head

Zelený jačmeň – liečivá rastlina na všetko

Zelený jačmeň – liečivá rastlina na všetko
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Byliny

Existuje málo staršie známych liečivých rastlín, akým je zelený jačmeň, ktorý je pre jeho zdraviu prospešné vlastnosti takmer po celom svete už tisícky rokov známou a pestovanou rastlinou. Vynikajúco detoxikuje, posilní oslabený imunitný systém, zlepšuje trávenie, zničí hubu Candida, a môže byť účinný aj boji proti rakovine: a ak to ešte nie je dosť, zelený jačmeň môže skrášliť aj našu pleť.

To, čo konzumujeme ako zelený jačmeň, sú v skutočnosti čerstvé výhonky jačmeňa. Je mimoriadne bohatý na blahodarné zložky, podľa niektorých je zelený jačmeň na živiny najbohatšou rastlinou na svete. Nachádzajú sa v ňom – a to dokonca v potrebnom množstve – pre ľudský organizmus životne dôležité vitamíny, minerálne látky, bielkoviny, antioxidanty , esenciálne aminokyseliny a stopové prvky.

Na detoxikáciu a alkalizáciu

Zelený jačmeň prispieva k detoxikácii  organizmu z viacerých hľadísk. Nakoľko obsahuje pomerne veľké množstvo vlákniny, podporuje odstránenie nahromadených usadenín z hrubého čreva, viaže ťažké kovy, a tiež podporuje množenie probiotických črevných baktérií. Okrem toho čistí krv, a nakoľko alkalizuje, jeho konzumáciou je možné navrátiť zdravú acido – bázickú rovnováhu organizmu.  K tomu poslednému postačí denne vypiť jeden deciliter šťavy zo zeleného jačmeňa, čím je možné zmierniť aj ťažkosti súvisiace so žalúdočnými vredmi. Pozoruhodný obsah chlorofylu v zelenom jačmeni zviacnásobí jeho detoxikačný účinok.

Napravuje trávenie

Ako sme už spomínali, zelený jačmeň podporuje množenie dobrých črevných baktérií, čo je nevyhnutné pre zachovanie rovnováhy črevnej flóry. Črevná flóra  priamo ovplyvňuje imunitný systém, produkuje tráviace enzýmy, čím dostáva dôležitú rolu pri látkovej výmene a vstrebávaní. Zelený jačmeň však môže pomôcť aj pri liečbe rôznych tráviacich ťažkostí, môže zmierniť nadúvanie, znížiť množstvo žalúdočnej kyseliny, ale môže prispieť aj k odstráneniu zápchy a refluxu, a môže sa ním liečiť aj zápal hrubého čreva. Vďaka jeho účinkom na podporu trávenia, môže byť zelený jačmeň veľmi účinným doplnkom pre tých, ktorí držia redukčnú diétu.

Výborný aj na posilnenie imunity

Obsahuje sedemkrát viac vitamínu C ako pomaranče, ale nachádzajú sa v ňom aj iné silné antioxidanty, napríklad vitamíny skupiny B, enzým superoxid dizmutáza, polysacharidy (beta-glukán), preto dokáže zelený jačmeň dokonale posilniť imunitný systém. Beta – glukán navyše účinne znižuje hladinu cholesterolu v krvi, čím zároveň znižuje riziko vzniku srdcovo – cievnych ochorení. K tomuto jeho účinku prispieva aj to, že zelený jačmeň znižuje krvný tlak a reguluje hladinu tuku v krvi. Ďalšou prednosťou zeleného jačmeňa je, že zničí hubu Candida, vďaka obsahu chlorofylu účinne dezinfikuje, zmierňuje zápal a ničí baktérie, a tiež stabilizuje hladinu cukru v krvi. Nakoľko účinne posilňuje imunitný systém, môžeme sa na túto výnimočnú rastlinu spoliehať aj pri prevencii a liečbe rakoviny.

Chráni pokožku

Šťavu zo zeleného jačmeňa sa oplatí vyskúšať aj na liečbu vyrážok, podráždenej pokožky, menších poranení a zápalov, ale je vhodný aj pri spálení sa slnkom. Účinkuje ako ochranný filter pred slnkom, pretože sčasti eliminuje UV žiarenie a viaže voľné radikály, ktoré urýchľujú starnutie pokožky.

Môže pomôcť aj na psychiku

Konzumácia zeleného jačmeňa môže prispieť k upokojeniu nervovej sústavy, pomôže zbaviť sa stresu. Jeho pomocou si však môžeme dlho udržať aj sviežosť ducha a mysle. Ak budeme šťavu zo zeleného jačmeňa piť pravidelne, zlepší sa schopnosť koncentrácie, budeme sa vedieť ľahšie učiť, a nebudeme sa musieť obávať ani toho, že na starobu bude náš mozog „menej chytľavý“.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26477798

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3250035/

http://www.naturalnews.com/044707_barley_grass_superfoods_healthy_grains.html

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu