head

“Pod istou cenovou hranicou nie je isté, že nakupujeme kvalitné probiotiká”

Aké sú kvalitné probiotiká?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikačný program

Rozhovor novinárky Suren Bahidszkej s liečiteľkou Dr Barbarou Márkusovou o kvalitných probiotikách.   

 
Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že pri užívaní antibiotík je potrebné užívať aj probiotiká. Aký máte na to názor?

Spočiatku ich odporúčali len v lekárňach, dnes už si ich pacienti žiadajú sami. Pomaly sa dostáva do podvedomia, kedy a prečo je užívanie kvalitných probiotík doporučované. Nedostatkom probiotík sa narušuje aj zdravie črevnej flóry.

Kedy sa doporučujú?

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že kvalitné probiotiká môžu byť účinné v prípade tráviacich ťažkostí a na podporu imunitného systému. Aplikované vo forme kúry, sú doplnkom detoxikačnej kúry a kúry na očistu čriev, doplňujú prospešné baktérie, ktoré sú odstránené spolu s toxickými látkami. Doplnením probiotík sa upravuje trávenie, a tieto prospešné baktérie “vytlačia” z črevného systému škodlivé mikroorganizmy. Zistilo sa, že u tých, ktorí trpeli zápalovým ochorením pokožky, sa stav zlepšil, keď si pomocou probiotík upravili črevnú flóru.

Aj deťom doporučujete probiotiká, prečo probiotiká sú pre deti prospešné?

Probiotické baktérie zabezpečujú celkovú rovnováhu organizmu, upravujú obranyschopnosť imunitného systému. Imunitný systém malých detí ešte nie je tak vyvinutý, ako u dospelých, dostávajú sa postupne do kolektívu a v takýchto prípadoch sa musí organizmus prispôsobovať. Rodičia tak konajú dobre, pokiaľ si zadovážia probiotiká pre deti. Užívaním kvalitných probiotík môžeme urobiť veľa v prípade prevencie pred ochoreniami, správneho fungovania nášho organizmu, bez ohľadu na to, koľko máme rokov.

Na trhu je veľa druhov probiotík, je ťažké si vybrať.

Ja osobne som absolútne nestranná. Sú prípravky, ktoré sú neustále propagované v reklamách. Mnohí si žiadajú vyslovene tieto prípravky v lekárňach. Nezvyknem nikoho ovplyvňovať pri voľbe, avšak poviem, na základe akých kritérií je vhodné vybrať si. Alebo radu počúvnu, alebo nie. Vo väčšine prípadov však dajú na moju radu.

Na čo si treba dať pozor, pokiaľ niekto hľadá naozaj kvalitné probiotiká?

Ideálny prípravok obsahuje najdôležitejšie baktérie, mal by obsahovať viac ako 10 miliárd živých probiotických baktérií, a mal by byť pripravený aspoň z desiatich bakteriálnych kmeňov. Týmto som, myslím, povedala všetko. Neodvážim sa povedať, že lacné prípravky nie sú dobré, ale pod istou cenovou hranicou nie je isté, že nakupujeme kvalitné probiotiká. Je dôležité, aby daný prípravok obsahoval aj prebiotiká, nakoľko - jednoducho povedané - sú výživou pre probiotické baktérie. Pravdepodobne tieto v lacnejších prípravkoch chýbajú.
Zaoberám sa aj psychoterapiou. Príslovie “V zdavom tele, zdravý duch” je pravdivé. Urobme pre to všetko a namiesto zbytočných vecí obetujme svoj čas nášmu zdraviu.

Je jedno, v akom balení si kúpime probiotiká?

Doporučujem vybrať si také kapsule, ktoré sa rozpúšťajú až v črevách, odolajú žalúdočným kyslelinám, inak sa baktérie zničia a do hrubého čreva sa ani nedostanú.

Kvôli potravinovej alergii sa niektorí boja užívať kapsule.

Kvalitná kapsula neobsahuje alergény: pšenicu, sóju, vajcia, mlieko, konzervačné látky, alebo farbivá. Informujme sa dôkladne, existujú kapsule bez alergénov.

Zo slov Dr. Barbary Márkusovej vyplýva, že sa oplatí investovať do kvalitných probiotík, ktoré zodpovedajú všetkým požiadavkám. Naša liečiteľka nám čoskoro predstaví, v spolupráci so spoločnosťou NaturalSwiss, takú kúru, ktorá je svojím spôsobom ojedinelá a obsahuje probiotiká prémiovej kvality.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu