head

Máte depresiu a trpíte úzkosťou? Pomôžu Vám liečivé huby!

Liečivé huby pomáhajú liečiť psychické choroby
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé huby

Liečba mentálnych chorôb sa deje väčšinou liekmi, o blahodarnom účinku liečivých húb na nervovú sústavu sa hovorí veľmi málo.  Pomáhajú proti poruchám spánku, únave, letargii, ale oplatí sa vyskúšaťich aj v prípade nervozity. Z nášho článku sa dozviete, prečo sú liečivé huby tak účinné proti depresii a úzkosti.
Zlepšujú náladu, upokojujú, uspávajú, takéto dačo predpisujú lekári, keď je niekto stále smutný, napätý, a trpí úzkosťou, depresiou, resp. poruchami spánku. Tieto lieky, okrem toho, že tvoria aj veľa vedľajších následkov, spôsobuj vážnu závislosť, preto sa k nim možno utiekať len v krajnom prípade.  Predtým, ako by sme si zvolili farmaceutickú liečbu, dajme šancu liečivým hubám.

Proti letargii

Žezlovka čínska podporuje účinnosť imunitného systému, čím prispieva k prevencii a k zmierneniu príznakov infekčných ochorení, medzi nimi aj sezonálnych nákaz, ako je napr. chrípka. Jej užívanie sa doporučuje však aj ako antidepresívum.  Vzhľadom na to, že reguluje množstvo hormónov tvorených nadobličkami, zabraňuje tvorbe oxidázy zodpovednej za deštrukciu dopamínu a serotonínu.

V prípade porúch spánku

Adenozíny žezlovka čínskej zohrávajú úlohu ako blokátori neurotransmiterov v procese spánku a v spomaľovaní prebudenia, preto môžu byť nápomocné aj v prípade porúch spánku. V neposlednom rade sa v žezlovke čínskej nachádzajú koncentrované antioxidanty a polysacharidy, ktoré prispievajú k hladkému transféru kyslíka a živín, čo pozitívne ovplyvňuje zásobovanie mozgu kyslíkom. Užívanie extraktu z huby znižuje stres a zlepšuje mentálny výkon.

Keď nám to „nezapaľuje“

Okrem úspešného boja proti depresii a úzkosti, liečivé huby zlepšujú aj pamäť. Šampión brazísky, nazývaný aj „Hríb Boží“ svojím obsahom vitamínov skupiny B posilňuje nervovú sústavu. Úspešne možno aplikovať pri mentálnej únave, znižuje príznaky spôsobené emocionálnym stresom, zmierňuje riziko degeneratívnych chorôb v dôsledku veku, spomaľuje ich ničivý účinok a napomáha činnosti mozgu a pamäti.

Keď nemáte chuť ani vstať

Obsah germánia, nachádzajúci sa v hube Reishi zlepšuje zásobenie organizmu kyslíkom. Jeho pomocou možno odstrániť letargiu, únavu, je vynikajúcim energizujúcim prostriedkom, vďaka jeho triterpénom účinne upokojuje nervy.  Zabraňuje zraneniam nervových buniek, zabraňuje, vlastne spomaľuje normálnu neurálnu apoptózu - čím chráni aj pred vznikom Parkinsonovej choroby.  Extrakt z huby Reishi môže zabrániť pokles zásobenosti mozgu krvou po odumretí nervových buniek.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2630703/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4610627/

 

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu