head

Parazity žijúce v nás – 3 bylinky proti parazitom

Parazitárna infekcia: Ako ju môžeme liečiť?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Parazity a červy

Parazitárna infekcia, ktorá sa týka rovnako detí ako aj dospelých, môže spôsobovať príznaky podobné depresii, únavu, nadúvanie, bolesť žalúdka, kožné problémy, hnačku, zápchu a nutkanie na vracanie, avšak uvedomelým a cieleným stravovaním môžeme parazitárnej infekcii zabrániť.

Črevné parazity  aspoň jeden cyklus svojho života prežijú v žalúdku a črevách hostiteľa a sú rizikom nie iba pre dospelých, ale aj pre deti. Či je reč o priamej infekcii parazitmi  z kontaminovanej vody alebo jedla, alebo spôsobia ochorenie toxické látky produkované parazitmi, ktoré žijú v našom tele, príznaky hovoria sami za seba. Podľa výskumov, ktoré sa robili v Spojených štátoch Amerických, patria medzi najčastejšie črevné parazity okrem iných pásomnie a machovce, avšak premysleným stravovaním máme šancu odstrániť ich z nášho organizmu: mnoho jedál a korenín má antiparazitárny účinok, ktoré môžu znížiť riziko vzniku parazitárnej infekcie.

Cesnak

O blahodarných účinkoch cesnaku by sme mohli napísať veľa strán, výborne posilňuje imunitný systém, dezinfikuje a čistí krv, ale môže byť účinným riešením aj proti parazitárnej infekcii. Podľa výskumov, ktoré sa robili na Univerzite v Marylande, môže táto obľúbená korenina ľudového liečiteľstva pomôcť zabrániť vzniku parazitárnej infekcie, preto odporúčajú denne skonzumovať 2-4 gramy čerstvého, surového cesnaku. Podľa článku, ktorý sa objavil v časopise Trends in Parasitology, prispieva esenciálny olej cesnaku  k prevencii vzniku parazitýrnej infekcie. Je však dôležité vedieť, že cesnak ovplyvňuje účinok liekov, ktoré riedia krv, preto pred tým, ako sa rozhodnete pravidelne konzumovať cesnak, konzultujte so svojim lekárom!

Kurkuma

Kurkuma  s vysokým obsahom antioxidantov, je najobľúbenejšou korenienou Indie a zároveň najlepším prírodným liekom proti parazitárnym infekciám. Konzumácia koreniny so sviežou žltou farbou môže znížiť výskyt ochorení spôsobených črevnými parazitmi a červami. Laboratórne výskumy dokázali, že pomáha zotaviť už infikovaný organizmus.

Zázvor

Zázvor, podobne ako cesnak, nie je len korenina s charakteristickou chuťou, ale je zároveň výborným „dopingom“ pre imunitný systém a prírodným dezinfikantom. Keď budeme zázvor konzumovať pravidelne, môže pomôcť nabudiť látkovú výmenu a zachovať zdravie žalúdka a črevného systému, navyše zabráni aj rozmnoženiu príživnkov, parazitov.

Univerzita v Marylande odporúča v rámci prevencie vzniku parazitárnych infekcií  namiesto bravčového mäsa konzumáciu rýb a tofu, takiež potravín s vysokým obsahom antioxidantov a vitamínu C. Citrusové plody, paradajky, paprika, jahody a brokolica, čučoriedky, figy, čerešne, mrkva, cvikla a špenát prispievajú k zdraviu črevného systému a k zamedzeniu vzniku parazitárnych infekcií.

Zdroj:

http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/parasites-diseases-infections-directory

http://www.livestrong.com/article/481321-what-foods-or-spices-prevent-intestinal-parasites-and-worms/

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu