head

Jazvy po akné sa dajú zmierniť! Čo pomôže?

Annamária Tóthová je spokojná s arganovým olejom
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

Puberta, vyrážky, akné - problémy, ktoré trápia nejedného človeka. Na ich odstránenie mnohí vyskúšali už všeličo. Aj Annamária Tóthová bola jednou z tých, ktorých tento problém postihol. Žiaľ, najčastejším spôsobom je práve ich vytláčanie, po ktorom však často ostávajú jazvy po akné.

Nevidím na Vašej tvári hlboké jazvy

Nebolo to vždy tak. V puberte som nemala závažnejšiu formu akné, objavilo sa síce občas zopár malých vyrážok, ale celkovo som mala pleť v poriadku. Problémy nastali, keď som dovŕšila 25 rokov. Objavili sa mi na tvári väčšie, bolestivé vyrážky. Moja tvár bola miestami začervenalá, napnutá a pálila.

Ako Ste sa liečili?

Dermatologička mi poradila kozmetiku z lekárne, vyskúšala som niekoľko značiek, ale žiadna mi nepriniesla úľavu. Cítila som sa beznádejná. Na vyrážky som dostala antibiotiká, ale pomohli len pri tých, ktoré sa už objavili. Tvorbu vyrážok však neobmedzili. Pokožku som nadôvažok mala miestami aj suchú a napnutú. Preto som sa rozhodla, že skúsim liečbu zvnútra aj zvonka. Vyskúšala som prírodnú kozmetiku a skončila som aj s fajčením.

Čo Ste pociťovala?

Zrazu som mala viacej energie, a vyrážok bolo menej. Celkový stav mojej pleti však ešte stále nebol dobrý. Pociťovala som na tvári svrbenie, aj keď mám zväčša mastnú pleť. Po vyrážkach, ktoré som si vytláčala, mi ostali jazvy a 15 rokov fajčenia malo svoje následky: ešte som nedovŕšila ani 30 rokov, už som mala drobné vrásky okolo očí a úst. Niektoré mydlá mi vysúšali pokožku až do takej miery, že sa mi koža začala odlupovať. Dospela som k poznaniu, že mám nielen zmiešanú, ale aj citlivú pleť.

Čo Vám prinieslo riešenie?

Niekde som čítala, že arganový olej vracia pleti elasticitu. Obsahuje aj veľa vitamínu E, ktorý som ako bývalá fajčiarka nadmieru potrebovala. Dočítala som sa aj o tom, že je vhodný aj pre citlivú pokožku a že sa používa aj na ekzém. Tak som ho vyskúšala a na druhý deň som ostala šokovaná! Moja pleť bola vyhladená, a jazvičky, ktoré som mala po akné, boli bledšie, akoby sa vyplnili. Celkový stav mojej pokožky sa zlepšil. Používam arganový olej už skoro týždeň, a pociťujem výrazné zmeny. Moja pleť má jednotnejšiu farbu, a nemám na nej „suché ostrovčeky“, ako som mala.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu