head

Pistácie I Antioxidačné chrumkanie

Pistácie I Antioxidačné chrumkanie
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Antioxidanty

Veľmi obľúbené sú pistácie, ktoré surové, alebo pridaním do jedál, sú skutočnou lahôdkou. Ešte dôležitejšie je, že pistácie sú minimálne také zdravé, aké sú chutné: vďaka antioxidačným zložkám účinne podporujú imunitný systém, zlepšujú zrak, chránia cievny systém, upokojujú podráždený črevný systém, dokonca môžu byť účinné aj proti bolesti zubov.

Jednu vec však majte na pamäti: ak sa bojíte o svoju postavu, pistácie konzumujte s mierou, pretože – rovnako ako ostatné kôstkovice – pistácie majú vysokú kalorickú hodnotu.

Chránia srdce, zlepšujú zrak

Pretože sú bohaté na mononenasýtené mastné kyseliny, pistácie pomáhajú znižovať LDL cholesterol v krvi, čím prispievajú k prevencii vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Mastné kyseliny a vitamíny nachádzajúce sa v pistáciách prispievajú k ošetrovaniu pleti, obzvlášť dobrú službu urobia tým, čo majú suchú pleť. Spoločný účinok vitamínu A, železa a izoflavónov posilňuje imunitný systém, ochraňuje pred ranou demenciou. Chránia aj zdravie zraku, spomalia vznik poškodenia zraku v staršom veku.

Účinné antioxidanty

Pistácie sú bohaté na antioxidanty, ktoré viažu voľné radikály spôsobujúce vznik rakoviny, zápalov, problémy obehovej sústavy a predčasné starnutie pokožky.

Na črevné problémy pistácie

Majú vynikajúce antibakteriálne a protizápalové účinky, čo tiež prispieva  tomu, že pistáciami môžete upokojiť svoj rozbúrený tráviaci systém. Zároveň ničia baktérie, ktoré sa dostanú do úst, a zmierňujú aj bolesti zubov.

A tiež vyživujú

100 g pistácií obsahuje takmer 600 kalórií, preto ich pri chudnutí konzumujte s mierou. Našťastie z nich ani nepotrebujete zjesť veľa, pretože svoje blahodarné účinky vyvinú už aj v malom množstve. A ešte jedna zaujímavosť: pre rozštiepenú škrupinu sa vo viacerých jazykoch hovorí pistáciám  usmievajúce sa ovocie.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu