head

Prečo je alergia na prídavné látky nebezpečná?

Pridaním vonných látok a laboratórne upravených chutí robia výrobcovia potraviny atraktívnejšími
Pridaním vonných látok a laboratórne upravených chutí robia výrobcovia potraviny atraktívnejšími
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikácia

V dnešnom čase sa alergia na prídavné látky dotýka mnohých ľudí, predsa sa nájdu aj takí, ktorí ani len netušia, že by ňou mohli byť postihnutí. Pritom na pozadí opakovaných vyrážok, pálenia záhy, prípadne bolestí hlavy sa skrýva práve alergia na prídavné látky, ktoré sa používajú na to, aby zabránili, alebo aspoň spomalili proces kazenia potravín.
Smelo môžeme vyhlásiť, že čím je niektoré jedlo trvanlivejšie, tým viac prísad obsahuje, ktoré náš organizmus vôbec nepotrebuje. Ich používaním potravinársky priemysel síce dosiahne, že produkty môžu ostať dlhšie na pultoch predajní, ich trvanlivosť, ale vzhľadom na náš organizmus sú mimoriadne škodlivé. Tieto, hlavne chemické látky, spôsobujú v mnohých prípadoch životu nebezpečnú alergiu na prídavné látky.
Žiaľ tento druh alergie je oveľa ťažšie diagnostikovať, ako intoleranciu laktózy, alebo lepku.

Jazyk je orgánom, ktorý sa dá najjednoduchšie oklamať. Túto vlastnosť využívajú aj výrobcovia, ktorí pridaním vonných látok a laboratórne upravených chutí robia potraviny atraktívnejšími, nehľadiac na to, že takto zvyšujú množstvo toxických látok v našom organizme. Produkt sa dobre predáva, pokiaľ je vzhľadovo a chuťovo lákavý, chuť je primeraná jeho vzhľadu. Práve preto sa pridávajú takmer do každého produktu prídavné látky stupňujúce chuť a vôňu, pretože inak by ich nikto nekupoval.
Koľkí a koľkokrát sme jedli, alebo pili niečo s jahodovou príchuťou/vôňou, čo ani vzdialene neprišlo do styku so žiadnym skutočným ovocím? Ale kľudne by sme mohli spomenúť aj “údené” párky, malinové jogurty, resp. čokoládové piškótky - umelé látky - “umelé” látky možno nájsť v každom z nich. Vyhýbať sa nebezpečným “éčkam” je dnes už veľmi ťažké, ich zoznam je priam nekonečný.   

 

 

I napriek tomu, že uvedené, všade prítomné “éčka” údajne neohrozujú naše zdravie, nenechajme sa tým obalamutiť! Jeden produkt obsahuje vždy maximálne povolené množstvo “éčok” na deň - zoberme si napríklad chlieb - od toho viac obsahovať samozrejme nemôže. Ale pokiaľ si ku chlebu doprajeme paštétu, či salámu, nárez, syr, povolenú zdraviu “neškodnú” hranicu môžeme prekročiť. O tom ani nehovoriac, že ani predpisy nie sú neomylné: existuje mnoho takých “éčok”, ktoré medzičasom zakázali, pretože vyšlo najavo, že predsa len škodia zdraviu. Prídavné látky, prijaté do organizmu sa pomaly ale isto hromadia, naše orgány, zabezpečujúce detoxikáciu si s nimi už po čase nedokážu poradiť. Pokiaľ nezakročíme včas, môže dôjsť k narušeniu rovnováhy črevnej flóry, čo má za následok zhoršenie vstrebávania životne dôležitých látok, živín - a toto má následne dopad na fungovanie celého tela.

Medzi prídavné látky možno zaradiť potravinové farbivá, konzervačné látky, umelé sladidlá, emulgátory, stabilizátory, želírovacie látky, aromatické látky, resp. niektoré druhy antioxidantov (napr. kyselina mliečna a citrónová).

Spoznajme príznaky alergie na prídavné látky

Tento druh alergie sa prejavuje najmä na pokožke, najprv malé červené fľaky, vyrážky, ktoré sa postupom času stávajú stále intenzívnejšími, opuchnutými, ale v prípade silnej intolerancie možno rátať aj so žihľavkou, resp. ekzémom. Zhoršením, zosilnením alergie na prídavné látky sú aj príznaky stále agresívnejšie: nadúvanie, prebytok žalúdočných kyselín, nepríjemné grganie kyseliny, bolesti žalúdka, dokonca v pokročilom štádiu môže kedykoľvek dôjsť k duseniu a k anafylaktickému šoku. Okrem toho sa môže prejaviť opakovaná bolesť svalov, bolesti hlavy, nutkanie na vracanie, tráviace poruchy, ale individuálne môže produkovať táto alergia aj iné nezvyčajné príznaky.

V potravinárskom priemysle je časté používanie glutamanu sodného (iným menom MSG, monosodium-glutamate, či E621) a sulfátov, ktoré môžu vyvolať škodlivé reakcie. Na tento druh intolerancie môže upozorniť začervenanie, nával horúčavy, bolesti hlavy a bolesti v oblasti hrudníka, ako aj astmatické ťažkosti s dýchaním.
Prídavné látky môžu škodlivo vplývať aj na nervovú sústavu.

Rozpoznanie alergie na prídavné látky

V prípade podozrenia na alergiu na prídavné látky sa oplatí viesť si podrobný denník o skonzumovaných jedlách a nápojoch, aby sa uľahčila práca alergológa pri zostavení anamnézy. Potraviny, pri ktorých je podozrenie, že vyvolávajú alergickú reakciu, podľa možnosti vyraďme zo stravy a dohliadajme aj na zloženie hotových jedál, ktoré kupujeme (utajené alergény).Prečítajme si štítky na potravinách

Doporučuje sa vynechať z jedálnička nárezy, balené trvanlivé hotové jedlá, sáčkové polievky, ďalej mrazené hotové jedlá, cukríky a zákusky, ďalej osviežujúce nápoje, pretože v týchto sa nachádza najviac prídavných látok.
Vyšetrenie alergie na prídavné látky sa vykonáva rozborom krvi, resp. epikutánnymi testami, kedy sú alergény umiestnené na pokožku.

Zaraďme detoxikáciu

Príležitostná detoxikácia môže veľa pomôcť pri prevencii alergie na prídavné látky, navyše odstránením v organizme nahromadených toxických látok sa môžeme rozlúčiť aj s inými ochoreniami. Detoxikačná kúra, ktorú je možné vykonať aj doma, pozitívne ovplyvňuje činnosť imunitného systému a stav črevnej flóry, navyše odstránením odpadových a toxických látok je možné dosiahnuť vhodné vstrebávanie živín, takže sa lepšie zúžitkujú vitamíny  a minerálne látky, ktoré sú potrebné na správnu obranyschopnosť organizmu.

Zdroj:
https://www.paula.sk/strava-doplnky/pridavne-latky-v-potravinach-potravinove-aditiva-alebo-ludovo-ecka/
https://www.dnes24.sk/vyhnite-sa-nebezpecnym-eckam-81147

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu