head

Detoxikácia čajom maté – Zázrak Indiánov

Detoxikácia a čaj maté – Skutočne výherné duo?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Detoxikácia

Za čaj maté vďačíme kečuanským Indiánom, ktorí ho používali na povzbudenie, detoxikáciu a posilnenie imunitného systému. Pozrime sa, prečo je dobré spriateliť sa s touto rastlinou a na čo si dajme pozor pri jej konzumácii!

V posledných rokoch je čaj maté pochádzajúci z Južnej Ameriky stále populárnejší. Do Európy ho priniesli jezuitskí misionári ako liek na liečbu skorbutu. Na prípravu čaju sa používajú menšie výhonky rastliny a jej listy. Môže nám byť nápomocný pri riešení mnohých zdravotných ťažkostí, avšak pri jeho konzumácii dbajme na striedmosť!

Podporuje trávenie

V Južnej Amerike je čaj maté zaužívaným prírodným liekom na liečbu tráviacich problémov. Čaj zvyšuje tvorbu žlče, pomáha udržiavať čistý črevný systém a prispieva aj k zdravému tráveniu.

Posilňuje imunitný systém

Čaj maté výborne posilňuje imunitný systém, je vynikajúcim zdrojom vitamínov A, B1, B2, B3 B5, C a E, ale je bohatý aj na minerálne látky: nezanedbateľný je aj obsah zinku, fosforu, draslíka, vápnika, horčíka, selénu a železa.

Detoxikuje

Vo veľkej miere obsahuje antioxidanty a prispieva k tomu, že čaj maté funguje ako účinná ochrana buniek, a má aj detoxikačný účinok. Obsahom antioxidantov prevyšuje aj zelený čaj, počas detoxikačnej kúry  priaznivo ovplyvňuje procesy čistenia organizmu.

Zlepšuje koncentráciu

Čaj maté je dokonalou alternatívou namiesto kávy. Môže byť dobrým riešením, ak sme vystavení nadmernej záťaži, nakoľko zvyšuje schopnosť koncentrácie. Tí, ktorí ho vyskúšali, tvrdia, že sa vedeli omnoho lepšie sústrediť a zvýšil sa aj ich duševný výkon.

Upokojuje

Ak si večer chceme pokojne oddýchnuť, cez deň je dobré zavolať si na pomoc čaj maté. Táto rastlina zmierňuje stres, preto sa neustále víriace myšlienky skôr utíšia a my večer ľahšie zaspíme.

Pomáha pri chudnutí

Čaj maté môže znížiť chuť do jedla a prispieť k intenzívnejšiemu spaľovaniu kalórií. Počas jeho konzumácie náš organizmus účinnejšie využíva sacharidy a odďaľuje vstrebávanie tukov. Ale samozrejme čaj sám o sebe ku chudnutiu nestačí, k tomu je potrebný aj pravidelný, denný pohyb.

Vedľajšie účinky

Ako pri všetkom ostatnom, aj pri pití čaju maté je dobré dbať na striedmosť – znamená to denne maximálne 3 šálky, nakoľko popri mnohých zdraviu prospešných vlastnostiach sú známe aj jeho vedľajšie účinky. Ak to s jeho pitím preženieme, môže spôsobiť nespavosť, hnačku, neodporúča sa dojčiacim mamičkám, pacientom trpiacim cukrovkou, vysokým krvným tlakom, poruchami zrážanlivosti krvi, poruchami krvácania, osteoporózou a syndrómom dráždivého čreva - IBS.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu