreva, je účinná proti parazitom, keď zrýchleným pohybom čriev sa  vylučujú aj parazity a ich vajíčka z tráviacej sústavy.

Zrýchľuje proces látkovej výmeny

Senna je účinná nielen proti zápche, ale tým, že zmäkčuje stolicu pomáha predchádzať aj zlatej žile (hemoroidom), a vzniku trhliny konečníka. Keďže urýchľuje proces látkovej výmeny, a strávená potrava prebieha rýchlejšie cez črevo, užívaním senny klesá množstvo kalórií, ktoré by sa dostali do krvi. Senna takýmto spôsobom zabraňuje priberaniu na váhe a môže byť doplnkovou praktikou odtučňovacích kúr.

Niekoľko rád k príprave čaju:

Na jednu čajovú lyžičku listu senny nalejeme 2,5 dcl. studenej vody, a necháme lúhovať  jeden celý deň. Keď chceme čaj užiť okamžite, 2 čajové lyžičky nadrobno nakrajaných listov senny zalejeme 2,5 dcl horúcej vody a necháme 5 minút odstáť. V oboch prípadoch potom odvar scedíme a môžeme okamžite piť.
Proti zápche sa odporúča piť čaj zo senny piť večer pred spaním, veď na dosiahnutie preháňavých účinkov je potrebná  zhruba jedna noc. Čaj zo senny však možno použiť ako čistič čriev len terapeuticky, pre deti do 12 rokov, počas gravidity a dojčenia sa jeho užívanie neodporúča.

 

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16205914

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8465555

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu