head

Čierne korenie: ebenovo čierny poklad praveku

Účinky čierneho korenia | Prečo ho konzumovať?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Byliny

V praveku a aj v stredoveku bolo čierne korenie natoľko cenné, že ho používali aj ako platobný prostriedok. Dnes je už neoddeliteľnou základnou koreninou takmer každej kuchyne, ale o tom, na čo všetko je táto čierna perla dobrá, sa hovorí veľmi málo!

Cesta čierneho korenia okolo sveta sa nedá prirovnať žiadnej inej korenine. Pri varení budú vďaka nemu chute intenzívnejšie a charakteristickejšie, navyše priaznivo pôsobí aj na naše zdravie.

Reguluje hladinu cholesterolu v krvi

Čierne korenie je výborným antioxidantom , je bohaté na vitamín K , železo a mangán, ale jedna z jeho najúčinnejších zložiek je piperín. Piperín je zodpovedný za to, že po privoňaní si k čiernemu koreniu kýchame. Táto zložka irituje nos, avšak jeho účinok sa prejaví najmä v boji proti tukom. Na základe výskumov, ktoré boli uverejnené v článku časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry je piperín schopný pomáhať normalizovať hladinu cholesterolu v krvi.

Proti tráviacim poruchám

Nakoľko čierne korenie stimuluje chuťové bunky, v žalúdku sa naštartuje tvorba žlče, čo je pre správne trávenie nevyhnutné: ak sa v žalúdku neprodukuje dostatok žlče na spracovanie prijatej potravy, môžu sa začať vyskytovať tráviace poruchy. Napoly strávené potraviny, ktoré stagnujú v žalúdku, sú dokonalou živnou pôdou pre baktérie, ktoré môžu byť neskôr na príčine vzniku nadúvania , hnačky , alebo zápchy.

Močopudný účinok

Čierne korenie môže byť dobrým pomocníkom aj počas detoxikácie. Okrem toho, že sa vždy snažíme dôkladne preberať suroviny, z ktorých varíme, dajme si záležať aj na výber korenín: so soľou narábajme opatrne, ale ak by sa nám predsa len „presypala soľnička“, čiernym korením môžeme dosiahnuť rovnováhu. Účinky soli, ktorá výborne zadržiava vodu,  dokáže čierne korenie vynikajúco vyrovnať, nakoľko má dokonalé močopudné účinky a schopnosť podporovať potenie sa. Aj vďaka tomu pomáha oslobodiť organizmus od nahromadených toxických látok. Čierne korenie podporuje činnosť pečene, preto môže byť naším účinným pomocníkom aj počas detoxikácie.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu