head

Parazity u detí: môže mať od domáceho zvieratka

Parazity u detí: môže sa nakaziť od domáceho zvieratka
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Parazity a červy

Žiadalo si Vaše dieťa už dávno psíka, alebo mačičku a teraz ho konečne aj dostalo? Určite sa veľmi teší, ale k radosti sa pridáva aj starosť, keď sa dieťa od neho nakazí parazitmi. Parazity sa u detí objavujú častejšie, ako by sme si mysleli, a predchádzanie nákazy je jednoznačne úlohou rodiča. 
Či domáce zvieratko spôsobuje radosť ani otázkou nie je. Úprimne a bezvýhradne lipne na svojom majiteľovi. Často až tak, že s ním spí, a v prípade detí nebýva zriedkavosťou ani spoločná hra. Niekedy sa stáva, že sa dieťa podelí aj o obľúbenú maškrtu s domácim miláčikom, napríklad ponúkne psa keksíkom, z ktorého si odhryzlo.

Parazity zvnútra aj zvonka

Úzky kontakt poskytuje priestor na to, aby sa parazity u detí bleskurýchlo zjavili, deti sa môžu nakaziť parazitmi aj hladkaním zvieraťa, veď na srsti zvieraťa sa nachádza množstvo takých parazitov, ktoré sa v dôsledku zanedbaného umývania rúk dostanú z rúk do úst, a potom do črevného systému. Nehovoriac o tom, že štvornohí priatelia s veľkou obľubou svojho pána olizujú a do slín sa môžu dostať parazity získané olizovaním srsti. Ďalším zdrojom nebezpečenstva je aj podstielka, kam sa spolu s výkalmi zvieraťa dostanú aj parazity. Nezabúdajme ani to, že parazity nemusia byť prítomné iba v tele zvieraťa, ale aj na jeho srsti, tu sa myslí na blchy, kliešte, vši a roztoče.  Pokiaľ sú viditeľné voľným okom, dá sa ich aj ľahšie zbaviť.

Príznaky prítomnosti parazitov u detí

Žiaľ, parazity spôsobujú nielen hnačku, bolesti brucha, chudnutie, príznaky na pokožke, únavu alebo záchvaty zlosti, môžu produkovať aj bolesti hlavy u detí, alebo aj závažnejšie príznaky.  Je hrozné si len pomyslieť, že mrle sa prilepia na stenu tenkého čreva, spôsobujú vznik vredov, a nie je zriedkavosťou ani bakteriálna nákaza. Putujúce larvy hlíst - dorastajúcich aj do polmetrovej dĺžky prechádzajú aj cez steny čriev a dostanúc sa do krvného obehu, môžu skončiť aj vo vnútorných orgánoch, v pečeni, srdci, hltane, hrtane a pažeráku. Larvy potom môžu putovať aj do pľúc, kde poškodzujú pľúcne kapiláry. Následkom poškodenia nastupuje u postihnutého zvýšená teplota, triaška, kašeľ a ťažkosti s dýchaním. Tento parazit môže spôsobiť aj zväčšenie pečene, môžu sa vyskytnúť problémy so srdcom a obličkami, poruchy veku adekvátneho vývoja dieťaťa, prípadne veľký úbytok hmotnosti. Parazity spôsobujú u detí mnohé, často zavádzajúce príznaky, preto je veľmi dôležité čím skôr vyhľadať detského lekára.

Čo môže rodič robiť?

Dieťa by mohlo emocionálne veľmi zraniť, keby sme sa v záujme vyhnutia sa parazitom zbavili domáceho zvieratka. Nebezpečenstvo nákazy parazitami môžeme redukovať adekvátnou starostlivosťou o zviera, či už ide o vonkajšiu opateru rôznymi prípravkami na srsť, kvapkami, šampónmi, tabletkami na zničenie parazitov, prípadne ochrannými očkovaniami. Je veľmi dôležité, aby sme pravidelne vymieňali posteľné prádlo dieťaťa, najmä vtedy, keď s ním domáce zvieratko aj spáva. Nejde o zriedkavý jav, často pozorujeme, že prítomnosť psa alebo mačky poskytuje dieťaťu pocit bezpečia, pomáha mu zaspať, a ľahšie znáša chorobu, keď je nútené ostať v posteli. Nemožno dosť prízvukovať ani význam umývania rúk a ide v podstate aj o to, naučiť dieťa nedávať si ruky do úst. Keď tieto bezpečnostné opatrenia dodržiavame, parazity sa u detí ani neobjavia, alebo nimi budú trpieť oveľa zriedkavejšie.

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu