head

Mesačná reďkovka: detoxikuje, pomáha chudnúť, zvyšuje potenciu

Chutná, zdravá, podporuje detoxikáciu - taká je mesačná reďkovka
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikácia doma

Mesačnú reďkovku s obľubou konzumovali už aj stavitelia starovekých pyramíd, rovnako aj  Gréci, predovšetkým pre vysoký obsah vitamínov a vlastnosti podporujúce imunitu. Pozrime sa, na čo všetko je táto pikantná zelenina dobrá!

Apríl je sezónou mesačnej reďkovky, využime preto toto obdobie čo najviac, žiaľ netrvá dlho. Mesačné reďkovky pestované v skleníkoch, či dovezené zo zahraničia, ktoré dostaneme kúpiť počas roka nemajú takú výživovú hodnotu ako čerstvo nazbieraná zelenina.

Čo obsahuje?

100 gramov reďkovky predstavuje len 11 kalórií, navyše ju tvorí viac ako 95 percent vody. Obsahuje veľké množstvo vlákniny, ktorá v črevách zväčší svoj objem a spôsobí pocit nasýtenia. Je bohatým zdrojom  vitamínov B, minerálnych solí, železa, síry, draslíka, vápnika a fosforu. Táto jarná zelenina pomáha zneškodniť parazity v tráviacej sústave, stimuluje  trávenie, dezinfikuje, má protizápalový a antibakteriálny účinok. Okrem toho, že prirodzeným spôsobom bojuje proti jarnej únave, je mimoriadne chutná, môže sa konzumovať samostatne, ako príloha, alebo ako prísada do šalátov.

Na detoxikáciu

Mesačná reďkovka je výborným doplnkom jarnej detoxikačnej kúry. Dôkladne prečistí náš črevný trakt, pomáha zbaviť sa nahromadených usadenín, jeho vysoký obsah minerálnych látok a vitamínov prispieva k zachovaniu  zdravia. Reďkovka podporuje trávenie a prečisťuje pečeň, vďaka čomu môže byť výborným pomocníkom pri rôznych diétach.

Na zápal kĺbov

Jedným z typických príznakov prekyslenia organizmu je artritída, na liečenie ktorej ľudové liečiteľstvo s obľubou využívalo a dodnes využíva mesačnú reďkovku. Je výborným liečebným prostriedkom proti reumatizmu a dne, pretože pre svoje protizápalové vlastnosti rovnako účinne pôsobí zvonka ako zábal, ako aj vnútorne, jej konzumácia napomáha liečeniu.

Na alergiu  

Ak aj Vám alergia na peľ znepríjemňuje život, mesačná reďkovka sa môže stať Vaším dobrým pomocníkom! Výborne zmierňuje príznaky alergie, jej pravidelnou konzumáciou sa stane naše telo a imunitný systém odolnejšími. Treba poznamenať, že u ľudí citlivých na túto zeleninu môže spôsobiť diskomfortný pocit, nadúvanie.

Na posilnenie imunity

Mesačná reďkovka je mimoriadne bohatým zdrojom vitamínu C, tento fakt spozorovali naši predkovia už pred tisíckami rokov.  Predstavuje vynikajúci, prirodzený spôsob dezinfekcie a posilnenia imunity. Konzumáciou reďkovky sa dokážeme ľahko vyhnúť aj mnohým infekčným ochoreniam. Na posilnenie organizmu sa používala nielen v staroveku, ale aj období stredoveku. S obľubou ju využívali napríklad aj v boji proti skorbutu.

Na zvýšenie potencie

Účinok mesačnej reďkovky na zvýšenie potencie má v ľudovom liečiteľstve  významnú historickú minulosť. V bájkach bola považovaná za rastlinu rímskeho boha Marsa, v škandinávskej mytológii je tiež známa ako posvätná rastlina boha Thora, ktorý bol okrem svojej obrovskej sily známy aj svojou plodnosťou.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu