head

Ako dosiahnuť zdravé hrubé črevo? Účinné rady, ktoré fungujú!

Ako si zachovať zdravé hrubé črevo?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Hrubé črevo

Hrubé črevo je pre mnohých ešte stále spoločenské tabu - hoci v skutočnosti by to tak vôbec nemuselo byť. Potreba mať zdravé črevá je totiž  vstupenkou do sveta zdravému  životného štýlu. Zdravé hrubé črevo je pre správne fungovanie nášho organizmu a prevenciu chorôb preto doslova alfou a omegou.

Je nesporné, že ľudia sa zdráhajú hovoriť o svojom hrubom čreve. A to nielen medzi sebou, častokrát sa tejto téme vyhýbajú aj u svojho lekára. Robia tak veľkú chybu, pretože pokiaľ nemáme zdravé hrubé črevo, náš organizmus je vystavený oveľa väčšiemu riziku vzniku infekcií a rôznych ochorení.

Prečo je hrubé črevo také dôležité?

Pokiaľ je reč o hrubom čreve, väčšina ľudí si pomyslí na trávenie, avšak tento orgán zasahuje do fungovania nášho organizmu z podstatne viacerých aspektov.  
Hrubé črevo je časť čreva, ktoré v bruchu z oboch strán obklopuje tenké črevo a konečník, v tvare písmena “U”. Jeho úlohou je dokončiť trávenie, oddeľuje tekutinu od stolice, vylučuje draslík, sodík a iné soli, pomáha odstrániť odpadové látky z čriev do konečníka.
Stav
črevnej flóry nachádzajúcej sa v hrubom čreve, bezprostredne ovplyvňuje funkciu imunitného systému - 70-80% buniek imunitného systému sa totiž nachádza práve v hrubom čreve. Narušením rovnováhy črevnej flóry, kedy množstvo škodlivých mikroorganizmov prevyšuje počet prítomných prospešných baktérií, sa môže výrazne zhoršiť stav obranyschopnosti nášho organizmu. Navyše sa prospešné baktérie v hrubom čreve podieľajú na produkcii niektorých tráviacich enzýmov a vitamínov (vitamín K, vitamín B7) a zohrávajú kľúčovú úlohu pri ochrane črevnej sliznice.

Zdravé hrubé črevo a probiotiká

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že jedným z prvotných predpokladov zdravého hrubého čreva je rovnováha črevnej flóry. K narušeniu tejto rovnováhy prispieva nesprávna výživa, potraviny bohaté na konzervačné látky, nedostatok pohybu, či užívanie antibiotík. Aká je zdravá strava pre črevo? Zabezpečenie vyváženej črevnej flóry dosiahneme konzumáciou potravín s bohatým obsahom probiotických baktérií (fermentované mliečne výrobky, kvasené uhorky, fermentovaná sója, kyslá kapusta). Obnoviť črevnú flóru naviac môžeme aj pomocou doplnkov výživy obsahujúcich najmenej 10-12 rôznych bakteriálnych kmeňov. Najlepšie je užívať ich súčasne s vyššie uvedenými potravinami. Základom zdravého hrubého čreva je teda užívanie kvalitných probiotík, zdravá strava a pravidelný pohyb.

K čomu je potrebná vláknina?

K dosiahnutiu a udržaniu zdravého hrubého čreva je okrem probiotík dôležitá aj vláknina. Pôsobí v črevách ako prírodný čistič, očisťuje steny čriev, doslova vymetie jedy, škodlivé usadeniny a prípadné parazity, žijúce v črevnom systéme, čím sa obnoví správna absorpcia živín.
Jej ďalším prínosom je schopnosť naviazať na seba prebytočný cholesterol a tak prispieva k zdraviu kardio-vaskulárneho systému.
Vláknina s prebiotickými vlastnosťami pôsobí tiež ako najdôležitejšia potrava pobiotík. Pokiaľ prijímame dostatok vlákniny, napomáhame tým rýchlejšiemu množeniu prospešných baktérií, ktoré zároveň znižujú množstvo škodlivých mikroorganizmov, čím sa obnoví rovnováhy črevnej flóry. 
V závislosti od toho, či ide o
vo vode rozpustnú alebo nerozpustnú vlákninu, je účinným pomocníkom pri odstránení zápchy, alebo hnačky. Okrem toho podporuje aj chudnutie a pomáha udržať si optimálnu hmotnosť.

Ako môže pomôcť Symbiotikum?

Pokiaľ je naším cieľom dosiahnutie a udržanie zdravého hrubého čreva, oplatí sa vyskúšať akúkoľvek dostupnú metódu. Okrem už uvedených spôsobov existuje však jedno komplexné a zároveň jednoduché riešenie. Tým je užívanie výživového doplnku Symbiotikum, ktoré obsahuje vyvážené množstvo probiotík a prebiotík súčasne. Samozrejme aj počas užívania symbiotík dodržujme pravidlá zdravého životného štýlu: doprajme si pravidelný pohyb denne aspoň pol hodinu, vylúčme zo stravy, alebo aspoň minimalizujme príjem bieleho cukru, bielej múky, vyhnime sa sýteným osviežujúcim nápojom, polotovarom a hotových jedlám. Blahodarné účinky pocítime už čoskoro!

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu