head

Parazity: škodliví nájomcovia vašich čriev

Parazity: škodliví nájomcovia vašich čriev
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Parazity a červy

Parazity sú malé netvory, ktoré každý z nás nosí v sebe a nechtiac ich chová a živí. Za odplatu nám poslúžia hnačkami, nadúvaním  a spôsobujú mnohé ochorenia.

Ako sa dostanú do organizmu?

Bez preháňania môžeme povedať, že kadečo: prírodné vody,  neprevarená voda, neumytá zelenina a ovocie, ale aj nedostatočne prepečené mäso, to všetko môže spôsobiť parazitárne ochorenia. U detí sa za potenciálne rizikové faktory považujú aj pieskoviská a domáce zvieratá, ak sa zanedbá  dôkladné umytie rúk po hre.

Môžu parazity spôsobiť hnačky?

Parazity  môžu prežívať v ľudskom organizme aj niekoľko rokov a spôsobovať tým mnohé ťažkosti, ktoré často nedávame do súvisu s nimi, ale pripisujeme ich obyčajnému pokazenému žalúdku. Príznakom parazitárneho ochorenia môže byť hnačka, pri ktorej telo stratí okrem minerálnych látok aj vitamíny A, D, E a K. Tieto vitamíny sú dôležité obzvlášť pre organizmus vo vývoji.

Čo môžeme urobiť?

Infekcia sa zistí až neskôr, spravidla po 1-2 týždňoch, počas ktorých veľa času strávite na toalete. Množeniu patogénov pomáha aj strava bohatá na sacharidy, preto sa na istý čas odporúča vynechanie cestovín a pečiva z jedálneho lístka, alebo aspoň znížiť ich príjem v záujme skoršieho uzdravenia. Okrem toho, že navštívite svojho lekára, zázraky síce nečakajte, ale je na zváženie konzumácia cesnaku, o ktorom je známe, že má všeobecné dezinfekčné účinky. Ak sa chcete týchto nežiaducich cudzopasníkov zbaviť čo najskôr, tak si vyčistite črevá protiparazitárnou kúrou!

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu