head

Čo robiť proti roztočom? | Zničenie roztočov

Sóda bikarbóna proti roztočom
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Zdravý životný štýl

Prachové roztoče nájdeme v každej domácnosti. Týchto drobných cudzopasníkov je takmer nemožné úplne zničiť, ich počet však môžeme značne znížiť. Vedeli ste, že sóda bikarbóna je účinnou zbraňou proti roztočom?

Verili by ste, že jediný gram prachu môže obsahovať až 10 000 roztočov? Tieto voľným okom neviditeľné parazity sa nasťahujú aj do tej najčistejšej domácnosti. Existuje však účinné riešenie proti roztočom a tým je sóda bikarbóna.

Sóda bikarbóna proti roztočom

Najobľúbenejším úkrytom roztočov je naša spálňa. Milujú posteľné matrace a posteľnú bielizeň, ale s obľubou sa naťahujú aj do našich kobercov a záclon. Alergické príznaky vyvoláva jedna bielkovina v ich výlučkoch, ktorá spôsobuje ustavičné kýchanie, kašeľ, tečúci nos, svrbenie pokožky a očí. Boj proti roztočom býva náročný, pomáha časté vysávanie a čistenie kobercov, pranie záclon a častá výmena posteľnej bielizne, ale povedzme si na rovinu, ktorá žena má na ustavičné upratovanie energiu? Existujú  však niektoré efektívne prípravky na ničenie roztočov, táto mikroskopická bytosť sa totiž bojí sóda bikarbóny.

Boj proti roztočom - hubenie roztočov

Dobrou radou pre každú gazdinku je, že vykryštalizovaná sóda bikarbóna zničí značné množstvo roztočov. Zrieďme sóda bikarbónu s vodou, do tejto kaše ponorme textílie znečistené roztočmi a nechajte vysušiť. Potom ich vyperme na 60-stupňovom programe. Ak sú naše koberce farebne stále, posypme ich tenkou vrstvou sóda bikarbóny, nechajme pôsobiť 15 minút a nakoniec dôkladne povysávajme. Majme na pamäti, že vysávače s prachovým vreckom určité množstvo zozbieraných alergénov prepustia späť do ovzdušia. Pokiaľ je to možné, používajme pri upratovaní vysávač s HEPA filterom, alebo parný čistič na báze suchej pary. V súčasnosti existuje aj vysávač na roztoče, ktorý zabraňuje úniku mikročastíc a alergénov naspäť do ovzdušia.

Na čo je dobrá sóda bikarbóna?

Sóda bikarbóna však nie je len nepriateľom roztočov. Neutralizuje žalúdočnú kyselinu, podporuje imunitný systém, zabíja vírusy. Má alkalizujúci účinok a môže sa použiť aj na bielenie zubov. Znižuje príznaky uštipnutia hmyzom a je účinná aj proti lupinám.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu