head

Bolesti brucha u detí: kedy je dôvod na obavy?

Čo môže spôsobiť bolesti brucha u detí?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dieťa

Bolesti brucha u deti, aj keď nie každodenne, ale objavujú sa často, preto je dobré vedieť, kedy je dôvod na obavy. Kedy pomôžu domáce praktiky, a kedy je potrebné navštíviť lekára?

Pokazený žalúdok, zápcha, jedlá, ktoré nadúvajú - to je len niekoľko dôvodov, kedy nastupujú bolesti brucha u detí. Ľahko sa ale môže stať, že bolesti deťom spôsobuje vážnejší problém (napr. črevné ochorenia), ktorý si vyžaduje lekárske ošetrenie.

Možné dôvody

Často počujeme od mamičiek, že ich dieťa má koliku. K tomu, že dieťa sa sťažuje na bolesti brucha, vedie viacero faktorov. U batoliat sa často objavuje kolika - bolesti bruška, keď dieťa počas kojenia hltá aj veľa vzduchu, toto mu napína bruško. Avšak tieto bolesti môžu vyvolať aj prejedanie sa, poruchy trávenia, zápcha, nadmerná tvorba plynov, gastroenteritída, zápalové ochorenie čriev (Crohnova choroba, alebo dráždivý syndróm čreva IBS), ale u citlivých detí aj mliečne bielkoviny, mliečny cukor a jedlá s obsahom lepku. Pri malých deťoch nás ani len nenapadne, že ich môže trápiť zápal žlčníka, reflux, alebo žalúdočný vred, avšak bolesti brucha u detí môžu byť sprievodným znakom aj zápalového ochorenia panvy. Bolesti sa môžu objaviť aj v prípade zápalu močových ciest, kým silné, často neznesiteľné bolesti brucha sú upozorňujúcim znakom zápalu slepého čreva, či volvulusu - zamotania čreva. Malé deti s radosťou prehĺtajú malé drobné predmety, hračky, čo môže spôsobiť perforáciu čreva. Parazity môžu dráždiť steny čriev, čo vedie k zápalom.

Ako má rodič konať?

Pre zistenie príčin bolestí brucha sa najskôr dôkladne zamyslime, čo jedlo dieťa naposledy. Sledujme, v akých inervaloch sa bolesť ohlasuje, za akých podmienok, v akej intenzite, v ktorej oblasti brucha, a či majú sprievodné znaky (horúčka, zvracanie, bolestivé močenie). Sprievodným znakom pokazeného žalúdka sú náhle nechutenstvo, bolesti žalúdka, nevoľnosť, slabosť, nutkanie na zvracanie, zvracanie, kým sprievodným znakom žalúdočného vredu sú nepríjemný pocit, alebo bolesť v oblasti žalúdka, ktorá môže vystreľovať až do driekovej oblasti. Pokiaľ dieťa pociťuje bolesti v okolí pupku a v pravej dolnej polovici brucha, môže to znamenať zápal slepého čreva, ktorý je nutné okamžite liečiť, často aj operovať. Na zápal žlčníka poukazuje bolesť v hornej časti brucha, ktorá je najintenzívnejšia pod pravým rebrovým oblúkom a vystreľuje smerom k pravej lopatke. Volvulus - zamotanie - tenkého a hrubého čreva sa prejavuje kŕčovitou, intenzívnou bolesťou, ktorá je sa to viac prejavuje, čím vyššie je volvulus. Zároveň s ňou sa objavuje aj zvracanie, nadúvanie, zápcha, liečenie si vyžaduje operáciu. Na prítomnosť parazitov poukazuje nadúvanie, hnačka, “krútenie” brucha, tieto príznaky sa trvale objavujú.

V každom prípade je potrebné navštíviť lekára, pokiaľ bolesti v priebehu 1-2 neustúpi, stupňuje sa v sprievode horúčky, krvavého moču a stolice, pokiaľ neustúpi hnačka a nevoľnosť, alebo sa ohlási pocit slabosti.

Bolesti brucha spôsobujú často aj psychické problémy, nie je tomu inak ani u detí. Pokiaľ dieťa trpí úzkosťou (napr. z dôvodu sťahovania, príchodu súrodenca na svet, rodinných problémov, navykania do škôlky), to často prejavujú aj príznaky tráviaceho traktu: nechutenstvo, žalúdočné kŕče, hnačka a zápcha.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu