head

Liečivé účinky šalvie: ako chráni naše zdravie?

Liečivé účinky šalvie: kedy môže pomôcť?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Byliny

V starovekom Ríme sa používala šalvia na prevenciu vzniku tráviacich problémov, Gréci ju používali na liečbu vredov a rán, Egypťania na podporu plodnosti a ako afrodiziakum, v stredoveku bola známa ako liek na zníženie horúčky, proti zápalu hrdla, na zmiernenie kašľa a proti reume.

Šalvia vo veľkom množstve obsahuje vitamíny A, B, C, E, K a J, zinok, fosfor, vápnik, draslík, sodík, horčík, meď, selén a železo. Je vynikajúcim zdrojom flavonoidov a iných antioxidačných  zlúčenín. Vďaka týmto posledným zložkám sa konzumáciou šalvie môžu odstrániť zápaly, problémy obehovej sústavy a voľné radikály, ktoré spôsobujú vznik rakoviny a starnutie buniek. Upraví hladinu cholesterolu, preto môže šalvia dostať dôležitú úlohu aj pri prevencii vzniku a liečbe srdcových ochorení. Čaj zo šalvie, používaný ako kloktadlo, môže byť účinný proti zápalom ďasien a mandlí, je účinný pri bolesti hrdla, prechladnutí, kašli a chrípke. Zmierňuje zápaly kĺbov a reumatické ťažkosti, jeho esenciálne oleje môžu pomôcť pri liečbe astmy. Odvar, alebo čerstvé listy poukladané na pokožku, urýchľujú hojenie rán, pri uštipnutí je potrebné natrieť na pokožku šťavu vytlačenú z listov. Šalvia skvelo zmierňuje kŕče, menštruačné bolesti a príznaky menopauzy, najmä nepríjemné návaly tepla a potenie.

Šalvia na detoxikáciu

Detoxikuje a dezinfikuje obličky a močové cesty, pomáha pri vylučovaní zadržiavanej vody. Čiastočne aj vďaka svojim močopudným účinkom je schopná regulovať krvný tlak. Pretože jej obsah vlákniny je takmer 40 percentný, šalvia disponuje vynikajúcimi schopnosťami napraviť trávenie a čistiť črevá: napraví pohyby čriev, prispieva k vylúčeniu nahromadených usadenín a toxických látok z hrubého čreva, preto je možné jej konzumáciou napraviť aj látkovú výmenu. Šalvia prispieva k odstráneniu nadúvania, a vďaka tomu, že podporuje činnosť žlčníka a pankreasu, ktoré produkujú tráviace enzýmy,  napravuje aj trávenie. Popri tomto všetkom nie je zanedbateľná ani jej  antimikrobiotická vlastnosť: dokáže zničiť baktérie Staphylococcus aureus, Salmonela a Escherichia coli, ale aj hubu Candida.

Bolí Vás hlava? Pomôže Vám šalvia

Šalvia môže byť nápomocná aj v prípade bolesti hlavy, obzvlášť účinne zmierňuje migrénu spôsobenú nervozitou. Jej ďalším blahodarným účinkom je, že úžasne odstraňuje stres, je výborná v prípade nervového vyčerpania, ale zmierni aj ťažkosti tých, ktorých trápi  Alzheimerova choroba. Diabetikom je vyslovene odporúčaná, pretože znižuje hladinu cukru v krvi.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu