head

Rakovina prsníkov: Takto ju môžeme rozpoznať!

Rakovina prsníkov: Ako ju môžeme rozpoznať?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Včasná diagnostika rakoviny prsníkov  môže zachrániť život. Nakoľko v počiatočnej fáze nie sú príznaky rakoviny prsníkov badateľné, mamografické vyšetrenie a pravidelné preventívne prehliadky majú mimoriadne veľký význam. Takto si urobme samovyšetrenie doma!

K tomu, aby sme rakovinu prsníkov odhalili včas, sú preventívne prehliadky a doplnkové samovyšetrenia nevyhnutné, pretože vďaka nim je možné chorobu rozpoznať až o 2 roky skôr. Samovyšetrenie si robme po menštruácii a mimoriadnu pozornosť venujme nasledovnému!

Samovyšetrenie a príznaky

Pri samovyšetrení zohráva dôležitú úlohu zmena tvaru a veľkosti prsníkov: tvar prsníkov a bradaviek preskúmajme postojačky aj poležiačky, so zdvihnutými rukami aj so spustenými, sledujme, či badáme zmeny oproti predošlému menštruačnému cyklu. Ľavý prsník skúmajme pravou rukou, pravý prsník ľavou rukou, a to krúživými pohybmi z vonkajšej strany smerom dovnútra.

K samovyšetreniu si prsty na rukách spojme, pri  polohe ležmo si zase druhú ruku položme pod hlavu, a nevynechajme ani prednú časť prsníka smerom k podpazušiu! Rakovina prsníkov vo väčšine prípadov nie je sprevádzaná bolesťou, preto ak si nahmatáme hrčku, v žiadnom prípade ju nenechajme bez povšimnutia a obráťme sa na lekára! Musíme však vedieť aj to, že väčšina hrčiek, ktoré nájdeme v prsníkoch, sú nezhubné, preto namyslime hneď na to najhoršie!

Nádor, lézie sa vo väčšine prípadov vytvárajú na hornej, vonkajšej časti prsníkov, ale nádor sa môže objaviť aj v oblasti bradaviek, vo vnútornej a hornej časti prsníkov, a tiež v oblasti blízko podpazušia. Rakovina prsníka sa charakteristicky týka iba jedného prsníka, ale nie je to pravidlo.

Znakom rakoviny prsníkov môže byť aj zmena farby prsníka a bradavky. Zmeny na pokožke, zdureniny a začervenanie samozrejme hneď neznamenajú rakovinu, avšak na postupné sťahovanie bradaviek si bezpodmienečne dajme pozor!

Za povšimnutie stojí aj – okrem obdobia tehotenstva a dojčenia – mokvanie z bradaviek, pri ktorom si usledujme, kedy sa mokvanie objaví: sledujme, či je výtok z oboch bradaviek, alebo iba po stlačení určitej časti prsníka, prípadne sám od seba, bez vonkajšieho vplyvu. Keď si na prsníkoch všimneme zmeny a výtok sa objaví po stlačení tejto časti, bezpodmienečne si nechajme urobiť preventívne vyšetrenie!

Včasné rozpoznanie rakoviny prsníka, a počas prípadnej chemoterapie, je pre liečbu mimoriadne dôležitá strava  bez toxických látok, konzumácia zeleniny s bohatým obsahom vitamínu C , výťažku z grapefruitových jadierok , ovocia s vysokým obsahom antioxidantov. Spomedzi ovocia tmavej farby nám môžu pomôcť slivky a čierne hrozno, tiež hrozienka, cvikla a čierne moruše. Liečivé huby, ktoré podporujú imunitný systém a obranyschopnosť organizmu, ale v rámci prevencie, a aj pri liečbe, môžu byť účinné aj odvary z paliny dračej, paliny ročnej, púpavy, a zelený čaj.

Zdroj:

http://www.webmd.com/breast-cancer/guide/breast-cancer-symptoms-and-types

 

http://www.webmd.com/breast-cancer/understanding-breast-cancer-symptoms

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu